Αγορά Αναζητώ μαύρο κοβάλτιο κόκκινο αρσενικό για αγορά

PantelisTs

PB Member
Εγγραφή
26 Ιαν 2021
Μηνύματα
450
Πόλη
Νίκαια
Αναζητώ μαυρο κόκκινο κοβάλτιο αρσενικό για αγορά. Θα μπορουσα να περιμένω κ ενα φετινό του 2021.
Δεν έχω ξανά ασχοληθεί με αυτό το είδος πέραν των τιμπράντο που έχω.
Κελαηδουν ή όχι;
Έχω δει κάτι εξωφρενικές τιμές τυπου 40 ευρώ από αγγελία!
Αξίζει την τιμή του?
Ευχαριστώ. Μένω Αιγάλεω
 
@PantelisTs κελαηδούν όπως όλα τα αρσενικά καναρίνια χρώματος...
Τα 40€ αν μιλάμε για τουλάχιστον εκθεσιακής γραμμής μιας και όχι τόσο συνηθισμένης ράτσας δεν είναι καθόλου εξωφρενική.
Εσύ πόσα θα ήθελες να διαθέσεις για ένα τέτοιο πουλάκι;
Σε ρωτάω για να κοιτάξω μέσω γνωστού...
 
Τα 40€ αν μιλάμε για τουλάχιστον εκθεσιακής γραμμής μιας και όχι τόσο συνηθισμένης ράτσας δεν είναι καθόλου εξωφρενική.
Θα συμφωνησω κι εγω.
Απο random αγγελια μπορει να πληρωσεις κοβαλτιο και να μην ειναι κιολας!
 
@Stavros μου άρεσε πολυ το βαθυ σκουρο κόκκινο που έχουν.
[automerge]1612341276[/automerge]
@TZANNSPY τι 25 τι 35 τι 40.Απλα επειδή είναι ιδιαίτερη ρατσα και δεν είναι σαν τα φωνής που έχω μπορεί ο κάθε "έξυπνος" να μου δωσει ότι θέλει. Για αυτό ρωτάω εδώ που ξέρω ότι οι πιθανοτητες να με γελάσει κάποιος είναι λιγες
 
μου άρεσε πολυ το βαθυ σκουρο κόκκινο που έχουν
Αν ο και λόγος είναι αυτός, να ξέρεις ότι για να επιτευχθεί αυτό το βαθύ σκούρο κόκκινο χρειάζονται ποιοτικά πουλιά και εκτροφέας με γνώσεις. Διαφορετικά, αυτό το βαθύ σκούρο κόκκινο δεν είναι και πολύ βαθύ σκούρο κόκκινο οπότε είτε είναι μαύρο κοβάλτιο κόκκινο, είτε μαύρο όνυχας κόκκινο, είτε μαύρο κόκκινο δεν έχει καμία τεράστια διαφορά (όσον αφορά το κόκκινο).

Αυτές οι μεταλλάξεις επιλέγονται κυρίως από οπαδούς του μαύρου κι αυτό λόγω των σχεδίων που δημιουργούν από τον τρόπο που χρησιμοποιούν την ευμελανίνη στο πτέρωμα, δίνοντας έτσι κάποιες διαφορετικές και ιδιαίτερες ποικιλίες "μαύρων" καναρινιών.
 
Αυτά έχω βρει απο ενα κυριο στη Νέα Φιλαδέλφεια. 40 ευρώ το ένα τα δίνει. Φαίνονται τέλεια μορφολογικά και σε όλες του τις φωτογραφίες τα κλουβιά λάμπουν. Εγώ αυτό εννοώ μαυρο κοβάλτιο.
Αν κάνω λάθος διορθώστε.
 

Συνημμένα

  • IMG_20210203_120754.webp
    IMG_20210203_120754.webp
    32,9 KB · Προβολές: 60
Δεν βοηθά και πολύ η φωτογραφία. Πρέπει να φαίνονται οι ραβδώσεις. Αυτή η συνολική εικόνα του διάχυτου πολύ σκούρου γρι στο πτέρωμα, μου δίνει πάντως την εντύπωση ότι είναι όντως μαύρο κοβάλτιο. Δεν είμαι και ο πιο ειδικός όμως στο θέμα, οπότε περίμενε κι άλλες γνώμες.

Υ.Γ. Αν σκέφτεσαι την αναπαραγωγή, να φτιάξεις ζευγάρι της ίδιας ποικιλίας. Μη τη χαλάσεις με ότι να 'ναι επιλογές.
 
@TZANNSPY ευχαριστώ. Θα τον παρω τηλεφωνο κ θα του αναφερω το PB. Όσο για την τιμή ήθελα να μάθω. Είναι σε φυσιολογικά πλαίσια για αυτό που θα παρω?
Αν υπάρχει κάποιος να μας ενημερώσει. Οχι γ να γλυτωσω το 5ευρω. Αλλά για να ξέρω τι παιζει επειδή δεν είναι και πολυ ευρέως διαδεδομένα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ανταπόκριση.
 
Όσο για την τιμή ήθελα να μάθω. Είναι σε φυσιολογικά πλαίσια για αυτό που θα παρω?
Δεν υπάρχει στάνταρ τιμής σε αυτή την αγορά. Οι τιμές διαμορφώνονται με τη ζήτηση, τις ανάγκες του καθενός και το ενδιαφέρον. Επομένως, δεν γίνεται να σου πούμε αν είναι καλή η τιμή ή όχι. Άλλη τιμή έχει ένα πουλί champion του τάδε διαγωνισμού, άλλη ένα αντίστοιχο του δίνα διαγωνισμού και άλλη τα πουλιά που αποκλείστηκαν σε καθέναν από αυτούς ξεχωριστά.

Τα 40 € πάνω κάτω είναι καλά για αυτή την ποικιλία.
 
Back
Top