Γενικά Αναγνωριση χρωματος καναρινιου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Serinia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Serinia

PB Member
Εγγραφή
30 Αυγ 2008
Μηνύματα
198
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας.
Παρακαλω, ειναι δυνατον καποιος να με βοηθησει, λεγοντας μου το χρωμα του καναρινιου που βλεπετε;Ειναι ενα απλο καναρινι (ετσι πιστευω μαλλον) αλλα με εντελως περιεργο χρωμα.
Σας ευχαριστω.
 

Συνημμένα

  • DSC03835.webp
    DSC03835.webp
    40,9 KB · Προβολές: 149
Δεν θα βοηθήσει το δειγματολόγιο του Π. Ο. Κ
γιατί δεν μιλάμε για ένα καθαρόαιμο πουλάκι.
Εχει πάρει διάφορες πινελιές απο τους γεννήτορες
και απο τους προγόνους του.Αυτή η ποικιλία είναι
και η ομορφιά του. Δεν θα μπορούσα να πώ κάτι για το χρώμα
γιατί βλέπω οτι έχει επάνω του απο γκρί, βεραμάν, κιτρινοπράσινο
μέχρι λευκό.
 
Εχετε απολυτο δικιο Κε Μακη. Μια συμβουλη θελω να ζητησω απο εσας.
Αν προχωρουσα στην αναπαραγωγη αυτου του πουλιου με ενα ιδιο χρωματικα καναρινι, και συνεχιζα με ενδοζευγαρωμα, θα μπορουσα στο μελλον να εχω απογονους αυτης και ΜΟΝΟ της χρωματικης ποικιλιας με εισοδο και διαφορετικων καναρινιων (απο αλλους γονεις) του ιδιου χρωματος;
Εννοω να εχω απογονους σαν το μικρο της φοτογραφιας.
Μακροπροθεσμα εννοω και μονο.
 

Συνημμένα

  • E 014 GR11 09 - 12 Ημερων.webp
    E 014 GR11 09 - 12 Ημερων.webp
    22,5 KB · Προβολές: 94
Eίναι ένα πάρα πολύ δύσκολο εγχείρημα.
Για να μπορείς να έχεις μια σειρά στις αναζητήσεις σου
πρέπει να ξεκινήσεις απο κάποια σταθερή βάση.
Μόνον όταν έχεις ράτσες με παγιωμένα χαρακτηριστικά
μπορείς να κάνεις μια προσπάθεια να εισαγάγεις κάποια καινούργια
και να τα σταθεροποιήσεις. Οταν ξεκινάς απο αβέβαιο παρελθόν των γεννητόρων
δεν ξέρεις τί θα προκύψει στην συνέχεια.
Βέβαια αν αρχίσεις να ζευγαρώνεις γονείς με παιδιά είναι αλήθεια οτι κάποια απο αυτά
θα βγαίνουν κοντά στις επιδιώξεις σου.Αλλά μετα απο κάποιες διασταρώσεις θα αρχίσουν τα προβλήματα. Πολλά νεκρά έμβρυα, προβλήματα στα πτερώματα και ασθένειες.
Να μη ξεχνάμε δε, οτι πρέπει κανείς να έχει και μια ολοκληρομένη γνώση
γύρο απο την γεννετική. Προσωπικάκαι αυτό το θεωρώ αρκετά δύσκολο.☹
 
Συμφωνω απολυτα μαζι σας και ολα αυτα τα εχω ειδη σκεφτει.
Η αρχικη μου σκεψη ηταν να δημιουργησω ενα ζευγαρι ιδιου χρωματικου τυπου, στην συνεχεια με ενδοζευγαρωμα (γονεις με παιδια) ουτως ωστε να γεννηθουν απογονοι οι οποιοι θα ειναι φορεις αυτης της χρωματικης ιδιαιτεροτητας και επειτα να εισαγαγω απο αλλους εκτροφεις πουλια ιδιου χρωματικου τυπου, με σκοπο την σταθεροποιηση του αυτου χρωματος.
Αυτη ηταν η αρχικη σκεψη. Ξερω οτι θελει χρονο γι'αυτο το εγχειρημα.
 
Με παρδαλά πουλάκια που έχουν ένα χαμό γονίδια μέσα τους αυτό δεν γίνεται. Το χρώμα το βλέπω για κίτρινο καφέ. Μπορείς αν σου αρέσει να ξεκινήσεις με καναρίνια καφέ μετάλλαξης (κίτρινα, άσπρα, ιβουάρ, οτιδήποτε). Με τα παρδαλά μπορεί να βρεις δύο παρόμοια πουλιά και το αποτέλεσμα να είναι εντελώς άσχετο με τους γονείς λόγω γονιδίων που φέρουν οι γονείς. Με την ενδογαμία αυτό το φαινόμενο γίνεται πιο έντονο και τελικά σαν αποτέλεσμα μπορεί να έχεις απογόνους άλλων χρωμάτων.
 
επισης αν το πουλακι δεν εχει περασει αλλαγη πτερωματος δεν ειναι σιγουρο αν αυτα ειναι τα οριστικα χρωματα του. Απο πρασινο με κιτρινο καναρινι εβγαλα ενα μπεζ το μπεζ ομως εβγαλε παρδαλα πρασινα. Ειναι παρα πολυ δυσκολο να βρεις τα σωστα χρωματα.
 
επισης αν το πουλακι δεν εχει περασει αλλαγη πτερωματος δεν ειναι σιγουρο αν αυτα ειναι τα οριστικα χρωματα του. Απο πρασινο με κιτρινο καναρινι εβγαλα ενα μπεζ το μπεζ ομως εβγαλε παρδαλα πρασινα. Ειναι παρα πολυ δυσκολο να βρεις τα σωστα χρωματα.
Οι δυο φοτογραφιες που εχω ανεβασει ειναι απο δυο εντελως διαφορετικκα πουλια. Το μεν πρωτο ειναι περσινο το δε δευτερο φετινο απο αλλους ασχετους απο το πρωτο γονεις.
Βασιλη μπορει να εχεις δικιο. Δεν θα το επιχειρησω καθολου. Εχεις να προτεινεις καποιο πουλι με παρομοιο χρωματισμο;
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας ολους.
 
Κίτρινο καφέ όπως είπα και πιο πάνω Φωτογραγικό ’λμπουμ Πουλιών Συντροφιάς
 
Back
Top