Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή Λευκων Καναρινιών Μαλινουά

ΜΑΚΗΣ Λ

PB New Member
Εγγραφή
7 Μαρ 2009
Μηνύματα
33
Πόλη
Ναύπλιο
Παντα ηθελα να μάθω πως βγαίνουν εντελως Λευκα τα Καναρινια, ποιος ειναι δηλαδή ο συνδιασμός Αρσενικου-Θυληκού που το αποτέλεσμα δείνει εντελώς Λευκο χωρίς ούτε ενα φτερό κίτρινο 🙄.
 
Όταν μιλάμε για λευκά καναρίνια πρέπει να ξέρουμε το εξής:
Ότι υπάρχουν τα Κυρίαρχα( dominant) και τα υπολοιπόμενα (recessive).

Τα κυρίαρχα έχουν λίγο κίτρινο στη φτερούγα.
Τα υπολοιπόμενα είναι εντελώς λευκά.
Για να πάρεις τελείως λευκά πρέπει να ζευγάρωσεις υπολοιπόμενο χ υπολοιπόμενο.
Κυρίαρχο χ υπολοιπόμενο δίνει 50/50.
Κυρίαρχο χ κυρίαρχο ζευγαρώνει αλλά έχει πιθανότητες 25% θανάτου των νεοσσών..
 
Όταν μιλάμε για λευκά καναρίνια πρέπει να ξέρουμε το εξής:
Ότι υπάρχουν τα Κυρίαρχα( dominant) και τα υπολοιπόμενα (recessive).

Τα κυρίαρχα εχουν λίγο κίτρινο στην φτερούγα.
Κυρίαρχο χ υπολοιπόμενο δίνει 50/50.

Επειδή η Γεννετική έχει τους κανόνες της και λαμβάνει υπ' όψιν της
τις... Καταβολές του καθ'ενός οι πραγματικές ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ
της διασταύρωσης αυτής είναι 50% λευκά κυρίαρχα και 50% κίτρινα(ναι κίτρινα)
Ολα όμως θα είναι φορείς υπολοιπόμενου. (Νάσαι καλά Βασίλη)
 
Δάσκαλε κάτι δεν έχω κατάλαβει σωστά.
Για να βγούνε εντελώς λευκά χρωματικά, πώς πρέπει να ζευγαρώσουμε;
 
Ασ' τα δάσκαλε, γιατί έχουμε πεί οτι η γνώση δεν σταματάει ποτέ.
Ολοι μαθαίνουμε και κάθε μέρα.
Σωστά έγραψες απο δυό Υπολοιπόμενα (για 100% ολόλευκα).
αλλά υπάρχουν και οι φορείς που και απο αυτούς μπορεί να προκύψουν ολόλευκα
αλλά βέβαια σε μικρότερα ποσοστά (25%)

Το σχόλιο στο πόστ 3- αφορά την διασταύρωση κυρίαρχο Χ υπολοιπόμενο.
 
Στα μαλινουα επειδη ετσι γραφει το post τα λευκα βγαινουν απο φορεις. Δηλαδη ζευγαρωνουμε κιτρινο με λευκο. Οποτε το κλασσικο μαλινουα ειναι ΚΚ και το λευκο ΑΑ. (Κ ειναι το κιτρινο Α το λευκο) τα αποτελεσματα ειναι κιτρινα πουλια που θα ειναι φορεις του λευκου παραγοντα Θα ειναι τα πουλια ΚΑ. Θα ειναι κιτρινα αλλα θα φερουν το λευκο. Οποτε αν ζευγαρωθουν οι απογονοι ΚΑ με ενα λευκο ΑΑ θα εχουμε εναν φορεα και ολα τα υπολοιπα λευκα. Δηλαδη το λευκο εμφανιζεται στη δευτερη γεννια. Ολα αυτα ομως ειναι θεωρια δε το εχω δοκιμασει στη πραξη καθως δεν ειχα την τυχη να εχω λευκο μαλινουα ποτε. Και ολα αυτα ειναι υποθεση με δεδομενο οτι το κιτρινο υπερισχυει σαν χρωμα του λευκου οποτε και τα πουλια ΚΑ ειναι κιτρινο.
Δε ξερω αν ισχυει και σε αυτα το λευκο κιριαρχο και λευκο υπολειπομενο αλλα και στα δυο χρωματα υπαρχει πιθανοτητα στιγματος εχουν στο αιμα τους το καφε το οποιο μπορει να εμφανιστει σε οποιοδηποτε ζευγαρωμα σε οποιοδηποτε σημειο του σωματος τους
 
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Η ερώτηση στο post είναι για μαλινουά καναρίνια. Δεν κατάλαβα τα ποσοστά που αναφέρει ο Μπάμπης δεν είναι για μαλινουά; Υπάρχει διαφορά των μαλινουά από τα υπόλοιπα και ποιά είναι (διασταύρωση υπολοιπόμενοχυπολοιπόμενο); Και η θνησιμότητα τους σε τι ποσοστό κυμαίνεται;
 
Παντα ηθελα να μάθω πως βγαίνουν εντελως Λευκα τα Καναρινια,

Από αυτό
εγώ κατάλαβα οτι μιλάμε για λευκά καναρίνια.

Δεν κατάλαβα τα ποσοστά που αναφέρει ο Μπάμπης δεν είναι για μαλινουά; Υπάρχει διαφορά των μαλινουά από τα υπόλοιπα και ποιά είναι (διασταύρωση υπολοιπόμενοχυπολοιπόμενο); Και η θνησιμότητα τους σε τι ποσοστό κυμαίνεται;

Η διασταυρωση υπολοιπόμενο χ υπολοιπόμενο δεν έχει ποσοστα θανάτου. Στο φαινότυπο τους είναι χωρίς κίτρινο στους οδηγούς πτήσης.
Φαντάζομαι σαν χρωματισμός το άσπρο δεν θα έχει διαφορά, οπότε θα ισχύει κυρίαρχο - υπολοιπόμενο και στα μαλινουά.
΄
Τώρα πιο πολλά δε γνωρίζω για τα μαλινουά συγκεκριμένα.
 
Οι εκφρασεις υπολοιπομενο και μη ειναι εκφρασεις που χρησιμοποιουνται στα καναρινια χρωματος και συγκεκριμενα οταν μιλαμε για λευκα η μια καταγορια ειναι πληρης λευκο χωρις ιχνος λιποχρωματος ενω στην αλλη παρουσιαζεται χρωμα κιτρινο στα φτερα.
Τα μαλινουα ειναι καναρινια φωνης. Ειναι κλασσικα κιτρινα ή λευκα αλλα και στις δυο κατηγοριες εμφανιζεται σε ενα αριθμο πουλιων το καφε χρωμα η αλλιως στιγμα. Οποτε πιστευω το λευκο εμφανιζεται χρησιμοποιωντας πουλια φορεις με πουλια λευκα.
Δε εχω δει απο κοντα για να σου πω αν επαληθευουν το κανονα στο ζευγαρωμα οπως γινεται με τα λευκα καναρινια(κατηγοριας χρωματος) απλα ξερω οτι υπαρχουν στα εκτροφεια των εκτροφεων μαλινουα σε μικρο ποσοστο για να σπανε την κιτρινιλα. Διαγωνιζονται ξεχωριστα απο τα κλασσικα κιτρινα και απο οτι ξερω υστερουν σε φωνη. Δε ξερω αν επαληθευεται καποιος κανονας αλλα πιστευω οτι παλι αποφευγεται το ζευγαρωμα λευκου με λευκου για λογους θνησιμοτητας
 
Αυτα ειναι τα περιβοητα λευκα μαλινουα
 

Συνημμένα

  • λευκο μαλινουα.webp
    λευκο μαλινουα.webp
    36,1 KB · Προβολές: 775
  • birdy005.webp
    birdy005.webp
    41,6 KB · Προβολές: 256
Στη δευτερη φοτο φαινεται αυτο που ονομαζεται στιγμα το εχουν και τα δυο πουλια
Απο την πρωτη φοτο φαινεται ξεκαθαρα οτι το λευκο δεν εχει ιχνος λιποχρωματος στα φτερα οποτε αν ολα ειναι ετσι τοτε σωστα δε πρεπει να ζευγαρωνονται μεταξυ τους
 
Θοδωρή γνωρίζεις τι αποτέλεσμα δίνει το ζευγάρωμα κίτρινου πουλιού που ειναι φορέας του λευκου παραγοντα (ΚΑ) με κίτρινο (ΚΚ);
 
Επειδή η Γεννετική έχει τους κανόνες της και λαμβάνει υπ' όψιν της
τις... Καταβολές του καθ'ενός οι πραγματικές ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ
της διασταύρωσης αυτής είναι 50% λευκά κυρίαρχα και 50% κίτρινα(ναι κίτρινα)
Ολα όμως θα είναι φορείς υπολοιπόμενου. (Νάσαι καλά Βασίλη)
καλά βρε άρχοντα! Στον τάκο με έβγαλες;και να φανταστείς άρχισα και ''χώνω'' μία φίλη βιολόγο να με ενημερώνει για τις χαρές και τα τερτίπια του Μέντελ! Δουλεύει στο Παστέρ κάνει διδακτορικό τώρα και την έχω από κοντά... Που θα πάει θα τα μάθω κάποια στιγμή! Πάντως είναι μαγεία το να ψάξεις περί του τρόπου που μεταβιβάζονται τα χρώματα αν και είναι χάος γενικότερα! Στην περίπτωση των λευκών αυτό που με κούφανε ιδιαίτερα είναι η θνησιμότητα που δίνεται στο 25% στα ΑΑ. Γιατί συνήθως θνησιμότητα αναμένεται στα υπολειπόμενα δηλαδή στα αα και όχι στα ΑΑ στη φύση!
 
Θοδωρή γνωρίζεις τι αποτέλεσμα δίνει το ζευγάρωμα κίτρινου πουλιού που ειναι φορέας του λευκου παραγοντα (ΚΑ) με κίτρινο (ΚΚ);
KK KK KA KA, 50-50 μισα καθαρα κιτρινα και μισους φορεις.
Να ξανα επαναλαβω οτι αυτα τα ποσοστα δεν αντιπροσωπευουν την καθε φωλια αλλα το καθε αυγο μεμονωμενα.
 
Nα πω και έγω την γνώμη μου και να κάνω λίγο πιο απλά τα πράγματα.Χωρις να θέλω να θίξω τους φίλους που ασχολούνται με χρώματος.
Στα μαλινουά ειναι αρκέτα απλά τα πράγματα.Ζευγαρώνεις κιτρινο μαλινουα με λευκό και βγαίνουν λευκά μικρά κατά ένα ποσοστό 50%. Στην δική μου περίπτωση έβγαλα φωλιές απο αυτο το ζευγάρωμα με 4 κίτρινα και άλλη με 4 λευκά. Συνήθως παίζει ρόλο η τύχη. Παράδειγμα έβαλα τον ίδιο λευκό αρσενικο με την ίδια κανάρα πρώτη γέννα 1 λευκό 3 κίτρινα, δέυτερη γέννα 4 λευκά.
Να διευκρινήσω όμως ότι μιλάμε για καναρίνια φωνής. Όσο για τα μάυρα στίγματα αν θέλουμε να είναι τελείως καθαρά τα πουλιά προσεχουμε να ειναι τα 2 πουλια να μην έχουν στιγματα και αν έχουμε τους προγόνους τους να είναι και αυτοί καθαροί.
Να θυμίσω όμως και πάλι οτι μιλάμε για μαλινουά και στην κληρονομικότητα τους υπάρχουν τα μαυρα στίγματα που μπορούν να βγουν στην 2η 3η η 6η γενιά.
Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα περισσότερο
 
Nα πω και έγω την γνώμη μου και να κάνω λίγο πιο απλά τα πράγματα.Χωρις να θέλω να θίξω τους φίλους που ασχολούνται με χρώματος.
Στα μαλινουά ειναι αρκέτα απλά τα πράγματα.Ζευγαρώνεις κιτρινο μαλινουα με λευκό και βγαίνουν λευκά μικρά κατά ένα ποσοστό 50%. Στην δική μου περίπτωση έβγαλα φωλιές απο αυτο το ζευγάρωμα με 4 κίτρινα και άλλη με 4 λευκά. Συνήθως παίζει ρόλο η τύχη. Παράδειγμα έβαλα τον ίδιο λευκό αρσενικο με την ίδια κανάρα πρώτη γέννα 1 λευκό 3 κίτρινα, δέυτερη γέννα 4 λευκά.
Να διευκρινήσω όμως ότι μιλάμε για καναρίνια φωνής. Όσο για τα μάυρα στίγματα αν θέλουμε να είναι τελείως καθαρά τα πουλιά προσεχουμε να ειναι τα 2 πουλια να μην έχουν στιγματα και αν έχουμε τους προγόνους τους να είναι και αυτοί καθαροί.
Να θυμίσω όμως και πάλι οτι μιλάμε για μαλινουά και στην κληρονομικότητα τους υπάρχουν τα μαυρα στίγματα που μπορούν να βγουν στην 2η 3η η 6η γενιά.
Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα περισσότερο

Παναγιώτη η γεννετική αναφέρεται σε πιθανότητες. Ολα αυτά που έχεις δεί στις φωλιές σου
είναι φυσιολογικά. Τα ποσοστά δεν προκύπτουν ποτέ απο 1-2 ή μερικές δεκάδες φορές αλλά επιβεβαιώνονται σε βάθος χρόνου. Για τα Λευκά Μαλινουά ήθελα να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις, πρόκειται για μετάλλαξη; και τι είδους; (κυρίαρχη-υπολοιπόμενη-αυτοσωματική
ή φυλοσύνθετη;)
 
Mάκη συγχώρεσε την άγνοια μου αλλά δεν γνωρίζω τίποτα απο μεταλάξεις. Ειναι σαν να ρωτάω εσένα την ποιότητα της ΚΛΟΚ η της Μπολ που φαντάζομαι ότι δεν γνωρίζεις
 
Mάκη συγχώρεσε την άγνοια μου αλλά δεν γνωρίζω τίποτα απο μεταλάξεις. Ειναι σαν να ρωτάω εσένα την ποιότητα της ΚΛΟΚ η της Μπολ που φαντάζομαι ότι δεν γνωρίζεις

Φαντάζομαι κατάλαβες, οτι η ερώτηση ήταν για να καταλάβω απλώς,
τί πραγματικά είναι ένα λευκό Μαλινουά, απο απόψεως καταγωγής.
Οσο για τα κλόκ και τα φλάουτα το μόνο που ξέρω είναι οτι όταν τα κάνει ένα πουλί αξιώσεων πραγματικά είναι για να "χαζεύεις".
 
Back
Top