Αναγνώριση πτηνών από τη φωνή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Alexx
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Alexx

PB New Member
Εγγραφή
31 Δεκ 2021
Μηνύματα
163
Πόλη
Αττική
Είναι κρίμα να έχω ο ίδιος πτηνά έξω και μέσα στο σπίτι, και να μην ξέρω τι υπάρχει γύρω μου! Αποφάσισα λοιπόν να ασχοληθώ λίγο παραπάνω με το γενικό πλαίσιο της φύσης και να μάθω λίγα πράγματα για τα πετούμενα γύρω μου. Σας παραθέτω 3 φωνές προς το παρόν, αν υπάρχει κάποιος να μου διασαφηνήσει τι είναι το καθένα! Αν καταφερω να γράψω και άλλα θα τα ανεβάσω

Να τα. Ευχαριστώ!

View attachment 03.mp3

View attachment 02.mp3

View attachment 01.mp3
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ο δεύτερος ήχος πάντως μοιάζει με φωνούλα δεκαοχτούρας πριν τη προσγείωση της.
 
Όχι ο ήχος στην αρχή, στα πρώτα 5 δευτερόλεπτα.. Μην παρεξηγηθούμε τα βασικά τα ξέρω χαχαχα
Σε όλα τα φωνητικά νομίζω θέλει λίγη προσοχή για να τα καταλάβετε για ποια φωνή λέω
Έρχεται και νέα φωνή, μόλις λύσω ένα νέο θέμα με τη συσκευή αυτή τη φορά
Εν τω μεταξύ, σήμερα έτυχε να παρευρεθώ σε συνομιλία Γκιώνηδων! Άμα θέλετε σας την ανεβάζω σε νέο θέμα. Τα ορτύκια που είναι έξω βέβαια δεν ξέρω πόσο χάρηκαν
 
Εν τω μεταξύ, σήμερα έτυχε να παρευρεθώ σε συνομιλία Γκιώνηδων! Άμα θέλετε σας την ανεβάζω σε νέο θέμα
Ναι θέλουμε. Ανέβασέ το εδώ, είναι σχετικό το θέμα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: loulou
Λοιπόν! Έχουμε:
Νέα ηχογράφηση του 01 (αρχείο 01).

View attachment 01'.mp3

Η 1η δυστυχώς είναι ενώ έχει αέρα, ενώ η 2η ακούγονται οι κότες μου, οπότε δώστε προσοχή

View attachment 2 ΓΚΙΩΝΗΔΕΣ.mp3

Έπειτα, η νέα φωνή (04)!

View attachment 04.mp3

Τέλος, 2 Γκιώνηδες. Για όσους δεν γνωρίζουν, ο Γκιώνης είναι κουκουβάγια, κάτι το οποίο αναφέρω διότι κι εγώ παρ όλο που γνώριζα τη φωνή, δεν είχα επικεντρωθεί στη μορφή του και κάθε φορά που τον άκουγα τον νόμιζα πτηνό σαν τον Τσαλαπετεινό
 
Το πρώτο είναι κάποιο άλλο σπινοειδές. Το δεύτερο ακούγεται σαν κοτσύφι που τραγουδάει πριν νυχτώσει. Τα άλλα από κάτω είναι όντως γκιώνιδες.
 
Καλησπέρα! Επέστρεψα με νέες, αλλά και παλιές φωνές! Σήμερα έχουμε
Νέα ηχογράφηση του 04. Νομίζω πως είναι κοτσύφι και θέλω την διαβεβαίβσή σας. Δεν θέλω απλά να 《νομίζω》

View attachment 04'.mp3

Έπειτα, έχουμε μία νέα αλλά αποτυχημένη φωνή. Δυστυχώς πάνω πήγα και έφερα το κινητό, μέχρι να το ανοίξω είχε σταματήσει.. Στη μέση του βίντεο ακούγεται μόνο μία φορά αν δεν κάνω λάθος.

View attachment 05.mp3

Τέλος, έχουμε μία φωνή φρέσκια, πριν μίση ώρα την έγραψα (11:30 μμ), με το μειονέκτημα ότι από πίσω ο σκύλος πίνει νερό. 20 δευτερόλεπτα έπινε νερό! Μόνο όταν όταν θέλω ησυχία αυτά! Χαχαχα

View attachment 06.mp3
 

Σχετικά θέματα

Back
Top