Γενικά Αναμάσημα τροφής αρσενικού lovebird

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dimi23
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dimi23

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιαν 2022
Μηνύματα
101
Ρε εσείς παιδία θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση εδώ κ κάποιο Καιρό το αρσενικό παπαγαλάκι μου lovebird με έχει δει σαν ταίρι του όταν κοντεύω το πρόσωπο μου κοντά του στο κλουβί κάνει την κινήσει να με ταΐσει σχεδόν τος περισσότερες φορές κ όταν τον βγάζω έξω από το κλουβί έρχεται πάνω στο κεφάλι μου συγκεκριμένα στα μαλλιά μου λογικά για να έρθουν σε επαφή . Συγνώμη για την έκφραση .. είναι τόσο κακό για αυτόν ; Πως μπορώ να το αλλάξω ;
 
Καλησπέρα.
το αρσενικό παπαγαλάκι μου lovebird με έχει δει σαν ταίρι του
Αυτό είναι συνηθισμένο και φυσιολογικό.
όταν κοντεύω το πρόσωπο μου κοντά του στο κλουβί κάνει την κινήσει να με ταΐσει σχεδόν τος περισσότερες φορές
Μάλλον βρίσκεται σε αναπαραγωγική ηλικία και έχουν ''ξυπνήσει'' οι ορμόνες του.
όταν τον βγάζω έξω από το κλουβί έρχεται πάνω στο κεφάλι μου
Αυτό πρέπει να σταματήσει άμεσα γιατί έτσι σου δείχνει ότι αυτός είναι ο αρχηγός του σμήνους, ο αρχηγός πρέπει πάντα να είσαι εσύ.
Πως μπορώ να το αλλάξω ;
Να αποφεύγεις να τον χαϊδεύεις στο σώμα του γιατί το χάιδεμα ξυπνάει τις ορμόνες, μπορείς να τον χαϊδεύεις μόνο στο κεφάλι.
Επίσης μπορείς να αυξήσεις τις ώρες του ύπνου του για να ηρεμήσει.
 
Κατάλαβα Ευχαριστω παρά πολύ δλδ όταν ανεβαίνει στο κεφάλι μου να προσπαθώ να τον αποφεύγω να τον διώχνω με κάποιον τρόπο η να τον αφήνω χωρίς να του δίνω σημασία ; Γτ ανεβαίνει στο κεφάλι κ ανεβοκατεβαίνει κάνοντας τον κρότο με γλώσσα Ράμφος κ κουνάει την ουρά κανονικά σαν να ρχει θηλυκιά από κάτω
[automerge]1646243260[/automerge]
Τώρα βέβαια του δείχνω ότι δεν πρέπει να κάθεται στο κεφάλι μου κατεβάζοντας τον σε κάποιο σημείο να κάτσει κ απομακρύνομαι
 
όταν ανεβαίνει στο κεφάλι μου να προσπαθώ να τον αποφεύγω να τον διώχνω με κάποιον τρόπο
Όταν προσπαθήσει να ανέβει θα βάλεις το χέρι σου να τον εμποδίσεις, αν επιμείνει άσε το χέρι πάνω από το κεφάλι για να κάτσει στο χέρι σου και μετά τον βάζεις στο ώμο ή κάπου χαμηλά.
Όσο επιμένει αυτός τόσο θα επιμένεις και εσύ, θα χρειαστεί λίγη υπομονή αλλά θα ''πιάσει'' το νόημα τελικά.
 
Παιδιά καλησπέρα σήμερα είχα ένα θέμα .. γενικά όλα καλά ξύπνησε το πρωί έφαγε ήπιε νερό κ τώρα προσπαθώ σιγά σιγά μην κάνει αναμάσημα της τροφής του για να μ δώσει Γτ όταν κόντευα το ξεκινήσουμε πριν λίγο του έδωσα αυγό μαζί με το τσόφλι , μετά πήγε έφαγε κ λίγο την τροφή του την μιξ και πήγε να κοιμηθεί για κάνα δεκάλεπτο , μετά ξύπνησε τον κόντεψα να του μιλήσω κ νομίζω πως έκανε αναμάσημα της τροφής για να με ταΐσει απομακρύνθηκα κ μετά από λίγο άρχισε να φτιάχνει τα φτερά του όπως κάθε μέρα κ γυρνάω μετά από λίγο να τον δω κ βλέπω αυτό το πράγμα τι λέτε να έγινε ; Είναι εμετός ;
 

Συνημμένα

  • 8ABA36EBD1FA.webp
    8ABA36EBD1FA.webp
    66,5 KB · Προβολές: 7
Είναι εμετός ;
Όχι, είναι τροφή από τον πρόλοβο του.
Είναι η αναμάσηση τροφής που αναφέρεις.
Μην το χαϊδεύεις συνέχεια γιατί αυτό θα συνεχιστεί.
 
@Vada αχ.. ανακουφίστηκα πρώτη φορά το βλέπω .. δεν με αφήνει να τον χαϊδέψω ακόμα 🙃 μόνο με το στόμα τον κοντεύω στο κεφαλάκι μόνο γιατί ξανά αναφέρθηκα ξανά ότι μ δίνει την τροφή του κ με ενημέρωσαν να μην τον χαϊδεύω κ να τον ακουμπάω κάπου άλλου εκτός από το κεφάλι 😅
[automerge]1646483257[/automerge]
@Vada σε περίπτωση εμετού τι μπορώ να κάνω ;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
σε περίπτωση εμετού τι μπορώ να κάνω ;
Ο εμετός σημαίνει κάποια βλάβη στο γαστρο-οισοφαγικό του σύστημα, ή κάποια πιθανή δηλητηρίαση, οπότε θα πρέπει να εξεταστεί από γιατρό.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top