Διατροφή Αναζήτηση καλής αυγοτροφής για καρδερίνες

Akanthillis

PB Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2021
Μηνύματα
496
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Μιας που ξεκινάω σιγά σιγά με τις ενώσεις των ζευγαριών μου αφού έχει προηγηθεί ετοιμασία στην διατροφή στην οποία μέχρι στιγμής δίνω μόνο αυγό και κάποια mealworms, θα ήθελα αν γνωρίζετε κάποια καλή αυγοτροφή με καλά ποσοστά πρωτεϊνών (ξηρή κατά προτίμηση) διότι λόγω δουλειάς δεν θα μπορώ να αλλάξω το αυγό ή τη σπιτική αυγοτροφή μέχρι τις πέντε παρά ,οπότε θα ήθελα να βάζω κάποια αυγοτροφή που να τα καλύπτει, επίσης εφόσον έχω νεοσσούς θα ήθελα να εφαρμόσω το ίδιο σκεπτικό διότι όπως είπα θα λείπω μέχρι το απόγευμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 😃
 
Εγώ δίνω την συγκεκριμένη και στα άγρια και στα καναρίνια
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20240217_163831_Chrome.webp
    Screenshot_20240217_163831_Chrome.webp
    20,6 KB · Προβολές: 12
Σας ευχαριστώ παιδιά θα κάνω τις έρευνες μου και τις συγκρίσεις μου και θα καταλήξω 😄👌🏻
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Ειμαι ανάμεσα σε αυτές , την hungenberg την είχα υπόψιν πριν κάνω το post εκανα μια σύγκριση, η μία είναι πατέ και η άλλη ξηρή, δεν ξέρω αν θα ήταν χρήσιμο να πάρω και πάτε και ξηρή και οι δύο έχουν καλές αναλογίες.IMG_20240218_152448_(1080_x_1080_πίξελ).webp
 
Ειμαι ανάμεσα σε αυτές , την hungenberg την είχα υπόψιν πριν κάνω το post εκανα μια σύγκριση, η μία είναι πατέ και η άλλη ξηρή, δεν ξέρω αν θα ήταν χρήσιμο να πάρω και πάτε και ξηρή και οι δύο έχουν καλές αναλογίες
Η διαφορά τους είναι ότι την ξηρή θα την χρησιμοποιείς σαν βάση- rusk μαζί με τριμενο αυγό,ρίγανη,τσία,σκόρδο(στο multi) γτ αλλιώς δυσκολα θα έχεις αποδοχή, ενώ η πατέ μπορεί να σερβιριστεί έτσι απλά.
Με την 1η έχεις πιο θρεπτικο μίγμα ενώ με την 2η πιο απλοποιημένο αλλά και πιο πτωχό.
Οι επιλογές που είπα στο 1ο μίγμα είναι προαιρετικές.
 
@PantelisTs και εγώ αυτό είχα υπόψιν να προσθέσω μερικά έξτρα όπως λίγο γαρίδα ή σκουλήκι,αυγό, γύρη και σπιρουλίνα μαζί με σπόρους.
Σίγουρα θα προτιμήσω την πιο πλούσια διατροφικά αυγοτροφή.
Σε ευχαριστώ για την συμβουλή/ διευκρίνιση!
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@johnrider πολύ καλή αυγοτροφή, από συντήρηση πως είναι; 5-6 μέρες ψυγείο;
Επίσης άμα την δώσω στα πουλιά μου , θα αντέξει μέχρι να γυρίσω από τη δουλειά; ξυπνάω 6 πες 6 και 30 να τους έχω βάλει, μέχρι τις 5 παρά που θα γυρίσω θα αντέξει; (καλοκαιρινούς μήνες)
 
Δεν έφτασα ποτέ 5 μέρες μέσα σε 2-3 μέρες την είχαν φάει όταν έχουν μικρά . Έβαζα 2-3 φορές την μερα . Πρωί 6 - μετά 3-4 το μεσημέρι και Αργότερα το απόγευμα μια ποσότητα ίσα ίσα για να βάλω το πρωί
[automerge]1708616492[/automerge]
Air fryer εάν έχεις μπορείς να στεγνώσεις το αυγό στο σημείο που θες ποιο εύκολα από ότι σε φούρνο
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top