Γενικά Αναγνωριση ηλικιας σε ενήλικο παπαγάλο

melagio80

PB Member
Εγγραφή
20 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Αθήνα
Σιγουρα και αλλα μελη θα εχουν κανει την ιδια ερωτηση αλλα εχω απορια. Τα κοκατιλ μου δεν εχουν δαχτυλιδι και δεν ξερω την ηλικια τους!
Τον Ιβαν τον εχω περιπου 6 χρονια και τη Μαρου περιπου εναμιση...
Πως θα καταλαβω ποσο περιπου ειναι;
 
Από τη στιγμή που τα πουλάκια είναι ενήλικα, δεν νομίζω ότι μπορείς εύκολα να προσδιορίσεις την ηλικία τους..
 
Εχω δηλαδη 2 πουλακια αγνωστης ηλικιας; :)
Φοβαμαι για τον Ιβανακο μην ειναι αρκετα μεγαλος.
 
Μακάρι Ιωάννα μου να μπορέσει κάποιος άλλος να σου πει κάτι άλλο.. Αλλά εγώ τουλάχιστον δεν έχω ακούσει τίποτα άλλο σχετικό..
 
Ιωαννα δυστυχως σε ενα ενηλικο πουλι ειναι σχεδον αδυνατο να υπολογισεις την ηλικια του. Ο κτηνιατρος μου ειπε οτι δεν υπαρχει τροπος να μαθεις την ακριβη ηλικια ενος παπαγαλου που εχει ενηλικιωθει και ειτε ειναι 10 χρονων ειτε 30 δεν μπορει κανεις να το ξερει. Αλλα και στο διαδικτυο που εχω ψαξει δεν εχω βρει κατι που να λεει οτι μπορει να προσδιοριστει η ηλικια ενος ενηλικου παπαγαλου.
Αν εχει βρει καποιος αλλος θα ηταν ενδιαφερον να το ακουσουμε ολοι. :)
 
Kριμα γιατι οπως ειπα και πιο πανω φοβαμαι για τον Ιβαν. Οχι οτι εχει δειξει κατι και φοβηθηκα!
 
Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει και πολύ αυτό, αλλά εγώ έμαθα στο περίπου την ηλικία της παπαγαλίνας μου όταν έκανε πρώτη φορά αυγά που σημαίνει ότι μπήκε στην ηλικία της αναπαραγωγής. Μετά με λίγο ψάξιμο στο internet κάτι έβγαλα, αλλά πάντα στο περίπου..
 
Χμ... Το θηλυκο μου εκανε αυγα αλλα δεν ειναι τοσο μεγαλη οσο ο Ιβαν!
 
Back
Top