Γενικά Αναγνωριση δαχτυλιδιων (painted finches)

FINCHiii

PB Member
Εγγραφή
19 Δεκ 2008
Μηνύματα
589
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδια χρειαζομαι βοηθεια στην "αποκρυπτογραφυση" των δαχτυλιδιων των νεων μου φιλων

NB 4MJS (163)
08

NB 4MJS (169)
08
 
Παιδια χρειαζομαι βοηθεια στην "αποκρυπτογραφυση" των δαχτυλιδιων των νεων μου φιλων

NB 4MJS (163)
08

NB 4MJS (169)
08

ΝΒ = Ολλανδία
4MJS= κωδικός εκτροφέα
169 και 163 αύξων αριθμός πουλιών
08= έτος γέννησης.

Τα πουλιά είναι ζευγάρι;
 
Οχι... Οταν τα εκλεισα τα εκλεισα ζευγαρι, το ειδος ναι μεν ειναι σπανιο, αλλα οι διαφορες μεταξυ των φυλων ειναι εμφανεις!
Σημερα δαπυστωσα οτι οχι μονο το ζευγαρι ειναι ζευγαρι αντρων! Αλλα οτι παιζει να ειναι και αδερφια!
 
Οχι... Οταν τα εκλεισα τα εκλεισα ζευγαρι, το ειδος ναι μεν ειναι σπανιο, αλλα οι διαφορες μεταξυ των φυλων ειναι εμφανεις!
Σημερα δαπυστωσα οτι οχι μονο το ζευγαρι ειναι ζευγαρι αντρων!Αλλα οτι παιζει να ειναι και αδερφια!

Αυτό ήθελα να σου πω, είναι πολύ κοντινά τα νούμερα, μπορεί βέβαια να μην είναι αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Ίσως ενα μαιλ στον εκτροφέα να σου έλυνε τυχόν απορίες αν είναι απο τους ίδιους γονείς. Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers - Algemene informatie
 
Ευχαριστω Γρηγορη, αλλα ετσι και αλλιως ειναι αρσενικα,. Τωρα θα ψαξω για θηλυκα, δυσκολα βεβαια αλλα τί να πεις(?)
 
Ειναι painted finches

Ποσο δυσκολο το βλεπεις να βρω θηλυκα;
 

Συνημμένα

  • painted.webp
    painted.webp
    19,3 KB · Προβολές: 110
Δεν ξέρω πόσο δύσκολο είναι να βρείς, μιας και δεν ασχολούμε καθόλου με τέτοιο είδη, ίσως ο Οδυσσέας και ο Βασίλης που ξέρουν για αυτά τα είδη πουλιών θα σε βοηθήσουν. Μπορώ να πω όμως οτι είναι πανέμορφα!
 
Πραγματικα ειναι~! Αλλα και πολυ μικρα...χωρεσαν και βγηκαν απο το ανοιγμα που ειχε κανει η ποτιστρα στα καγκελακια του κλουβιου!
 
Δύσκολα να βρεις. Προσωπικά δεν έχω δει πουθενά σε μαγαζί. Είναι πολύ ενδιαφέρον και εντυπωσιακό είδος αλλά ενώ στην Αυστραλία θεωρούνται τα πιο διαδεδομένα είδη μετά τα ζεμπράκια και τα gouldians εδώ δεν βρίσκεις. Επίσης δεν έχω ακούσει και για κάποιον εκτροφέα του είδους στην Ελλάδα, από εκεί που τα πήρες δεν μπορούν να βρουν και να σου φέρουν και δύο θηλυκά;
 
Avicultural Society of Australia και πληροφορίες στα αγγλικά. Αν βρεις πάντως ενημέρωσέ με γιατί ενδιαφέρομαι κι εγώ :)
 
Βασιλη απο εκει που τα πηρα, μου τα πουλησαν για ζευγαρι! Δεν ξερω, θα ανεβασω φωτογραφιες τους αυριο στο καταλληλο θεμα για να σιγουρευτουμε!
 
Α! Μαλιστα το ενα κελαιδαει και κανει σαν υαλοκαθαριστηρας... Οταν ακουμπαει στο τζαμι!
Ειναι πολυ γλυκουλια και τελεια! 🙂
 
Back
Top