Γενικά Αναζήτηση red-rump (ωδικό παπαγαλάκι)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης CLIT
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

CLIT

PB Member
Εγγραφή
29 Νοε 2008
Μηνύματα
294
Πόλη
Καλλιθέα
Μήπως γνωρίζει κανείς πού μπορώ να βρω ένα θηλυκό red-rump (ωδικό παπαγαλάκι); Είχα ένα ζευγάρι, αλλά δυστυχώς κάποιος ξέχασε ανοιχτή τη πόρτα κι η θηλυκιά την έκανε, ενώ ο αρσενικός έμεινε εδώ, μόνος. Προφανώς η θηλυκιά δεν είχε κομμένα φτερά ενώ ο αρσενικός έχει. Δε μπορεί να πετάξει. Έψαξα να βρω, αν και δεν είναι η περίοδός τους, αλλά από κει που τα πήρα είχε μόνο αρσενικά. Άμα ξέρει κανείς θά 'ταν χρήσιμο. Δε μπορώ να τον βλέπω μοναχούλη!
 
Ρίξε μια ματιά εδώ: petbirds.gr/community/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/
 
Αυτά είναι τα red-rump. Το αριστερό είναι τ' αρσενικό πού 'μεινε μοναχούλι του τώρα και το δεξί είναι το θηλυκό που μας την έκανε.
 

Συνημμένα

  • 032.webp
    032.webp
    64,3 KB · Προβολές: 133
  • 003.webp
    003.webp
    62,6 KB · Προβολές: 112
πολυ ομορφα! Δεν εχω δει ποτε απο κοντα! Ποσο κανουν;

και δυο πραγματα που παρατυρισα... Οι πατυθρες ειναι πολυ λεπτες για το μεγεθος τους... Και το κλουβι δεν ειναι τοσο καλο γιατι ειναι στογγυλο... Και δεν νιωθουν ασφαλια...
 
Ναι το κλουβί ήταν προσωρινό, ήταν μόλις τά ΄χα πάρει. Τώρα είναι σε ορθογώνιο γιατί αυτά περπατάνε αρκετά κάτω. Κι εγώ μόνο σ' ένα pet - shop έχω δει, σ' αυτό που τα πήρα. Είναι μέσα στη Βαρβάκειο αγορά. Καθαρός και σωστός. Είναι ο μόνος που τον εμπιστεύομαι. Αν θες παπαγαλάκι να κελαηδάει, είναι ότι πρέπει. Εγώ τα πήρα 50 ευρώ το ένα. Οι ήχοι τους δεν είναι σαν τ' άλλα παπαγαλάκια. Κελαηδούν. Συνέχεια. Και τώρα δε μπορώ να βρω θηλυκιά.
 
Να κι άλλες απ' το internet.
 

Συνημμένα

  • 781-big-blue-red-rump-male.webp
    781-big-blue-red-rump-male.webp
    13,1 KB · Προβολές: 76
  • 786-big-red-rump-pair.webp
    786-big-red-rump-pair.webp
    16,9 KB · Προβολές: 69
  • Red-rumped%20Parrot%20(M)%20&%20(F).webp
    Red-rumped%20Parrot%20(M)%20&%20(F).webp
    21,8 KB · Προβολές: 64
  • Red-rumped_Parrot.webp
    Red-rumped_Parrot.webp
    29,7 KB · Προβολές: 73
πήρα 2 ζευγάρια red rump σήμερα! 36 ευρώ το ζευγάρι.. Ξέρει κανείς για την φροντίδα.. Διότι γενικά ξέρω.. Κάτι ιδιαίτερο..
 
Back
Top