Γενικά Αναζήτηση Eclectus

Joanna504

PB New Member
Εγγραφή
26 Απρ 2014
Μηνύματα
19
Καταρχάς να σας πω ότι χαίρομαι πολύ που μπήκα στην παρέα σας, είμαι νέο μέλος.
Σας διαβάζω καιρό, οι πληροφορίες που προσφέρει το forum είναι απίστευτες και άκρως διαφωτιστικές.
Εδώ και αρκετό καιρό κάνω έρευνα για να μάθω όσες περισσότερες πληροφορίες μπορώ για τους Eclectus, ώστε να είμαι πανέτοιμη όταν μπορέσω να αγοράσω. Ο λόγος που με έκανε να επικεντρωθώ στο συγκεκριμένο είδος, είναι ότι εκτός από πανέμορφα, είναι και άκρως κοινωνικά πουλιά και έχουν την ικανότητα να γίνουν το ίδιο ομιλητικά με τους Grey. Ξέρω ότι είναι επίσης πολύ απαιτητικό είδος, αλλά αν το καλοσκεφτούμε, όλοι οι ζωντανοί οργανισμοί έχουν τις απαιτήσεις τους. Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως, είναι να βρω εκτροφεία στην Ελλάδα που θα μπορούν να μου προμηθεύσουν τους παπαγάλους, θα προτιμούσα να μην απευθυνθώ σε pet shop, το έχω αφήσει σαν τελευταία λύση αυτό, γιατί θέλω να μπορώ να έχω μια καλή επικοινωνία για τυχόν απορίες. Από εκεί και πέρα, οποιαδήποτε άλλη πληροφορία, άρθρο, link κλπ είναι καλοδεχούμενο.
Η βοήθειά σας θα μου είναι πολύτιμη! Ευχαριστώ εκ των προτέρων, ελπίζω να μου απαντήσετε...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Marco
Από εκτροφεία το μόνο που γνωρίζω εξ' ακοής, δεν έχει τύχει ποτέ να δω τις εγκαταστάσεις τους ή να πάρω πτηνό από εκεί, είναι το tropical bird farm στην Βάρη Αττικής. Έχω ακούσει και για κάποιο εκτροφείο στην Ρόδο που δεν γνωρίζω το όνομα.
Οι πληροφορίες με επιφύλαξη, όχι γιατί έχω κάποια αρνητική πληροφορία αλλά γιατί δεν έχω καμία, ούτε θετική ούτε αρνητική.
 
Με αυτό στη Ρόδο έχω ήδη επικοινωνήσει, είναι το μόνο που γνώριζα, αλλά δεν έχουν διαθέσιμους νεαρούς Eclectus, έχουν μόνο 2 αρσενικά τα οποία είναι ήδη ενήλικα... Θα ψάξω πληροφορίες για το άλλο που μου είπες, σ ευχαριστώ!

Υ. Γ. Πάντως οι πληροφορίες για το συγκεκριμένο είδος που υπάρχουν στο internet είναι περιορισμένες, σε σχέση με άλλα είδη... Κρίμα.
 
Εντάξει, περίμενε μήπως γνωρίζει και κάποιος άλλος και αν βρεις οπουδήποτε, ενημέρωσέ μας για να μένει και η πληροφορία και στο φόρουμ
 
Φυσικά, για οτιδήποτε νεότερο θα ενημερώσω, ελπίζω ωστόσο να ανταποκριθούν κι άλλοι...
 
Εκτροφεα οπως θα τον ηθελα εγω που να πληροι τα δικα μου στανταρντς δηλαδη, δεν μπορω να σου συστησω. Αν ομως πεσει κατι στην αντιληψη μου θα σε ενημερωσω. Ψαξε να μαθεις τα παντα για τη διατροφη τους, δεν ειναι οπως οι υπολοιποι παπαγαλοι. Γραφεις "πουλια", να υποθεσω οτι θελεις ζευγαρακι; :)

Μετα τα αμαζονακια μου θα διαλεγα κι εγω ισως τους εκλεκτους. Ειδικα στα κοκκινα κοριτσακια εχω αδυναμια. :)

Σε καμια περιπτωση δεν θα σου προτεινα να παρεις πουλια που εχουν εκκολαφθει απο κλωσσομηχανη.
 
Καταλαβαίνω ότι δεν είναι εύκολο να μου συστήσεις κάποιον, αλλά αν παρόλα αυτά γνωρίζεις κάποιον, μπορείς να μου πεις και να τσεκάρω εγώ αν μου κάνει ή όχι, χωρίς να έχεις καμιά προσωπική ευθύνη, ειλικρινά.
Στόχος μου είναι να πάρω ένα αρσενικό κι ένα θηλυκό, όσο πιο μικρά γίνεται, με την ελπίδα να μεγαλώσουν μαζί κι αργότερα ίσως γίνουν και ζευγάρι.
Ένα μόνο του δεν μου πάει η καρδιά να πάρω... Και σε κλουβί και χωρίς παρέα;
Ψάχνω πληροφορίες για τη διατροφή τους, τις συνήθειες τους, και γενικά οτιδήποτε αφορά το συγκεκριμένο είδος, ενημερώνομαι όσο μπορώ, αλλά αν έχεις να προτείνεις κάτι στείλε link.

Υ. Γ. Να σου ζήσουν τα αμαζονάκια σου!
 
Παιδιά έχω διαβάσει πάρα πολλά post για εκτροφεία πολύ καλά στην Ολλανδία, στη Βουλγαρία, στην Ελλάδα, για καταστήματα μέσω internet, αλλά τα παιδιά που τα ανέφεραν δεν έδιναν στοιχεία, ώστε να μπορώ να κάνω τη δική μου έρευνα. Επίσης έχω διαβάσει για διάφορες απάτες, και μέσω Internet και από pet shop... Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να με διαφωτίσει πάνω σε αυτά τα θέματα;
 
Ποια ειναι τα εκτροφεια που εχεις βρει στο εξωτερικο; Εχεις λινκς να ριξουμε μια ματια; Αν εχεις βρει καποιο για το οποιο εχεις διαβασει καλα σχολια και το εμπιστευεσαι, τι σε κραταει απο το να κανεις την κινηση σου;
 
Όχι δεν κατάλαβες, έχω διαβάσει σε πολλές συζητήσεις για εκτροφεία του εξωτερικού, αλλά δεν δίνουν περισσότερες πληροφορίες ώστε να μπορέσω να τα βρω και να έρθω σε επικοινωνία μαζί τους, γιαυτό ρωτάω αν γνωρίζετε κάτι εσείς...
Εγώ μέχρι στιγμής έχω βρει 2 εκτροφεία στην Ελλάδα, αν θέλεις link να σου στείλω, απλά να με ενημερώσεις αν επιτρέπεται να το κάνω δημοσίως ή θα πρέπει να στα στείλω prive...
 
Βρήκα ιδιώτη εκτροφέα που περιμένει γέννα σύντομα... Όταν ρώτησα για πληροφορίες, μου είπε:
Ότι μόλις περάσει ένας μήνας από τη γέννηση του, μπορεί να μου το δώσει και κοστίζει 800 ευρώ, κι ότι σε περίπτωση που θέλω ένα αρσενικό κι ένα θηλυκό, μπορεί να μου κάνει καλύτερη τιμή, 1350 ευρώ.
Οι απορίες μου είναι οι εξής: Δεν είναι πολύ μωρό ενός μηνός για να κάνει ταξίδι από Ιωάννινα - Μύκονο; Το ποσό που ζητάει για τόσο μωρό δεν είναι υπερβολικό? Και τέλος, αν είναι και το αρσενικό και το θηλυκό από την ίδια γέννα, μεγαλώνοντας δεν θα υπάρχει πρόβλημα σε περίπτωση ζευγαρώματος;
(Τις ίδιες ερωτήσεις έκανα και στον εκτροφέα, και μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ούτε στο να ταξιδέψουν, ούτε στο να ζευγαρώσουν τα αδερφάκια).

Εκτροφεία που έχω ανακαλύψει μέχρι στιγμής στην Ελλάδα:

tropicalbirdfarm.gr
Κυριάκος Αργυρού - Παπαγάλοι Πώληση και Αγορά - Ρόδος
 
Για τις τιμές δεν ξέρω αλλά για τα αδέλφια, να ζευγαρώσουν εντάξει δεν υπάρχει πρόβλημα, θα υπάρχει πρόβλημα όμως με τους νεοσσούς που θα προκύψουν.
Ενός μηνός είναι πολύ μικρά. Ένα μέλος μας πήρε ενός μηνός parrotlet και αντιμετώπισε πρόβλημα με το τάισμα στο χέρι, ως εκ τούτου πιστεύω ότι και το ταξίδι Ιωάννινα - Μύκονος θα είναι ανέφικτο σε τέτοια ηλικία.
Εν τω μεταξύ φυσικά θα έχεις ήδη πληρώσει και θα υποστείς πέρα από το ψυχολογικό και το οικονομικό κόστος μιας τέτοιας ατυχίας.
Δεν θα προχωρούσα στην λύση αυτή.
 
Κι εγώ για τους ίδιους λόγους είμαι επιφυλακτική Μαρία, μου τα είπε όλα πολύ ρόδινα και εύκολα, κι ανησύχησα...
 
Αν ειναι αυτος που καταλαβα απο τα Γιαννενα, ουτε εγω θα επαιρνα. Αυτος που ξερω εγω παιρνει τα μωρα μολις εκκολαφθουν απο τη φωλια και τα ταιζει αποκλεστικα στο χερι. Το θεωρω τελειως λαθος και οι εκλεκτους ειναι αρκετα ευαισθητα πουλια συναισθηματικα και συχνα εμφανιζουν ασχημες καταστασεις μαδηματος φτερων. Δεν ξερεις επισης τι ενδογαμια μπορει να εχει ηδη τελεστει ως τωρα στους γεννητορες του, οποτε να μην παρεις αδερφια απο τον ιδιο. 800 ευρω δεν ειναι πολλα αν το πουλι εχει μεγαλωσει σωστα. Κατα τα δικα μου δεδομενα θα πρεπει να μεινει στη φωλια για ενα διαστημα και να ταιστει απο τους γονεις και να ερθει στα χερια σου σε ηλικια 2+ μηνων ωστε να κανεις εσυ μονο τον απογαλακτισμο κι αν ειναι δυνατον οχι ολοκληρο. Μην βιαστεις θα βρεθουν τα καταλληλα πουλακια για εσενα. Τα χρηματα ομως θα ειναι σχεδον τοσα ή και λιγο περισσοτερα. Το κλουβι τους θα πρεπει να ειναι μεγαλο και με πολλα αξεσουαρ οποτε προετοιμασου οσο μπορεις οικονομικα για να μπορεσεις οταν βρεθει η καταλληλη ευκαιρια να ανταπεξελθεις. :)
 
Κι εγώ λέω να κάνω υπομονή κάμποσους μήνες ακόμα, ώστε να μαζέψω περισσότερα χρήματα και πληροφορίες... Δεν ξέρω ποιον λες, αλλά θα σου στείλω prive να σου εξηγήσω. Αν και δεν έχω τη δική σας εμπειρία, θεωρώ λάθος να παρεμβαίνουμε τόοσο πολύ στη φύση και να μην αφήνουμε έστω για λίγο τους γονείς να κάνουν τη δουλειά τους...
 
Ανέστη δεν ξέρω τι συμβαίνει, για κάποιο λόγο δεν μπορώ να σου στείλω μήνυμα...
 
Αγαπητή Ιωάννα,

και εγώ είμαι σε αναζήτηση παπαγάλου αλλά και από που θα το αγοράσω. Το τελευταίο είναι πολύ σημαντικό, εκτός από τους προφανείς λόγους, και για το αν ο παπαγαλάκος που θα πάρουμε θέλουμε να είναι νόμιμος. Επειδή έχω "περίεργους" γείτονες έψαξα το νομικό πλαίσιο γιατί θέλω να τα κάνω όλα σύννομα και βρήκα τα παρακάτω, τα οποία ελπίζω να σε βοηθήσουν:
  • Σχεδόν όλα τα είδη παπαγάλων (εκτός από τα Budgies και δύο άλλα μικρά είδη) προστατεύονται απο την διεθνή συνθήκη CITES (What is CITES? | CITES).
  • Αρμόδια αρχή είναι το υπουργείο περιβάλλοντος και οι κατά τόπους Αποκεντρωμένες διοικήσεις (οι Δ/νσεις Συντονισμού & Επιθεώρησης Δασών).
  • Υπάρχει πλήρες μητρώο CITES και στην Ελλάδα και περιλαμβάνει όλους αυτούς που μπορούν να πουλούν νόμιμα τέτοια πουλιά αλλά και μητρώο κατόχων (συμπεριλαμβανομένων και αυτών που τα έχουν για κατοικίδια - εδώ τα πράγματα φαίνεται να υπολειτουργούν...). Αυτά μπορείς να τα βρεις εδω: ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΣΥΜΒΑΣΗΣ CITES (δες τα links κάτω στην σελίδα). Άρα ένα νόμιμα αγορασμένο πουλί από επιχείρηση (όχι χαρισμένο) σημάινει:
    • Καταγεγραμμένη επιχείρηση στο αρχείο CITES
    • Καταγεγραμμένο πουλί στο αρχείο CITES (μια επιχείρηση που έχει άδεια να πουλά παπαγαλους νόμιμα, δεν σημάινει ότι και όλα τα πουλιά που πουλά είναι νόμιμα).
  • Για να είναι νόμιμο ένα πουλί πρέπει να είναι καταγεγραμένο σε αυτήν την λίστα, το δαχτυλίδι στο πόδι (ακόμα κ κλειστού τύπου) από όσο κατάλαβα εγώ δεν σημαίνει κατ'ανάγκη κάτι! Γιατί μπορεί πχ. Να είναι γεννημένο από παράνομα εισαγμένους γονείς ή πιο απλά γονείς που δεν έχουν καταγραφεί στην λίστα CITES (και άρα παράνομους). Φαντάζομαι ότι δακτύλιο στο πόδι περνάει και κάποιος ιδιώτης ιδιωτικά (δηλ. χωρίς την επίβλεψη κάποιου επίσημου φορέα) στο νεογνό, χωρίς αυτό να συνεπάγεται κάποιου είδους διεθνούς και εθνικής νομιμοποίησης του πουλιού.
  • Κάτι που δεν έχω αποσαφηνίσει είναι: αν λόγω EU αρκεί το πουλί να είναι καταγεγραμμένο στην αρχή CITES μιας άλλης ευρωπαϊκής χώρας και όχι κατά ανάγκη στην ελληνική. Αν ξέρει κανείς κάτι από το forum ας με διαφωτίσει παρακαλώ...
  • Επίσης αυτά τα πιστοποιητικά είναι πολύ σημαντικά αν χρειαστεί να φύγει κανείς από την Ελλάδα με το ζωάκι μαζί πχ. Γιατί βρήκε δουλειά στο εξωτερικό. Αν δεν τα έχεις, το πουλί σταματάει στο αεροδρόμιο, λιμάνι, σύνορα κλπ.
  • Από όσο μου είπαν, ακόμα κ αν δεν ενοχλεί το πουλί σε ώρες κοινής ησυχίας, αν δεν είναι καταγεγραμμένο στην λίστα CITES, τυπικά μια απλή καταγγελία αρκεί για να σου πάρουν το πουλί γιατί θεωρείται προϊόν λαθρεμπορίου προστατευόμενων ειδών! αφήνω κατα μέρος τα πρόστιμα. Αυτά τα λέει ο νόμος, κατα πόσο εφαρμόζονται δεν ξέρω (φαντάζομαι ότι επειδή δεν θα έχουν που να πάνε τα κατασχεμένα πουλιά, ότι μάλλον θα υπολειτουργεί η κατάσταση) αλλά από την άλλη δεν είμαι σίγουρος τι θα συμβεί απαξ και γίνει καταγγελία και η άλλη μεριά το τραβήξει το θέμα (άπαξ κ θα έχουν τον νόμο 100% με το μέρος τους σίγουρα θα μπορούν να πιέσουν στο να "φύγει" το πουλάκι).
Αυτά τα "ολίγα" και ελπίζω να βοήθησα. Να πώ ότι σε περίπτωση που κάτι μου έχει διαφύγει ή κάνω κάπου λάθος περιμένω διορθώσεις/συμβουλές από άλλα μέλη του forum που μπορεί να το έχουν ψάξει παραπάνω από εμένα!

Dadj
 
Η τιμη ειναι πλ καλη κ σηνυ8ωσ αυτα τα πουλια εχουν 900 καπου εκει οποτε ειναι πλ καλη η τιμη οστοσο αμα σε ενδιαφερει πλ ι ομιλια θα σ προτεινα τουσ ζακο.. Κ σε κατι πιο φτηνο τουσ αμαζον οσο για το εκτροφειο που βρισκετε στην ροδο αμα παρεισ ζακο μορο ταισμενο στο χερι 950 ευρω δλδ οι παπαγαλοι eclectus φισιολογικα θα ειναι πιο φ8ινοι
 
Back
Top