Αγορά Αναζητώ ζευγάρι lovebirds από εκτροφέα, ταϊσμένα με το χέρι

Benenik

PB New Member
Εγγραφή
21 Δεκ 2020
Μηνύματα
1
Πόλη
Κορυδαλλός
Καλησπέρα σας. Αναζητώ ένα ζευγάρι lovebirds από εκτροφεα, να είναι ταισμενο με το χέρι και να έχουν τελειώσει τον απογαλακτισμο τους. Εάν υπάρχει δυνατότητα να επισκεφτώ τον χώρο σας για επιλογή χρωματος
 
@giannisvlg Εγώ πήρα τα lovebird μου από αυτόν τον εκτροφέα αλλά όπως αποδείχθηκε έχουν κάποια προβλήματα (υπερβολικού φόβου, επιθετικότητας) οπότε δεν θα σου πρότεινα να πάρεις από εκείνον. Χωρίς να θέλω να πω τίποτα για τον άνθρωπο οι τακτικές του δεν ταιριάζουν με τα πρότυπα των φόρουμ εδώ (π.χ. κλιπαρει τα φτερά και μου είπε να τα πιάνω με το ζόρι να με μάθουν)
 
Επειδη εχω παρει πτηνα απο εκεινον τον εκτροφέα και εχω παει στο χωρο του γι αυτο και τον προτεινα! Μου εδειξε ολα τα πτηνα που εχει που ειναι πολλα γυρω στα 70 και ηταν ολα πεντακαθαρα και χωρις κλιπαρισμενα φτερα!Γι αυτο και τον προτεινα!
 
@giannisvlg Η καθαριότητα και η διατροφή τους ήταν όντως εξαιρετική. Τα πουλιά που πήρα είχαν και τα δύο δακτυλίδια, τεστ DNA και χαρτιά.Τα κλουβιά ίσως ήταν λίγο μικρά και τους είχε χαλάσει η ουρά αλλά αυτό οκ. Απλώς τα πτηνά είναι τρομαγμένα. Όταν πήρα τον αρσενικό μου ο ίδιος μου πρότεινε να βάλει το χέρι μέσα να τα βγάζει ένα ένα να τα βλέπω. Τα πτηνά πέταγαν σαν τρελά και τα περισσότερα φώναζαν όταν τα κρατούσε με το ζόρι. Αυτό που πήρα δεν φώναζε και για αυτό το προτίμησα αλλά σκεπτόμενος τώρα την όλη κατάσταση έπρεπε να είχα φύγει. Και τις δύο φορές που πήγα μου είπε για τα "θετικά του να κλιπαρεις τα φτερά" του εξήγησα οτι δεν θα το κάνω, αλλά δυστυχώς στο δεύτερο το είχε κάνει ήδη και δεν μου το είχε αναφέρει. Το αποτέλεσμα να έχω μια υπερβολικά επιθετική θηλυκιά (ακόμα και προς το αρσενικό) και ένα φοβικό αρσενικό.
 
Δεν ξερω για την δικια σου περίπτωση οντως μπορει να εχεις δικιο αλλα εγω τον προτεινα διοτι αυτα που πηρα εγω ειναι δυο υπεροχα πουλακια!Προσωπικα εμενα τα μονα πουλια που μου εδειξε ηταν οι γεννητορες των μωρων!Τα αλλα μονο απο το κλουβακι!Τι να πω,δεκτη εννοείται η παρεμβαση σου😁
[automerge]1611685089[/automerge]
Το αποτέλεσμα να έχω μια υπερβολικά επιθετική θηλυκιά (ακόμα και προς το αρσενικό) και ένα φοβικό αρσενικό.
Αλλα δε καταλαβα τα πηρες για ημερα πουλια;
 
Ναι είναι τι θα σου τύχη πολλές φορές.
Απλά το ανέφερα για να μην βιαστεί κάνεις όπως εγώ...

Εγώ δυστυχώς και λόγω επαγγελματικών θέματων σύντομα θα πρέπει να ανεβάσω ποστ για να βρουν ένα καλύτερο σπίτι διότι θα πρέπει να ταξιδεύω συχνά εξωτερικό και δεν γίνεται να τα προσέχω. Θα προσπαθήσω να μαζέψω πόντους ώστε να ανέβει εδώ γτ τα πουλάκια είναι ιδιαίτερα και αξίζουν αγάπη από κάποιον που ξέρει...
 
Και τις δύο φορές που πήγα μου είπε για τα "θετικά του να κλιπαρεις τα φτερά" του εξήγησα οτι δεν θα το κάνω, αλλά δυστυχώς στο δεύτερο το είχε κάνει ήδη και δεν μου το είχε αναφέρει. Το αποτέλεσμα να έχω μια υπερβολικά επιθετική θηλυκιά (ακόμα και προς το αρσενικό) και ένα φοβικό αρσενικό.
Ένα καλό παράδειγμα για το "κλιπάρισμα", που μερικοί δηλώνουν υπέρμαχοι, σε forum, you tube κτλ
 
Back
Top