Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή Ζεμπράκια μες το φθινόπωρο-χειμώνα

Aristos88

PB New Member
Εγγραφή
12 Ιαν 2016
Μηνύματα
65
Γεια σας,

πρόσφατα απόκτησα ένα ζευγάρι ζεμπράκια, η ερώτηση μου είναι μπορούν να αναπραχθούν τώρα το φθινόπωρο ή αργότερα μέσα στον χειμώνα (σε εσωτερικό χώρο με θέρμανση); Τους έχω βάλει φωλιά ανοιχτού τύπου και υλικό για φωλιά εδώ και 2-3 μέρες αλλά το μόνο που παρατήρησα είναι οτι κοιμούνται μέσα στην φωλιά το βράδι
 
Να σου ζήσει το ζευγαράκι σου!
Ναι, μπορούν να αναπαραχθούν αυτούς τους μήνες σε εσωτερικό χώρο και με όλες τις σωστές προϋποθέσεις που απαιτεί το είδος τους. https://community.petbirds.gr/threads/Ζεμπράκια-zebra-finches-taeniopygia-guttata.1575/
Τα ζεμπράκια συνηθίζουν να χρησιμοποιούν τις φωλιές και απλά για ύπνο, όμως η φωλιά που περιγράφεις είναι ακατάλληλη για αναπαραγωγή.
Καλύτερες θεωρούνται αυτές
budgie-500x500.jpg
 
γεια σου Μαρία και ευχαριστώ για την απάντηση αλλά σχετικά με την φωλιά έχω δει και ζεμπράκια σε ανοιχτές φωλιές οπού επωάζουν τα αυγά τους φυσιολογικά (youtube) οπότε και μια ανοιχτή φωλιά δεν είναι πρόβλημα, απ' ότι βλέπω και στο ίντερνετ μπορούν να γεννήσουν άνετα σε ανοιχτή φωλιά,

σχετικά με το υλικό της φωλιάς τους έβαλα μισό κουτάκι έτοιμο νήμα για φωλιά λίγες χαρτοπετσέτες κομμένες σε μικρά κομμάτια και μικρά κομμάτια σπάγγο είναι αυτά ικανοποιητικά υλικά για φωλιά ή πρέπει να βάλω και βαμβάκι ή κάτι άλλο;
 
Αν το νήμα είναι αυτό το βαμβακερό, καλύτερα να το αποφύγεις γιατί μπορεί να μπλεχτεί στα καλάμια των ποδιών τους και να τα τραυματίσει. Καλύτερα δώσε βρώσιμο χόρτο κουνελιού, ίνες κοκκοφοίνικα ή κλαδιά από αρωματικά βότανα όπως ρίγανη, δεντρολίβανο και θυμάρι.
Βαμβάκι επίσης όχι, είναι υδρόφιλο και δεν θέλουμε υγρασία στη φωλιά, αναπτύσσονται μύκητες. Για μαλακό πάνω-πάνω, δώσε φούντες χαμομήλι.
 
Θα πρότεινα να μην βάλεις ανοικτού είδος φωλια (καλαθάκι) αλλα κάποιο σε σχήμα κουτιού. Συνήθως προτιμούν φαρδύ είσοδο. Τα ζεμπρακια στη φύση κάνουν μισοανοικτές φωλιές κάνοντας ένα θρούλο από πάνω με σχετικά φαρδύ είσοδο.

Μπορεί αυτή η φωλια που έβαλε η Μαρία δεν θα την προτιμήσουν. Τέτοια συνήθως βάζουν στα είδη που φοβούνται πολύ και κρύβονται. Και από προσωπική εμπειρία δεν βολεύει να κάνεις έλεγχο φωλιάς.

Αριστο από Νοβοσιμπίρσκ είσαι;
 
τελικά πήρα μια φωλιά καλαθάκι με μια τρύπα για είσοδο συγκεκριμένα αυτή:

απο οτι μου είπαν απο το κατάστημα αυτή είναι για παραδείσια και το καρτελάκι στη φωλιά είχε ένα ζεμπράκι επάνω,

τα ζεμπράκια μπαίνουν κανονικά μέσα στη φωλιά έβαλα και τρίχα αλλά δε βλέπω κινιτικότητα να παίρνουν νήμα
 
Αυτη ειναι η ιδανικη φωλια για ζεμπρακια! Μην αγχονεσαι! Οταν θα ειναι ετοιμα θα τη φτιαξουν!
Και τα δικα μου στην αρχη την ειχαν για να κοιμουνται!
Βαλες φωτογραφια να δουμε και εμεις το ζευγαρι σου!
 
σήμερα πήγα να τους βάλω τροφή και παρατήρησα μέσα στη φωλιά στρωμένη τρίχα που τους ειχα βάλει (σε κουτάκι), αυτό σημαίνει οτι θα κάνουν αυγά σύντομα ή απλά παίζουν με την τρίχα;
 
Προσπαθησε να τα ενοχλεις οσο λιγοτερο γινεται. Μη σε πιανει ανυπομονησια και πηγαινεις καθε λιγο και λιγακι. Το μονο που θα καταφερεις ειναι να τα στρεσαρεις και να τα παρατησουν.
Λογικα για να στρωσουν τη φωλια θα κανουν και αυγα!
 
σήμερα τα είδα πάλι και το στρώσιμο της φωλιάς συνεχίζεται, έχει και λίγες τρίχες κάτω, αλλά περιμένω να δω τα πρώτα αυγά σε λίγες μέρες
 
όλο το νήμα απο το κουτάκι λείπει και το έχουνε χρησιμοποιήσει όλο στην φωλιά, δεν τα ενοχλώ παρά μόνο για αλλαγή νερού και τροφής
 
Στη θέση σου θα τους προσέφερα και άλλο νήμα, μήπως και το χρειαστούν δλδ.
 
τους έβαλα και άλλο νήμα και βλέπω λίγο το θηλυκό φουσκωμένο
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
βλέπω λίγο το θηλυκό φουσκωμένο
Βάλε και τρεις τέσσερις σταγόνες ασβέστιο για τρεις τέσσερις μέρες στο νερό...
Το φούσκωμα δεν είναι καλός οιωνός.
Ας καλύψουμε τουλάχιστο τον κίνδυνο έλλειψης ασβεστίου.
 
έχω ταμπλέτες ασβεστίου αλλά σε πόση αναλογία πρέπει να το διαλύσω και να το βάλω στο νερό απο τα ζεμπράκια;
 
Back
Top