Αναπαραγωγή Αναλογια αρσενικων-θηλυκων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης andy1976
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

andy1976

PB New Member
Εγγραφή
23 Δεκ 2013
Μηνύματα
58
Καλησπερα, σαν αρχαριος εχω την εξης απορια,υπαρχει κατι που επηρεαζει την αναλογια αρσενικων θηλυκων ατα την αναπαραγωγη;Ειναι εντελως τυχαιο το ποσοστο η υπαρχει μια αναλογια πανω κατω 50/50 για παραδειγμα που δεν επηρεαζεται απο τιποτα;
Αν υπαρχει καποιο αλλο θεμα αντιστοιχο πειτε μου. Σας ευχαριστω και συγνωμη για τις περιεργες απορειες μου!
Αν ειμαι σε λαθος κατηγορια ας μεταφερθει το θεμα!
 
Έχουμε κάνει και παλαιότερα αντίστοιχες συζητήσεις, αλλά είναι ένα θέμα που τσιγκλάει την περιέργεια του ανθρώπου συνεχώς. Η αναλογία είναι 50 / 50. Θα ακούσεις ένα σωρό δοξασίες, σερνικοβότανα, σύλληψη την πανσέληνο, το νέο φεγγάρι και άλλα πολλά, αλλά εάν ίσχυαν, δεν θα υπήρχε ο κόσμος.
 
😀, σωστος και εγω αυτο πιστευω πανω κατω, απλα ρωταω γιατι στα ψαρια που ειναι το αλλο μου κολημα η θερμοκρασια και το ph παιχουν μεγαλο ρολο!
Αν μπορεις διορθωσε και τον τιτλο γιατι τωρα ειδα το λαθος στην ορθογραφια και δεν θελω να τυφλωσω κανενα!😱
 
50 50 ειναι αλλα δεν ξερεις τι παιχνιδια παιζει η τυχη πιθανοτητες ειναι μπορει να κατσει οτιδηποτε. Πχ οπως ειχα αναφερει σε αλλο θεμα μου βγηκαν 4 μικρα σε μια γεννα ολα με σκουφι ενω ειναι 50 50 να βγουν με/χωρις, αντιστοιχα και στο γενος οτι τυχει
 
To 50%-50% είναι η επιστημονική γνώση. Ολα τα άλλα είναι στην σφαίρα των δοξασιών όπως λέει κι' ο Σταύρος. Εκείνο που τελευταία έχω μάθει κι' εγώ και η εμπειρία μου μάλλον το επιβεβαιώνει, είναι οτι... Στις τελευταίες φωλιές, συνήθως τρίτη γέννα που πέφτει μετά το τέλος ΜΑΙΟΥ ή στις αρχές του ΙΟΥΝΙΟΥ, παρατηρείται μια έξαρση της εμφάνισης των θηλυκών πουλιών. Μάλιστα πολλοί απο τους εκτροφείς που ασχολούνται με μωσαικού τύπου καναρίνια που εύκολα μπορούν να καταλάβουν το φύλλο στα πουλιά τους απο πολύ ενωρίς, αν διαπιστώσουν έλλειψη θηλυκών πουλιών στη κανονική περίοδο, πηγαίνουν με κάποια ζευγάρια και σε τρίτη ή ακόμα και σε τέταρτη γέννα με την πεποίθηση οτι θα πάρουν πολλά θηλυκά.
 
αν παρατηρειται εξαρση θηλυκων στις τελευταιες γεννες τη βαψαμε εμεις που θελουμε αγορια.. Καλυτερα να μην κανουμε αλλη γεννα μη γεμισει ο τοπος κοριτσια😳
 
To 50%-50% είναι η επιστημονική γνώση. Ολα τα άλλα είναι στην σφαίρα των δοξασιών όπως λέει κι' ο Σταύρος. Εκείνο που τελευταία έχω μάθει κι' εγώ και η εμπειρία μου μάλλον το επιβεβαιώνει, είναι οτι... Στις τελευταίες φωλιές, συνήθως τρίτη γέννα που πέφτει μετά το τέλος ΜΑΙΟΥ ή στις αρχές του ΙΟΥΝΙΟΥ, παρατηρείται μια έξαρση της εμφάνισης των θηλυκών πουλιών. Μάλιστα πολλοί απο τους εκτροφείς που ασχολούνται με μωσαικού τύπου καναρίνια που εύκολα μπορούν να καταλάβουν το φύλλο στα πουλιά τους απο πολύ ενωρίς, αν διαπιστώσουν έλλειψη θηλυκών πουλιών στη κανονική περίοδο, πηγαίνουν με κάποια ζευγάρια και σε τρίτη ή ακόμα και σε τέταρτη γέννα με την πεποίθηση οτι θα πάρουν πολλά θηλυκά.
Δεδομενου οτι το θηλυκο μου κλωσαει τελος Μαιου και το πρωτο θα σκασει 2-3 Ιουνιου παμε για κοριτσακια δλδ.
 
κ. Μακη αυτό με το φυλο στα μωσαικα δεν το καταλαβα. Μπορεις να μας το εξηγήσεις;
 
Δεδομενου οτι το θηλυκο μου κλωσαει τελος Μαιου και το πρωτο θα σκασει 2-3 Ιουνιου παμε για κοριτσακια δλδ.

Πρέπει να συντρέχουν και οι δυό προϋποθέσεις ταυτόχρονα. Να κλωσάει στις αρχές του καλοκαιριού, αλλά και να έχουν προηγηθεί, αρκετές ολοκληρωμένες γέννες. Φυσικά επαναλαμβάνω οτι αυτό πέραν απο παρατήρηση δεν έχει κάποια επιστημονική εξήγηση. Πιθανολογείται οτι έχει να κάνει με κάποια ορμονική διαδικασία του θηλυκού. Πάντως και πέραν αυτών, οι συζητήσεις εστιάζονται και στο γεγονός της ταυτόχρονης υπερεπάρκειας τροφής, συνύπαρξης και των δυό γονιών στην ζευγαρώστρα, αλλά και την απόλυτα υγιή κατάσταση των γεννητόρων.

κ. Μακη αυτό με το φυλο στα μωσαικα δεν το καταλαβα. Μπορεις να μας το εξηγήσεις;

Στα μωσαικού τύπου πουλιά υπάρχει αυτό που λέμε διμορφισμός. Τα αρσενικά έχουν τελείως διαφορετική εμφάνιση απο τα θηλυκά(πολύ χαρακτηριστική στο κεφάλι). Ετσι σχετικά εύκολα ένας εκτροφέας μπορεί να ξεχωρίσει τα αρσενικά απο τα θηλυκά, ακόμα και πρίν την πρώτη πτερόρροια.
 
To ερωτημα μου είναι για τωρα που οι νεοσσοι είναι κιτρινοι και όχι όταν θα χρωματίζονται. Πχ στο στησιμο η τιποτε άλλο.. Δεν ξερω αν εγινα κατανοητος
 
To ερωτημα μου είναι για τωρα που οι νεοσσοι είναι κιτρινοι και όχι όταν θα χρωματίζονται. Πχ στο στησιμο η τιποτε άλλο.. Δεν ξερω αν εγινα κατανοητος
Μα αυτό εννοώ όταν λέω "πριν την πρώτη πτερόρροια". ΤΩΡΑ . Ενα θηλυκό ξεχωρίζει απο ένα αρσενικό στο κεφάλι, απο την ποσότητα του λιποχρώματος σχετικά εύκολα. 😉
 
καλησπερα και απο εμενα. ως προς την αναλογια θα ηθελα να πω οτι σε μενα ετυχε ενα ζευγαρι να εχει 5 πουλακια κ τα 5 με σκουφι και τα 5 αρσενικα 😉 οποτε οταν εμεις κανουμε υπολογισμους και σχεδια ο θεος γελαει :)
 
Όταν λέμε 50/50 αναφερόμαστε στο γενικό ποσοστό των γεννήσεων κάποιου είδους σε όλον τον κόσμο, από καταβολής κόσμου. Όλοι μας είχαμε κάποια στιγμή φωλιές γεμάτες μόνο με αρσενικά ή θηλυκά πουλιά. Το γεγονός ότι εκτός από μας υπήρχαν και άλλοι που τους συνέβη κάτι αντίστοιχο, είναι αυτό που καθορίζει την τελική αναλογία.
 
Ακόμα και στον ανθρώπινο πληθυσμό παρατηρούνται κάποιες χρονιές διαφοροποιήσεις ως προς την αναλογία 50-50 και έχουμε φαινόμενα γεννήσεων περισσότερων θυληκών ή αρσενικών αλλά ο κανόνας αυτός ισχύει με τις εξαιρέσεις του.
 
εγω εχω βγαλει κατα διαστηματα κατι αρσενικαρους καλοκαιριατικα, περσι ζευγαρι μου τιμπραντο με τελευταια γεννα μεσα Ιουνιου εκανε 5 αυγα και βγηκαν 3 πουλακια και τα 3 αρσενικα και πολυ καλα μαλιστα... Τι να πεις; 😎 καμια φορα μπορει να διαφερει η θεωρια απο την πραξη
 
Αυτό που λέει ο κ. Μάκης για τις τελευταίες γέννες το λένε και για τους ανθρώπους, τους άνδρες βασικά. Όσοι έχουν έντονη σεξουαλική δραστηριότητα βγάζουν κορίτσια ενώ οι πιο συγκρατημένοι περισσότερα αγόρια.
Έχει να κάνει με την δύναμη του σπέρματος και την κινητικότητα των σπερματοζωαρίων 🙂
 
εγω εχω βγαλει κατα διαστηματα κατι αρσενικαρους καλοκαιριατικα, περσι ζευγαρι μου τιμπραντο με τελευταια γεννα μεσα Ιουνιου εκανε 5 αυγα και βγηκαν 3 πουλακια και τα 3 αρσενικα και πολυ καλα μαλιστα... Τι να πεις; 😎 καμια φορα μπορει να διαφερει η θεωρια απο την πραξη
-Οι πιθανότητες, δεν έχουν καμία εφαρμογή σε μικρό δείγμα στοιχείων. Μια -δυο -πέντε γέννες ΔΕΝ σημαίνουν τίποτα.
Εγώ παρ' ότι κρατάω αναλυτικά στοιχεία για τις γέννες στο εκτροφείο μου εδώ και μια 12ετία δεν είχα μπεί ποτέ στον κόπο να κάνω ένα πίνακα σύγκρισης για τους αριθμούς των δύο φύλλων καθ' έτος. Μου δόθηκε η αφορμή απο κάποιες υποδείξεις και παρατηρήσεις Ευρωπαίων εκτροφέων και κριτών. Αυτό που μπορώ να πώ είναι οτι, ενώ υπήρχαν τρίτες γέννες με 3 στα τέσσερα αρσενικά, σε βάθος 10ετίας η αριθμητική μου έδειξε οτι το ποσοστό των θηλυκών πουλιών ήταν 71%. Η απόκλιση απο το 50% είναι αρκετά μεγάλη, αλλά βέβαια δεν είναι και ασφαλής ώστε να δίνει ένα βέβαιο συμπέρασμα. Στα επόμενα 10 χρόνια αν δεν αλλάξω εκτροφή και τρόπους διαχείρισης (αν βέβαια δεν καλεσει την κλάση μου ο άγιος Πετρος 😛) θα έχω πολύ πιο σωστά συγκριτικά στοιχεία!
 
Back
Top