Γενικά Αναγνωρηση τυπου καναρινιου

dmpatanis

PB New Member
Εγγραφή
14 Οκτ 2008
Μηνύματα
43
Πόλη
Βόλος
Γεια και χαρα σας. Ειναι η πρωτη φωρα που γραφω στο forum.
Ειχα και παλια δυο καναρινια(πριν 7χρονια), αλλα τωρα ειπα να ξαναραρω ενα.
Λοιπον για να μην σας κουραζω, χτες πηγα σε ενα καταστημα petshop και αγορασα ενα καναρινι(δωρω της γυναικας μου)μαζι με ενα κλουβι(μπορει να βαλω και φωτω αργοτερα).
Θα ηθελα να μου πειτε πως μπορω να καταλαβω τι τυπος καναρινιου ειναι; 🙄
Ειναι λεπτοκαμομενο ασπρο με λιγο ροζ στοιχεια και εχει και ενα δακτυλιδη στο ποδι του.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.:)
 
ΡΊξε μια ματιά στο Φωτογραγικό ʼλμπουμ Πουλιών Συντροφιάς και σίγουρα θα βρείς τι τύπου είναι το καναρίνι σου
 
  • Like
Αντιδράσεις: Yasmin
Πραγματικά εντυπωσιακό το πόσες ράτσες υπάρχουν! Κάποια από αυτα δεν τα είχα ξαναδεί.. Το δικό μου μάλλον και προφανώς δεν είναι κάποιας ράτσας, αλλά Who cares; Το ίδιο το αγαπάω!
 
Θα ηθελα να μου πειτε πως μπορω να καταλαβω τι τυπος καναρινιου ειναι; 🙄
Αν ανεβάσεις μερικές φωτογραφίες και μας πεις τι γράφει το δαχτυλίδι του, θα είναι ευκολότερο για εμάς να σε βοηθήσουμε :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Τελικα θα σας δωσω τις φωτογραφιες του καναρινιου μου.
Στο ποδι του εχει ενα πρασινο σκουρο δακτυλιδι και γραφει ενα 6 L ή 1 (δεν μπορω να διακρινω καλα εαν ειναι L ή 1).
 

Συνημμένα

  • 100_1585.webp
    100_1585.webp
    30,9 KB · Προβολές: 106
  • 100_1586.webp
    100_1586.webp
    43,6 KB · Προβολές: 124
  • 100_1587.webp
    100_1587.webp
    43,1 KB · Προβολές: 109
  • 100_1589.webp
    100_1589.webp
    36,5 KB · Προβολές: 102
Εγω νομιζω οτι πρεπει να ειναι "Σατινέ κόκκινο μωσαικό".
Απο τις φωτογραφιες παρατηρω οτι με αυτο ταιριαζει.
 
Εγω νομιζω οτι πρεπει να ειναι "Σατινέ κόκκινο μωσαικό".
Απο τις φωτογραφιες παρατηρω οτι με αυτο ταιριαζει.

Οχι δεν είναι σατινέ. Είναι λιποχρωμικό κόκκινο μωσαικού.ΑΛΛΑ...
δεν έχει δακτυλίδι κλειστού τύπου(απ' ότι γράφεις) έτσι δεν μπορούμε να ξέρουμε την χώρα προέλευσης και την χρονολογία γέννησης.
Επίσης διακρίνονται κάποια κίτρινα πτερά στους οδηγούς και δημιουργείται η εντύπωση οτι έχει προέλθει απο διασταύρωση κόκκινου μωσαικού και άσπρου κυρίαρχου.Αν συμβαίνει αυτό δεν είναι ένα ΚΑΘΑΡΟ κόκκινο μωσαικού. Ολα αυτά περισσότερο αφορούν στην, ακαδημαική συζήτηση και δεν έχουν να κάνουν με το πουλάκι που
είναι φυσικά αρσενικό, και πολύ όμορφο. Να το χαίρεσε.
 
Ευχαριστω πολυ παιδια για την βοηθεια σας.
Στο μαγαζι μου ειπαν οτι κελαιδαει, ποτε θα το ακουσω και εγω;
Περιπου ποσο καιρο κανει να συνηθεισει στην νεα του κατοικια.

P.S.
Μου ειπαν οτι ειναι κατω απο ενος χρονου και οτι το ειχαν ξεχωριστα γιατι κελαιαει.
 
Αν μέσα στο κλουβί του δεν βλέπεις πούπουλα, πάει να πεί οτι έχει περάσει την πτερόρροια και σύντομα θα το ακούσεις να σου κελαηδάει.
 
Eφόσον στο δαχτυλίδι του δεν αναγράφεται η χρονολογία γέννησης, μην βασίζεσαι στα λεγόμενα του πωλητή... Κράτα πάντα μια επιφύλαξη για ότι σου λενε!

Είναι πάντων πολύ όμορφο εμφανισιακά και ελπίζω να είναι αρσενικό για απολαύσεις σύντομα το κελάηδημά του. Δωστου λίγο χρόνο να προσαρμοστεί στο νέο του περιβάλλον και ολα θα πανε καλά!

Αν μου επιτρέπεις τρία μόνο πολύ συντομα σχόλια για τις φωτογραφίες:Βγαλε την κούνια απο το κλουβί για να εχει ζωτικό χώρο για πέταγμα και εξάσκηση των φτερών του, άλλαξε τις πατήθρες με ξύλινες ή ισιες πλαστικές, και μην αφήνεις την μπανιέρα περισσότερο από μισή ωρα την φορά στο κλουβι!

Να σου ζήσει!
 
Ξέρω οτι είμαι t: και ζητώ συγνώμη, αλλά θα ήθελα να σου επισημάνω οτι το καινούριο κλουβάκι που διάλεξες για τον φιλαράκο σου δεν είναι το πλέον κατάλληλο. Αν μου επιτρεπεις να σου πώ οτι το κλουβί αν και χρυσό και φαντάζομαι και λίγο ακριβό, δεν έχει το κατάλληλο σχήμα. Τα καναρίνια χρειάζονται ορθογώνιο παραλληλογραμμο κλουβί. Ετσι κερδίζουν σε ωφέλιμο χώρο που είναι ζωτικής σημασίας για την καλή διατήρηση του φτερώματός τους και την αποφυγή τυχών τραυματισμών! 🙂
 
Καλημέρα

το καναρίνι σου είναι λιποχρωμικό κόκκινο μωσαικού. Είναι χρονιάρικο. Τα φτερά πτήσης του είναι όντως περισσότερο μπεζ-κίτρινα απόσο πρέπει αλλά αυτό πρέπει να οφείλετε κυρίως στη διατροφή του κατα τις πρώτες 30 μέρες της ζωής του. Η διατροφή του πρέπει να ήταν πλούσια σε φυσικές χρωστικές και πήραν λίγο μπεζ χρώμα τα φτερά του. Είναι 99,9% αρσενικό.
 
Μιας και μιλαμε γι αυτην την ρατσα, αυτο πως το καταλαβαινετε; 😕

Η συγκεκριμένη ράτσα παρουσιάζει διμορφισμό.
Εχουν διαφορετική εμφάνηση τα δύο φύλλα.
 

Συνημμένα

  • T-1.webp
    T-1.webp
    10,6 KB · Προβολές: 69
  • T-2.webp
    T-2.webp
    10,3 KB · Προβολές: 68
Προφανως για να μην παρει ορκο!:D Δηλαδη τα αρσενικα εχουν μασκα ενω τα θηλυκα οχι;
 
Back
Top