Γενικά Αναζήτηση εκτροφέα κοκατίλ στην Κρήτη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης aika
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

aika

PB New Member
Εγγραφή
8 Ιουν 2015
Μηνύματα
7
Πόλη
Ηράκλειο
Γειά σας,
Είμαι από Κρήτη και ψαχνω εκτροφεα κοκατιλ που να τα δινει σε λογικες τιμες στην περιοχη μου. Εχετε κατι υπόψη σας; Η διαδικτυακη αναζητηση δεν εχει αποδωσει καρπους. Ευχαριστω
 
Γειά σας,
Είμαι από Κρήτη και ψαχνω εκτροφεα κοκατιλ που να τα δινει σε λογικες τιμες στην περιοχη μου. Εχετε κατι υπόψη σας; Η διαδικτυακη αναζητηση δεν εχει αποδωσει καρπους. Ευχαριστω
Ξεκίνησε την αναζήτησή σου με τα υπάρχοντα καταγεγραμμένα στο petbird Eκτροφεία παπαγάλων μέχρι να καταφτάσει η πιο εξειδικευμένη βοήθεια...
Καλώς ήρθες... Δεν μας συστήθηκες.
 
Δεν υπάρχει εξειδικευμένη βοήθεια σ' αυτό το θέμα δυστυχώς πέρα από το link που παρέθεσες.
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ για της απαντήσεις σας. Με λένε Κατερίνα και δεν έχω ακόμα κάποιο πουλάκι. Ενώ το σκεφτόμουν χρόνια (ο αδερφός μου έχει έναν ζακό που μιλάει στην Αθήνα) δεν το αποφάσιζα λόγω έλλειψης χρόνου κλπ. Τώρα όμως δεν υπάρχει τέτοιο θέμα και μια τέτοια χαριτωμένη συντροφιά θα ήταν ότι έπρεπε για μένα και τους δικούς μου. Έχω βρει το μέρος που θα μπει το κλουβί, διάβασα πολλά πράγματα και κατέληξα σε κοκατίλ παπαγαλάκι. Το κλουβί και τα άλλα πράγματα θα τα αγοράσω το φθινόπωρο και το πουλάκι πιο αργά γιατί το καλοκαίρι έχουμε υπερβολική φασαρία στο σπίτι και θα αγριευτεί το πουλί.
 
Μπράβο Κατερίνα, είναι εξαιρετικά υπεύθυνο και παραδειγματικό προς όλους, ότι φροντίζεις πρώτα να ενημερωθείς και να οργανωθείς πριν υιοθετήσεις το πουλάκι που θέλεις.
Εύχομαι μέσα στα πλαίσια του χρονοδιαγράμματος που έχεις βάλει να το αποκτήσεις και να κάνετε όμορφη παρέα μαζί.
Για ό,τι χρειαστείς πριν και μετά από την αγορά του, μην διστάσεις να ρωτήσεις.
 
Ευχαριστώ πολύ! Επίσης να προσθέσω ότι είστε το μόνο φόρουμ που μου έδωσε πληροφορίες για εκτροφείς. Είχε αρχίσει να σκαλώνει η διαδικασία της αναζήτησης του μικρού και σε άλλα απαγορευόταν (για δικούς τους λόγους προφανώς) τέτοιες ερωτήσεις. Απλά ήθελα πληροφορίες για εκτροφείς κοντά μου πριν πάω και σε κάποιο pet-shop για να κάνω τις συγκρίσεις
 
Εντόπισες κάτι ικανοποιητικό; Μπορείς κι εσύ όταν με το καλό ολοκληρωθεί η διαδικασία, να μας αναφέρεις. Έτσι εξυπηρετούνται και άλλοι μελλοντικοί ενδιαφερόμενοι.
 
Η αλήθεια είναι πως έχω βρει 2-3 στην Αθήνα με φωτογραφίες από το χώρο των πουλιών και πως τα φροντίζουν και ήταν πολύ ικανοποιητικές οι εικόνες. Το θέμα είναι ότι διστάζω λόγω απόστασης, άλλα δεν αναφέρουν καν για αποστολές. Θέλω να ταλαιπωρηθεί το πουλάκι όσο λιγότερο γίνεται. Ελπίζω να βρω κι εδώ κάτι αντίστοιχο 🙂 . Μόλις το πάρω θα σας δώσω και πληροφορίες👍

Εντόπισα αλλά στην Αθήνα και δυστυχώς δεν ξέρω ποιες θα ναι οι συνθήκες του ταξιδιού τους και δεν ξέρω πόσο θα ταλαιπωρηθεί και πώς θα το επηρεάσει. Γι' αυτό ψάχνω και εδώ. Εσείς τι προτείνετε;
 
Αν βρεις κοντά σου είναι το ιδανικό. Για να αποφύγεις το στρες του ταξιδιού. Έτσι κι αλλιώς, η αλλαγή περιβάλλοντος από μόνη της προκαλεί μια αναστάτωση στα πουλάκια, που μας είναι γνωστή και στην αρχή τους δίνουμε χρόνο να συνηθίσουν. Το ταξίδι τα επιβαρύνει. Γίνεται πάντως με ασφάλεια. Αν ερχόσουν η ίδια κάποια στιγμή, θα ήταν ακόμα καλύτερο αφού θα ήταν πιο άνετο το ταξίδι του.
Πιστεύω όμως πως αφού δεν βιάζεσαι θα βρεις και στην Κρήτη.
Αυτό το εκτροφείο είναι Κρήτη https://www.facebook.com/epapagaloi.page?fref=ts αλλά ασχολείται με μεγάλους παπαγάλους, ίσως αν επικοινωνήσεις μαζί του, μπορεί να σου συστήσει κάποιον για cockatiels.
Εννοείται θα πας από κοντά να δεις και μόνη σου, συνθήκες κτλ.
 
Το θέμα είναι ότι διστάζω λόγω απόστασης, άλλα δεν αναφέρουν καν για αποστολές. Θέλω να ταλαιπωρηθεί το πουλάκι όσο λιγότερο γίνεται.
Η απόσταση δεν αποτελεί πλέον τροχοπέδη. Είτε με τη συνοδεία κάποιου γνωστού ή φίλου είτε ακόμη και ως ασυνόδευτο με τις κατάλληλες προϋποθέσεις... Πάει παντού.
Άλλωστε τα περισσότερα έρχονται από το εξωτερικό στην Ελλάδα.
 
Ωραία! Θα συνεχίσω το ψάξιμο εδώ κι αν δε βρω κάτι θα στραφώ βόρεια 😉. Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις :)
 
Ωραία! Θα συνεχίσω το ψάξιμο εδώ κι αν δε βρω κάτι θα στραφώ βόρεια 😉. Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις :)
Κι εμείς για την καλή παρέα.
 
Το θέμα δεν είναι μόνο από που θα πάρεις το πουλάκι αλλά είναι σημαντικό να το δεις πριν το αγοράσεις.
Πρώτον θα καταλάβεις αν υπάρχει χημεία μεταξύ σας, και δεύτερον να είναι υγείες και σε καλή κατάσταση..
 
Πριν από όλα βέβαια πρέπει να φτιάξω το σπίτι του 😉. 'Εστειλα στο εκτροφείο εδώ κρήτη που μου είπατε αλλά μου είπαν ότι δεν έχουν μικρούς παπαγάλους (μου φάνηκε λίγο απότομη η απάντηση που έλαβα αλλά μπορεί να είναι ιδέα μου) και δεν μου είπαν αν ξέρουν για εκτροφείο μικρών ειδών. Η επόμενη εναλλακτική είναι να κοιτάξω σε pet-shop εδώ αλλά μετά από αυτά που διάβασα για τα pet-shop έχω τους ενδοιασμούς μου.
 
Θα έχω κι εγώ τον νου μου αν μάθω κάτι θα ξαναπαντήσω :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: aika
Νομίζω οτι το να βρείς εκτροφείο κοκατίλ στην Κρήτη και γενικά Ελλάδα είναι πολύ δύσκολο... Εγω θα πρότεινα αν δεν βρείς να κοιτάξεις αν υπάρχει κάποιο μεγάλο πετ σοπ κάτι σαν το quiko της Θεσσαλονίκης... αλλα και μικρά πετ σοπ υπάρχουν καλά πιο σπάνια βέβαια αλλα υπάρχουν

Το κατάλαβα αυτό όταν έψαχνα δαχτυλίδια για περιστέρια... Πήγα σε 5 πετ σοπ τα 3 ήταν όπως τα περιγράφεται συνήθως(με μικρά βρόμικα κλουβιά κτλ) το ένα δεν είδα τα πουλιά καθόλου και δεν ξέρω αλλα το τελευταίο που πήγα ήταν υπόδειγμα! Πεντακάθαρα κλουβιά μεγάλη ποικιλία σε εξοπλισμό για κλουβιά κτλ. εξυπηρετική η πωλήτρια και δεν είχε πολλά πουλιά σε σχέση με τα άλλα είχε λίγα και σε μεγάλα κλουβιά σε χωριστό μέρος του μαγαζιού :)

Οπότε πιστεύω αν κάνεις καλή έρευνα αγοράς θα βρείς κατι καλό έστω και σε πετ σόπ αν δεν βρείς εκτροφέα
 
Υπάρχει ένα μεγάλο pet-shop αλλά έχω την εντύπωση πως είναι πολύ ακριβό. Βέβαια θα το ψάξω. Πήγα σε ένα μικρό κοντά μου (είχα δει budgies εκεί) και ήταν κλειστά. Μάλλον δε θα ξαναπάω όμως. Ακόμα και η πόρτα δεν ήταν σε κατάσταση να την αγγίξεις (ήταν βρώμικη). Λογικά θα έχω περισσότερα νέα σε 1 βδομάδα με 15 μέρες σχετικά με τα pet-shop.
 
Back
Top