Φροντίδα Ανακατασκεύη κλούβας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης BISBA
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

BISBA

PB Member
Εγγραφή
27 Ιαν 2008
Μηνύματα
517
Πόλη
Αθήνα
Μια άλλη αγάπη μου εκτός απο τις καρδερίνες είναι και τα λούγαρα,
carduelis spinus / eurasian siskin , αλλά όσο και αν έψαξα φέτος
δεν κατάφερα να βρώ 1 ζευγαράκι εκτροφής.
Η αλήθεια είναι οτι άργησα πάρα πολύ να ξεκινήσω το ψάξιμο.
Αυτό όμως δε με πτόησε καθόλου γιατί ετσι κέρδισα χρόνο για να ετοιμαστώ καλύτερα.
Έτσι σήμερα χώρισα μια παλιά μου κλούβα σε 2 ορόφους για να μπορώ
αργότερα να βαλω 2 ζευγάρια. 'Οποτε θέλω βέβαια τραβάω το χώρισμα και γίνετε ενιαία.

Ο κάθε όροφος έχει διαστάσεις 0.90 m x 0.60 m x 0.60 m.
Θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους αν αυτός ο χώρος είναι ιδανικος για
ενα ζευγάρι. Πατήθρες έχω βάλει φυσικές (ελιά και πεύκο). Τις λύανα λίγο με το παλμικό.
Επειδή θα μπεί σε μπαλκόνι την έντυσα γύρω γύρω με λινάντσα σκίασης
και μπροστά έβαλα κάποια ψεύτικα φυτά (ακριβώς απο πισω είναι οι πατήθρες).

Λοιπόν, ακούω γνώμες για τυχόν διορθώσεις. Για τα λούγαρα είναι επαρκή αυτά;
Κόστος ανακατασκευής γύρω στα 10 ευρώ.

rsz_ορθια.webp rsz_ορθια.webp rsz_φάτσα.webp rsz_ορθια.webp rsz_φάτσα.webp
 
Δεν ξέρω για τα λούγαρα, οι κλούβες μια χαρά μου φαίνονται.
Για σας με τα ιθαγενή που έχετε ανάγκη από φυσικό φυτικό καμουφλάζ, θα πρότεινα πάνω από τα κλουβιά να βάζετε γλάστρες με ρίγανη και δενδρολίβανο. Πέφτουν προς τα κάτω αναπτυσσόμενα και μπορούν κάλλιστα να τα τσιμπολογούν και τα πουλάκια, επίσης διώχνουν και τα κουνούπια.
Το δε δενδρολίβανο αν έχεις αναπτυγμένο φυτό μπορείς και να το κόβεις και να το βάζεις αντί γι' αυτά που έχεις, κρατάει μεγάλο διάστημα και μπορούν να το τσιμπολογούν και ξερό.
 
Μπάμπη κάτι αντίστοιχο έχω κάνει κι εγώ και σε παρόμοιες διαστάσεις ζευγαρώνω καρδερίνες χωρίς πρόβλημα εδώ και 3 χρόνια οπότε θεωρώ ότι και για τα λούγαρα μια χαρά θα είναι ο χώρος.
 
  • Like
Αντιδράσεις: BISBA
Είναι αρκετά μεγάλη κατασκευή. Φρόντισε όμως να εξασφαλίσεις τον σωστό φωτισμό. Μου μοιάζει λίγο μουντή, ειδικά ο κάτω όροφος
 
Φρόντισε όμως να εξασφαλίσεις τον σωστό φωτισμό.

Νίκο η κλούβα θα τοποθετηθεί σε μπαλκόνι το οποίο το βλέπει ο ήλιος απο την ανατολή μέχρι την δύση.
Αφού να σκεφτείς προβληματίζομαι για την ποτίστρα που θα τη χτυπάει ο ήλιος. Δύο φορές την ημέρα σίγουρα θα χρειάζομαι
αλλαγή νερού εκτός και βρώ κανα τρόπο για σκίαση.
 
Back
Top