Γενικά Αναγνωριζεται απο την εμφανιση αν ενας φλωρος ειναι καλος στο κελαηδημα;

stratis java lover

PB New Member
Εγγραφή
10 Σεπ 2014
Μηνύματα
42
Πόλη
Αθήνα
Θελω να παρω ενα φλωρι αλλα δε ξερω ποιο. Θελω να κελαιδαει αλλα δε κελαιδανε ολα. Υπαρχει κατι το ξεχωριστο που εχουν τα καλα φλωρια;
 
Θελω να κελαιδαει αλλα δε κελαιδανε ολα.

Δεν το καταλαβαίνω αυτό βρε Στρατή.

Υπάρχουν πολλοί λόγοι που δεν κελαηδάει ένα πουλί.

πχ.

Να είναι άρρωστο.

Να είναι θηλυκό.

Να είναι πιασμένο.

Σε ποια κατηγορία είμαστε εμείς;

Ξεκινάμε από δω και βλέπουμε.
 
😀 ναι απλα ρωτησα αν υπαρχει τροπος. Γτ πολλοι μου λενε απο το κιτρινο χρωμα αλλοι λενε απο το μεγεθος
 
. Γιατί θέλεις φλώρο και δεν παίρνεις ένα καναρινάκι; Είναι κάτι καναρίνια που μοιάζουν με τον φλώρο και κελαηδάνε κιόλας...άσε που ο φλώρος είναι και επικίνδυνος... Αν πας να τον πιάσεις σου ρίχνει τσιμπιά που σου κόβει κομμάτι!
 
  • Like
Αντιδράσεις: vag21
Εσυ μπορεις να καταλαβεις απο μια φωτογραφια εαν εχω καλη φωνη;

Καμια σχεση (για μενα) το καναρινι με ενα φλωρο. Γουστα ειναι αυτα φυσικα.
 
Μύθος τα οπτικά σημάδια...Αν δεν τ'ακούσεις το πουλί, είναι σα να παίρνεις γουρούνι στο σακί.
Οι ''γυφτοπούλες'' καρδερίνες που δεν σου γεμίζουν το μάτι, μπορεί να ''κεντάνε''.
Όσο για τους φλώρους, δεν ξέρω αν γίνονται ακόμη διαγωνισμοί στη Θεσσαλονίκη, αλλά οι τιμές στα ξεχωριστά πουλιά φτάνανε σε δυσθεώρητα ύψη χιλιάδων ευρώ.
Αν βρεθεί φλώρος που λέει, ξεχωρίζει και έχει και φανατικούς ''εραστές'' της φωνής του.
 
Εμένα Βασίλη με τρελαίνουν οι φωνες του φλώρου! Καταλαβαίνεις οτι μπάινει η άνοιξη κάθε χρόνο!
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Εμένα Βασίλη με τρελαίνουν οι φωνες του φλώρου! Καταλαβαίνεις οτι μπάινει η άνοιξη κάθε χρόνο!
Την άνοιξη εγώ την καταλαβαίνω όταν βλέπω τις φωλιές από τις καρδερίνες μου Στέφανε...😀
 
Γυφτοπούλες είναι οι ιδιαίτερα σκουρόχρωμες καρδερίνες.
 
Back
Top