Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή Κοκκινολαίμιδων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gd4ever
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Φυσικά και μπορούν να αναπαραχθούν... Ο καλύτερος τρόπος ειναι να ζουν στο φυσικό τους περιβάλλον χωρίς την παραμικρή ενόχληση από τους ανθρώπους.

Αν θες να κάνεις κάτι να τους βοηθήσεις να πολλαπλασιαστούν, βάλε ταίστρες κήπου με διάφορα σπόρια, φύτεψε πολλά πράσινα φυτά και δέντρα και θα έχεις την ευκαιρία να τα παρακολουθείς ελεύθερα να πολλαπλασιάζονται!
 
Μικρη διορθωση:Οχι σπορια, οι κοκκινολαιμηδες δεν τρωνε σπορια, εντομοτροφη-μαινοτροφη τρωνε!:D
 
Ναι το κύριο πιάτο τους είναι έντομα
και σκουλίκια, αλλά ιδιαίτερα σε δύσκολες
περιόδους τρώνε και σπόρια αλλά και ψωμί.
Εχω δύο "πελάτες" απο τις ημέρες του χιονιού
και είναι καθημερινά απο τότε στο πιατάκι με τα
σπόρια και το ξερό τρυμένο ψωμί, που έχω πάνω στην πορτοκαλιά.
 
Οι κοκκινιλαίμηδες όπως λέει και η φίλη μου η georgina πρέπει να αναπαράγονται στο φυσικό τους περιβάλλον.
Τρώνε σίγουρα έντομα και μαινοτροφή και επειδή είναι και αρκετά έξυπνα πουλάκια αν βρουν κάπου σίγουρο φαγητό γυρνούν εκεί κοντά συνέχεια.
Αν είσαι τυχερός και τα πουλιά που θα ταίζεις κοντά στο μπαλκόνι σου φτιάξουν εκεί κοντά φωλίτσα όπλισε την φωτογραφική σου μηχανή και από μακρυά χωρίς να τα ενοχλήσεις πάρε μέρος και εσύ μέρος στην διαδικασία. Εννοείτε βέβαια ότι θα συνεχίζεις να τα ταίζεις και να τους παρέχεις τροφή και νερό.
 
Γεια σας! Νομιζω οτι η πλειοψηφια των κοκκινολαιμηδων ειναι χειμερινοι επισκεπτες στην πολη των Αθηνων και αναπαραγονται σε ορεινοτερες περιοχες της κεντρικης και νοτιας Ελλαδας, καθως και βορειοτερα. Οποτε ειναι μαλλον απιθανο να γινει κανεις μαρτυρας φωλεοποιησης κοκκινολαιμη αν ζει στην Αθηνα. Διορθωστε με παρακαλω αν υπαρχουν αναφορες σχετικα.
Το οτι βλεπουμε συχνα τα ιδια ατομα στην ιδια περιοχη οφειλεται στο οτι αυτα τα πουλακια οταν ερχονται το φθινοπωρο οριζουν αυστηρα μια περιοχη ως επικρατεια τους και διωχνουν ανελεητα τους εισβολεις απο το ειδος τους.
 
Εδω και δυο μηνες εχω καθημερινα πολλες επισκεψεις απο ενα ζευγαρι!
Ειναι πανεξυπνοι, παρατηρουν και οταν τα σκυλια μου φευγουν απο την βεραντα,
τρωνε λαιμαργα τη μαινοτροφη που τους βαζω!
Πιστευω οτι η φωλια τους ειναι καπου κοντα,ισως στο διπλανο παρκο!
 
Τον χειμώνα μας επισκέπτεται μεγάλος αριθμός πουλιών από την Βόρεια και Κεντρική Ευρώπη, τα οποία διαχειμάζουν στην χώρα μας και την εγκαταλείπουν ξανά στις αρχές της Άνοιξης για να επιστρέψουν στα μέρη τους προκειμένου να ετοιμαστούν για το ζευγάρωμα.
Οποτε ειχα δικιο ε;
 
Back
Top