Γενικά Αναγνώριση φύλου σε cockatiel

IMG_20150221_082125.webp ηλικια μου ειχαν πει απο πετ σοπ 1 ετους, αν και δεν μου φαινεται μαλλον πιο μικρο, εγω το εχω ενα μηνα, δεν σφυριζει οπως ο αλλος αρσενικος αλλα ουτε οπως η θηλυκια μου για αυτο εχω μπερδευτει!☹
 
Πάλι αρσενικό θα πω, αλλά δεν είμαι δυνατή στο να ξεχωρίζω το φύλο σε όλες τις μεταλλάξεις.
Δες εδώ σ' αυτό το θέμα, μπορείς με 4,50 ευρώ να του κάνεις test DNA να είσαι 100% σίγουρος Sexing DNA για παπαγαλο | Σελίδα 3 | PetBirds
 
ολοι αυτο μου εχουν πει οτι ειναι αρσενικος, αλλα μαλλον ειναι μικρος ακομα! σε ευχαριστω μαρια!
 
Μαρια, δεν νομιζω πως βλεποντας την ουρα καταλαβαινεις το φυλο του. Εαν δεν εκδηλονεται λογω τον αλλων πουλιων, μετακινησε το σε καποιο αλλο δωματιο για να σου διξει σημαδια συμεριφορας
 
View attachment 31965 ηλικια μου ειχαν πει απο πετ σοπ 1 ετους, αν και δεν μου φαινεται μαλλον πιο μικρο, εγω το εχω ενα μηνα, δεν σφυριζει οπως ο αλλος αρσενικος αλλα ουτε οπως η θηλυκια μου για αυτο εχω μπερδευτει!☹

Βασιλη θα προτεινα να αφαιρεσεις την πατηθρα αυτη αμεσα. Το πουλακι οπως φαινεται δεν μπορει να σταθει σωστα για να μην χτυπησει το προσωπο του στα καγκελα. Βαλτην πιο μεσα ή αν δε χωραει, βγαλτην καλυτερα εντελως.
 
φοιβο θα ειναι για λιγο καιρο ετοιμαζω νεο κλουβι για τον φιλο μου! αλλα οκ ευχαριστω για την <παρατηρηση> 👍
 
φοιβο θα ειναι για λιγο καιρο ετοιμαζω νεο κλουβι για τον φιλο μου! αλλα οκ ευχαριστω για την <παρατηρηση> 👍

Μεχρι τοτε η αλλαγη αυτη που σου προτεινα μπορει να γινει, μια κινηση ειναι. Δες ξανα τη φωτο και θα καταλαβεις ποσο λαθος στεκεται. 😉
 
Εγώ Μαρία του πρότεινα κάτι.
Δεν αναγνωρίζω στα κοκατιλ ποτέ το φύλο με βάση την εμφάνιση
και τα εξωτερικά χαραχτηριστηκά. Τώρα όταν ο Αντρέας πιο πάνω μας
λέει με τόση σιγουριά το φύλο του από μια φωτογραφία,ή δεν ξέρει ή έχει ανακαλύψει κάποιον
καινούριο τρόπο να τα αναγνωρίζει.
Πιστεύω ότι το PET BIRDS πρέπει να είναι μια έγκυρη πηγή πληροφόρησης γύρο
από τους φτερωτούς μας φίλου. Στην έγκυρη αυτή πηγή δεν χοράε απανήσεις χωρίς σκέψη και το βασικότερο "αιτιολόγηση"
ΤΟ παραπάνω κείμενο αποτελεί καθαρά την δική μου γνώμηκαι για να μην παρεξιγιθούμε σας γράφω την άποψη μου, η οποία δεν σημαίνει ότι είναι σώστη.
 
Εγώ Μαρία του πρότεινα κάτι.
Τι του πρότεινες Γιάννη, να αλλάξει δωμάτιο για ν' ακούσει φωνές; Έχω θηλυκό που φωνάζει χειρότερα από αρσενικό τώρα που ο αρσενικός πέθανε.
Η μόνη ασφαλής μέθοδος είναι το test DNA.
Όσο για το petbirds, δεν απηχούν τις απόψεις του οι επιμέρους απόψεις των μελών του στις συζητήσεις, forum συζητήσεων είμαστε και πολλές φορές έχουμε διαφορετικές απόψεις μεταξύ μας.
 
Ναι μάλλον και τον έχουν "ψαρώσει" τα μεγαλύτερα και δεν εκφράζεται :)
ή δεν μιλάω ελληνικά ή τι να πω ;
Με όλον το σεβασμό Μαρία η πρόβλεψη για το φύλο ήταν εντελώς πρόχειρη και βιαστική. Θα σε παρακαλούσα όμως να μας αιτιολογήσεις την άποψη σου
χωρίς παρεξήγηση
 
Γιάννη, διάβασε ό,τι έχω γράψει πιο πάνω, δεν έχω να προσθέσω κάτι επιπλέον.
 
την γνώμη μου είπα από εκεί και πέρα ο Βασίλης ότι θέλει κανει
 
Εγώ Μαρία του πρότεινα κάτι.
Δεν αναγνωρίζω στα κοκατιλ ποτέ το φύλο με βάση την εμφάνιση
και τα εξωτερικά χαραχτηριστηκά. Τώρα όταν ο Αντρέας πιο πάνω μας
λέει με τόση σιγουριά το φύλο του από μια φωτογραφία,ή δεν ξέρει ή έχει ανακαλύψει κάποιον
καινούριο τρόπο να τα αναγνωρίζει.
Πιστεύω ότι το PET BIRDS πρέπει να είναι μια έγκυρη πηγή πληροφόρησης γύρο
από τους φτερωτούς μας φίλου. Στην έγκυρη αυτή πηγή δεν χοράε απανήσεις χωρίς σκέψη και το βασικότερο "αιτιολόγηση"
ΤΟ παραπάνω κείμενο αποτελεί καθαρά την δική μου γνώμηκαι για να μην παρεξιγιθούμε σας γράφω την άποψη μου, η οποία δεν σημαίνει ότι είναι σώστη.
Εγώ επειδή είχα πολλές φορές αυτήν την μετταλαξη είπα με τόση σιγουριά ότι ειναι αρσενικό! Η απάντηση μου δεν ήταν χωρίς σκέψη αλλα με βάση της γνώσης που έχω.
 
Back
Top