Γενικά Αναγνώριση θηλυκού η αρσενικού απο το δαχτιλίδι στο πόδι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Gotzila
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Gotzila

PB New Member
Εγγραφή
23 Απρ 2009
Μηνύματα
24
Πόλη
Αθήνα
Έχω απορία αν μπορώ να αναγνωρίσω το γένος απο ένα ζεμπράκι απο το δαχτυλίδι στο πόδι. Εχω ένα ολολευκό και προβληματίζομαι. Μου το δώσανε για θυληκό αλλα δεν ξέρω τι γινεται με αυτό
 
Το δακτυλίδι αναφέρει ουσιαστικά τα στοιχεία εκτροφέα και όχι του πτηνού. Δεν υπάρχει σήμανση γένους στο δακτυλίδι. Αυτό θα το αναγνωρίσες από τη συμπεριφορά και άλλα εξωτερικά χαρακτηριστικά που θα στα πουν όσοι ασχολούνται με ζεμπράκια.
 
Στα λευκά ζεμπράκια το μόνο χαρακτηριστικό γνώρισμα για τα αρσενικά είναι το έντονο κόκινο χρώμα του ράμφους, ενώ στα θυλικά άσπρα είναι προς το πορτοκαλί. Επίσης τα αρσενικά αναλαμβάνουν το πλέξιμο της φωλιάς.
 
Οπως είπε και ο Γιάννης τα ολόλευκα ζεμπράκια ξεχωρίζουν από το χρώμα του ράμφους.Αν θες ανέβασε μια φωτο να δουμε.
Επίσης αν το έχεις ακούσει να κελαηδάει είναι αρσενικό.Αυτό είναι το πιο σίγουρο!
 
Αυτο είναι το ζεβράκι μου

μπορείς να καταλάβεις τι είναι;
 

Συνημμένα

  • Εικόνα0022.webp
    Εικόνα0022.webp
    22,5 KB · Προβολές: 80
  • Εικόνα0024.webp
    Εικόνα0024.webp
    52,4 KB · Προβολές: 77
Ego elega einai thiliko.

Den mou fenete kala to pouli. An blepo kala sto mpisino tis den exei ftera, kai einai psilo fouskomenei.
 
οντως δεν εχει φτερα και εναι φουσκωμένη σημένει κάτι αυτο;
 
Το λευκό για θηλυκό φαίνεται, το άλλο αν έχει κόκινη βούλα στα μάγουλα είναι αρσενικό, αν έχει μία σκέτη σκούρα γραμμή στα μάγουλα είναι θηλυκό.
 
για το αλλο ξερω, και γενικα με τα χρωματα τα αλλα.Αλλα το λευκο με εχει δυσκολεψει
 
Εμενα παλι μου φαινεται για πολυ νεαρο πουλι σαν να λεμε 2 μηνων. Τι ετος γεννησεως γραφει το δαχτυλιδι του;
 
Τώρα τρώγετε κι ολας στο πισινό της και έχει ματώσει. Καμιά φορα τι τσιμπάει και ο αρσενικός και της τραβάει κανα πούπουλο. Και τα χώρισα τώρα για να μπορέσει να αναρώσει. Σκέφτομαι να αλλάξω τον αρσενικό
 
το λευκο δεν ξερω αν ειναι θυληκο αν δεν κελαιδαει εντονα ειναι θυληκο σιγουρα, τωρα για το οτι δεν εχει φτερα στην ουρα μην σε ανησυχει και το δικο μου το θυληκο οταν το πηρα δεν ειχε φτερα πισω ισως γιατι ηταν και το μονο θυληκο στο κλουβι του πετ μαζι με 15 αρσενικα. (σεξουαλικη παρενοχληση ")") να το χαιρεσαι..
 
Back
Top