Γενικά Αναγνώριση είδους παπαγάλου

Regent Parakeet και μάλλον αρσενικό, αλλά περίμενε κάποιον που δεν τζογάρει όπως εγώ.

IMG_5707+Regent+Parrot+S.jpg
 
δεν γνωριζω, αλα πολη ομορφος, να σου ζηση, να περνατε καλα.
 
Μολις τον απόκτησα.
Τελικά αφού μέχρι και εγώ πείστηκα ότι είναι Regent Parakeet, εστίασε λίγο στο μάτι του.Αν υπάρχει μια στεφάνη, δηλαδή αν είναι κάπως πρησμένα τα βλέφαρα, πρέπει να πας για check up σε γιατρό.
Να κρατήσεις καραντίνα.
 
Είναι αυτο το είδος που σου λέει ο Δημήτρης πιο πάνω και πιθανότατα ανήκει στο υποείδος που ζει στη ΝΑ Αυστραλία. Είναι προφανώς αρσενικό, καθώς το θηλυκο του ειδους έχει πιο σκοτεινά - θαμπά χρωματα, και μπορει να γίνει ενα εξαιρετικό κατοικίδιο.
Αν θελεις διάβασε και εδώ: https://rightpet.com/breed-species/bird/regent-parrot
Ειναι εξαιρετικά όμορφος ο παπαγάλος σου.
Από που τον πήρες; Πόσο κοστίζει; Σκέφτεσαι να παρεις και θηλυκο;
 
Τον πηρα 150 ευρω. Απο εναν κυριο που ειχε σταματησει στο δρομο και πηγαινε σε πανιγυρι εξω απο την Πατρα. Δεν ξέρω ποσο κοστίζουν σε pet shop γιατι δεν εχω ξαναδει. Μου ειπε οτι εχουν πανω απο 200. Το μονο κακο ειναι οτι ειναι λιγο άγριος και ο μικρος δεν τον πολυ θελει!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Μάκη, φοράει δαχτυλίδι μεταλλικό κλειστού τύπου που αναγράφει χρονιά γέννησης; ή σου είπε την ηλικία του;
 
Μου ειπε οτι ειναι περιπου 7μηνών. Αλλα μαλλον εχει πολυ εντονα χρώματα για τοσο μικρο; Δεν εχει δαχτυλιδι
 
Μου ειπε οτι ειναι περιπου 7μηνών. Αλλα μαλλον εχει πολυ εντονα χρώματα για τοσο μικρο; Δεν εχει δαχτυλιδι
Ωριμάζουν αναπαραγωγικά στα 2 έτη. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη με το σε ποια ηλικία αναπτύσσουν το χρώμα τους, αλλά από τα παρακάτω καταλαβαίνεις ότι έφηβος δεν είναι.
Colourization Juvenile:
P.a. anthopeplus: As in adult female. Bill orange/yellow. Eye dark brown.
.
Colourization Adult:
P.a. anthopeplus: Male-bright yellow head, underparts and rump; dusky olive mantle and upper back; dusky olive inner scapulars washed variously with black; black outer scapulars and tertial feathers; lower tertials washed with red; yellow patch on folded wing; red inner secondary coverts tipped with yellow; black tail, tipped finely on undersides of side tail feathers with yellow/white. Bill orange/red. Eye orange.
 
Να χαίρεσαι το φιλαράκι σου :)
7 μηνών μπορεί να μην είναι αλλά φαίνεται σχετικά νεαρό πουλί. Ενήλικο βέβαια..
Ήταν λάθος το μέρος από όπου το πήρες γιατί δεν ξέρεις τίποτα για το παρελθόν του και την υγεία του.
Τώρα όμως που τον πήρες τον όμορφο να τον χαίρεσαι και να κάνεις πολύ υπομονή μαζί του για να σε μάθει.
Όλα σιγά σιγά..
Πάρε και κεχρί και φρούτα και δες ποια είναι η αγαπημένη του λιχουδιά.
Μπορεί να σας εμπιστευτεί εύκολα, ανάλογα τον χαρακτήρα του :)
Πάντως αξίζει να ασχοληθείτε!
 
θα συμφωνησω με την ηλεκτρα, ειναι πολη ομορφος παπαγαλος και πραγματικα αξιζη με προσοχη και ηρεμια, μα και με υπομονη, να ασχοληθης μαζι του. Θελει συγουρα τον χρονο του, αλα αξιζη. ειναι πραγματικα πανεμορφος, και για να ειμαι ηληκρινης δεν ηξερα στοιχεια για αυτον τον υπερωχο παπαγαλο.
 
Back
Top