Γενικά Αναγνώριση εξωτικού

Diamante de gould

PB Member
Εγγραφή
11 Απρ 2008
Μηνύματα
603
Πόλη
Αθήνα
Γνωριζει κανεις την ονομασια του παρακατω πουλιου;

Η φωτογραφια δεν βοηθεια και πολυ γιατι ειναι απο το κινητο μου. Ηταν σε μεγεθος μικροτερο απο society finch. Το πτερωμα του ειναι αρκετα ταλαιπωρημενο στην φωτογραφια. Το ραμφος του ειναι κοντο σαν του πυρρουλα και ασημενιο πανω κατω χωρις να εμφανιζει την διχρωμια που παρουσιαζεται στα παρομοια societies. Στην τελευταια φωτογραφια φαινεται και το κεφαλι απο το (κατα την γνωμη μου) θυληκο του, που ειναι ιδιο αλλα σε ανοιχτο καφε χρωμα.
 

Συνημμένα

  • Εικόνα071.webp
    Εικόνα071.webp
    4,4 KB · Προβολές: 171
  • Εικόνα072.webp
    Εικόνα072.webp
    49,1 KB · Προβολές: 164
  • Εικόνα077.webp
    Εικόνα077.webp
    4,6 KB · Προβολές: 162
  • Εικόνα079.webp
    Εικόνα079.webp
    5,3 KB · Προβολές: 158
Είναι ένας ασημόραμφος σπίνος Οδυσσέα!
Μοιάζει το ίδιο με τους κοινωνικούς με την μόνη διαφορά ότι έχει ασημένιο ράμφος!
 
Είναι ένας ασημόραμφος σπίνος Οδυσσέα!
Μοιάζει το ίδιο με τους κοινωνικούς με την μόνη διαφορά ότι έχει ασημένιο ράμφος!

Γιωργο ξερεις μηπως και την επιστημονικη του ονομασια ή εστω την αγγλικη για να μπορεσω να βρω περισσοτερες πληροφοριες για αυτο;
 
Είναι το πρώτο ή το δεύτερο; Την μύτη θέλω να παρατηρήσεις
 

Συνημμένα

  • african silverbill.webp
    african silverbill.webp
    5,3 KB · Προβολές: 298
  • Black_and_White_mannikin.webp
    Black_and_White_mannikin.webp
    12,9 KB · Προβολές: 100
Black n White Mannikin πιστευω δεν ηταν γιατι το ραμφος του ηταν μισο σε μηκος απο των societies και γιατι (αν και πολυ ταλαιπωρημενο φτερωμα και δεν φαινεται στην φωτογραφια) ειχε μερικα μαυρα πουπουλα στην κοιλια και μερικα λευκα πρωτευοντα ή δευτερευοντα, αναμεσα στα ολομαυρα φτερα του.

Το (κατα την γνωμη μου) θυληκο του, μοιαζει πολυ με το african silverbill, ειδικα με το πρωτο απο αριστερα με το κοντο ραμφος. Αυτα στην φωτογραφια τι φυλου ειναι;
 
Βάση της δεύτερης φώτο που έχεις βάλει λέω με σιγουριά πως είναι ένα African Silverbill και η επιστημονική του ονομασία είναι Lonchura cantans.
Τα πουλιά αυτά ξεχωρίζουν δύσκολα Οδυσσέα το φύλο τους.
 
Το (κατα την γνωμη μου) θυληκο του, μοιαζει πολυ με το african silverbill, ειδικα με το πρωτο απο αριστερα με το κοντο ραμφος. Αυτα στην φωτογραφια τι φυλου ειναι;


Δεν πιστεύω να σου είπανε πως το θυληκό διαφέρει στα χρώματα ή ότι έχει πιό κοντο ράμφος απο το αρσενικό;
Δεν αληθεύει αυτό σε καμιά περίπτωση! Δεν είναι καθόλου εύκολο να τα ξεχωρίσεις απο την εξωτερική τους εμφάνιση!
 
Δεν πιστεύω να σου είπανε πως το θυληκό διαφέρει στα χρώματα ή ότι έχει πιό κοντο ράμφος απο το αρσενικό;
Δεν αληθεύει αυτό σε καμιά περίπτωση! Δεν είναι καθόλου εύκολο να τα ξεχωρίσεις απο την εξωτερική τους εμφάνιση!

Δεν ρωταω πλεον τιποτα στα pet shops γιατι τις περισσοτερες φορες μου απαντουν κατι κωμικοτραγικα πραγματα. Υπεθεσα εγω οτι ηταν 2 αρσενικα και 1 θυληκο για τους εξης λογους :

1) Γιατι ηταν σε κλουβι μαζι με καμια 20αρια societies και ξεχωριζαν απο αυτα λογω μεγεθους σωματος και ραμφους.
2) Επειδη περαν του χρωματος τους (τα δυο ηταν σχεδον καταμαυρα με ελαχιστο λευκο στην κοιλια και στα φτερα και το ενα ηταν ολοκληρο, ανοιχτο καφε), ηταν ολοιδια σε μεγεθος και ραμφος.
3) Γιατι με το που τα ειδα, πηγε το μυαλο μου στα Pin tailed Whydah τα οποια διαφερουν εξισου πολυ τα 2 φυλα με αναλογους χρωματισμους και εχουν επισης μικρου μεγεθους ραμφος.

Το κατα την γνωμη μου θυληκο λοιπον (εμφανιζεται στην 4η φωτογραφια μονο το κεφαλι του) θα μπορουσε να ειναι Lonchura cantans. Τα μαυρα ομως;

Δυστυχως δεν βοηθουν ουτε οι φωτογραφιες αλλα ουτε και η κατασταση του πτερωματος τους.☹ Την αναγνωριση δυσκολευει και το γεγονος οτι στις φωτογραφιες του διαδικτυου δεν εχεις την δυνατοτητα συγκρισης μεγεθους.
 
Επειδή κάθησα χθές και το μελέτησα ακόμη καλύτερα μέσω των φωτογραφιών σου με κάποιες επεξεργασίες Οδυσσέα σου λέω με σιγουριά ότι είναι African Silverbill . Πάντως το συγκεκριμένο είδος δεν το αντιλαμβάνεσαι εύκολα το φύλο του όπως με τα Pin tailed Whydahπου προανέφερες. Όσο για τους χρωματισμούς των πουλιών υπάρχουν πολλές μεταλλάξεις, γι'αυτό λοιπόν μην το παίρνεις σαν κριτίριο διαχωρισμού!
 
Μαλλον εχεις δικιο Γιωργο. Και εγω δεν βρηκα αλλα πουλια, περαν των Αφρικανικών silverbills, που να ταιριαζει τοσο πολυ ο σωματοτυπος τους με αυτα που ειδα. Τα χρωματα οπως λες ισως να ειναι καποια μεταλλαξη
 
Den mou miniasei poli me African Silverbill, den tairiasei to xroma tou pouliou. Ego pistebo pio poli einai megalo somatos Society Finch ( Lonchura striata domestica ) apo afta pou ektrefoune gia tis ekthesis.
 

Συνημμένα

  • Moewchen-001.webp
    Moewchen-001.webp
    3,8 KB · Προβολές: 104
Den mou miniasei poli me African Silverbill, den tairiasei to xroma tou pouliou. Ego pistebo pio poli einai megalo somatos Society Finch ( Lonchura striata domestica ) apo afta pou ektrefoune gia tis ekthesis.

Αλεξανδρε αν διαβασες γραφω οτι ηταν αρκετα μικροτερα απο τα κοινα societies. Επισης το ραμφος τους, αναλογικα με το κεφαλι τους, ηταν πολυ μικροτερο αποτι το ραμφος ενος society σε αντιστοιχη αναλογια με το κεφαλι του. Το ραμφος επισης δεν παρουσιαζε την διχρωμια των societies αλλα ηταν ασημενιο πανω κατω.
 
Signomi ego pistebo itane MEGALITERO apo ta Society Finch.

Ala Afrikan Silverbill kai Indian Silverbill den iparxoune akoma se afto to xroma. Kai an itane kainourgio metalaksei SIGURA den eftase sto Pet-Shop. Gia afto den pistebo einai Silverbill.

Kaliteri fotografia den iparxei ;
 
Θα συμφωνήσω με τον Αλέξανδρο:) Οσο και να εψαξα δεν βρηκα ασημόραμφους σε αυτο το χρωματισμό.:) Μηπως πρέπει να προσανατολιστούμε και να ψαξουμε σε καποια άλλα είδη!
 
Signomi ego pistebo itane MEGALITERO apo ta Society Finch.

Ala Afrikan Silverbill kai Indian Silverbill den iparxoune akoma se afto to xroma. Kai an itane kainourgio metalaksei SIGURA den eftase sto Pet-Shop. Gia afto den pistebo einai Silverbill.

Kaliteri fotografia den iparxei ;

Δυστυχως καλητερη φωτογραφια δεν μπορω να βγαλω γιατι και φευγω απο Δευτερα και ο συγκεκριμενος πετσοπας δεν με παει και πολυ λογω αδιακριτων παρατηρησεων που του εχω κανει :D.

Να σημειωσω οτι και τα 3, ομοια πουλακια ηταν αδαχτυλιδωτα και ελαχιστα πιο μεγαλα απο Owl Finches.
 
Λοιπον τα πουλακια τελικα τα πηρα και μετα απο λιγο ψαξιμο βρηκα πως ανηκουν στην οικογενεια Emberizidae και ονομαζονται Black & White Seedeaters - Sporophila luctuosa. Ειναι ειδος της Νοτιου Αμερικης. Το κακο ειναι οτι δυσκολευομαι να βρω πληροφοριες για αυτα οποτε οποιος γνωριζει κατι θα με βοηθησει παρα πολυ. Σκεφτομαι να ανοιξω και ενα θεμα στην Παρουσιαση πουλιων για αυτον ακριβως τον λογο.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 

Συνημμένα

  • 459408267_6d757ce9e5.webp
    459408267_6d757ce9e5.webp
    23,1 KB · Προβολές: 100
  • 2923105256_e67ae1798d.webp
    2923105256_e67ae1798d.webp
    16,8 KB · Προβολές: 104
  • Black%20And%20White%20Seedeater3.webp
    Black%20And%20White%20Seedeater3.webp
    22,5 KB · Προβολές: 97
  • Black-and-white Seedeater - Sporophila luctuosa.webp
    Black-and-white Seedeater - Sporophila luctuosa.webp
    13,3 KB · Προβολές: 97
Λοιπον τα πουλακια τελικα τα πηρα και μετα απο λιγο ψαξιμο βρηκα πως ανηκουν στην οικογενεια Emberizidae και ονομαζονται Black & White Seedeaters - Sporophila luctuosa. Ειναι ειδος της Νοτιου Αμερικης. Το κακο ειναι οτι δυσκολευομαι να βρω πληροφοριες για αυτα οποτε οποιος γνωριζει κατι θα με βοηθησει παρα πολυ. Σκεφτομαι να ανοιξω και ενα θεμα στην Παρουσιαση πουλιων για αυτον ακριβως τον λογο.


Τελικά μου έβγαλες την επιφύλαξη που είχα για το είδος αυτό Οδυσσέα, είναι όντως το είδος Black & White Seedeaters της οικογένειας Τhraupidae και όχι της οικογένειας Emberizidae . Θα μου πείς γιατί δεν το είπα απο την αρχή, ο λόγος που δεν αναφέρθηκα ήταν γιατί το συγκεκριμένο είδος έχει επικιρυχθεί υπό εξαφάνιση και απο το 2002 έχει μπεί στην κόκκινη λίστα της IUCN γιατί έχει μειωθεί δραματικά ο πληθυσμός τους κατά 40 % τα τελευταία 8 χρόνια και έτσι με αυτά τα δεδομένα δεν μπορούσα να μιλήσω για αυτό το είδος. Πάντως θα είσαι τυχερός 2 φορές,1ον γιατί είναι δυσεύρετα και 2ον εάν είναι και ζευγάρι, που πολύ φοβάμαι πως δεν είναι γιατί καλά καλά δεν υπάρχουν και εκτροφεία όπως τα γκούλντιαν και άλλες δημοφιλείς ράτσες εξωτικών πτηνών και εάν δεν είναι και δαχτυλιδωμένα ίσως πιαστήκανε. Τα πουλιά αυτά ως επί τω πλείστον
τα βρίσκαμε στο Εκουαδόρ και μετά στους χρόνους εξαπλωθήκανε στην Βολιβία, την Βραζιλία, την Κολομβία, το Περού και την Βενεζουέλα. Σου παραθέτω και φωνές καλέσματος απο την φωνή του αρσενικού και μία απο το κάλεσμα της θυληκιάς!
 

Συνημμένα

Γιωργο πηρα τρια και απ'οσο εψαξα τα 2 ειναι αρσενικα και το ενα θυληκο (οπως στην 4η φωτο που ανεβασα). Ομως για αναπαραγωγη δεν το σκεφτομαι προς το παρον γιατι οχι απλα δεν ξερω καν σε τι φωλια γεννουν, αλλα ειναι και σε πολυ κακη κατασταση των πτερρωμα των πουλιων και δεν δειχνουν σε καμια περιπτωση πουλια προς αναπαραγωγη. Θα κοιταξω να τα φερω πρωτα σε μια καλητερη κατασταση. Αλλα και για αυτο δεν ξερω καν τι μειγμα σπορων τρωνε ☹. Προς το παρον τρωνε μειγμα σπορων για εξωτικα της Αυστραλιας και αυγοτροφη.

Σχετικα με την οικογενεια Emberizidae, το εγραψα γιατι εχω τον Οδηγο Αναγνωρισης πουλιων της Αργεντινης κατα τον οποιο τα υπολοιπα Seedeaters - Sporophila που απαντουν στην Αργεντινη ανηκουν στα Emberizidae.

Επισης σε ευχαριστω παρα πολυ για τις φωνες :). Προς το παρον δεν τα εχω ακουσει για να επιβεβαιωσω και την θεωρεια μου σχετικα με το φυλο τους. Μονο το ενα αρσενικο, που ειναι και ο τσαμπουκας της παρεας, βγαζει καποιες "κραυγες" οταν διωχνει τα αλλα 2.
 
Back
Top