Γενικά Αναγνώριση φύλου Cockatiel

- από το χρώμα που έχουν στα μάγουλά τους... Αν είναι σκούρο είναι αρσενικό, αν είναι πιο ανοιχτόχρωμο είναι θηλυκό (αν και δεν είναι κύριο χαρακτηριστικό αυτό).
- από τα στίγματα που υπάρχουν στην ουρά και στις φτερούγες
- από το χρώμα του λοφίου (κι αυτό δεν είναι κύριο χαρακτηριστικό)
- από το πόσο περίπλοκα σφυρίζουν, συνήθως τα θηλυκά είναι πιο ήσυχα και η φωνή τους είναι πιο "τσιριχτή".

Υπάρχουν μερικά είδη που είναι πιο δύσκολο να κρίνεις αν είναι θηλυκό ή αρσενικό ή τα περλε ας πούμε είναι μόνο θηλυκά. Βάλε μια φωτογραφία του/των cockatiel σου και θα δούμε τι είναι. :)
 
ανεβασα τις φωτο απο τα 2 κοκατιλ μου.
ειναι στα album μου με θεμα "κοκατιλ".

οταν μπορειτε δειτε και πεστε μου.
 
Οποιος θελει για να μην ψαχνει το αλμπουμ του ειναι
εδω->

Το γκρι σου κοκατιλ ειναι whiteface και ειναι σιγουρα αρσενικο. Τα θηλυκα whiteface δεν εχουν ασπρο προσωπο η ειναι πολυ αχνο. Ειναι ενας πολυ ομορφος χρωματισμος κι οχι και τοσο συνηθισμενος. Οποτε φροντιζε τον καλα. 😉

Τωρα το κιτρινο με σιγουρια δεν μπορουμε να σου πουμε με σιγουρια μιας και σε αυτον τον χρωματισμο δεν ειναι τοσο ευκολο να αναγνωρισουμε το φυλλο του. Τα θηλυκα συνηθως αυτου του χρωματισμου σχηματιζουν κιτρινες κιλιδες στην ουρα τους ενω τα αρσενικα βουλιτσες.Βεβαια αυτο δεν ειναι απολυτο. Οποτε μια εξεταση με τεστ DNA θα σου λυθει η απορια! 🙂
 
Back
Top