Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή Παπαγαλάκια

BugdieLove

PB New Member
Εγγραφή
12 Νοε 2013
Μηνύματα
28
Καλησπέρα! Ακόμα με απασχολεί το θέμα με την αναπαραγωγή των Budgie μου... Πριν από τα Χριστούγεννα τους είχα βάλει την φωλιά αλλά μετά από ένα μικρο χρονικό διάστημα την έβγαλα γιατί δεν τα είδα τόσο προετοιμασμένα. Πριν από ενάμιση βδομάδα τους την ξαναέβαλα αλλά μόνο το αρσενικό πλησιάζει και βάζει μόνο το κεφάλι του μέσα... Το θηλυκό πάει κοιτάζει και μετά φεύγει... Τι να κάνω για να τα προσελκύσω;
 
Δεν θυμάμαι αν το έχουμε ξανασυζητήσει, διατροφική προετοιμασία έχεις αρχίσει; Πόσο καιρό και τι έχεις δώσει;. Μήπως δεν είναι έτοιμη να βλέπαμε.
 
Αλίκη σε ευχαριστώ για τα φόρουμ! 🙂
Μαρία τι εννοείς διατροφική προετοιμασία;😵

Επίσης άλλο ένα που παρατήρησα σήμερα... Το αρσενικό μπαίνει συνέχεια μέσα στην φωλιά... Το θηλυκό πάλι κοιτάει και δαγκώνει την είσοδο... Τι σημαίνει αυτό;
 
Γεια σου, όταν θέλουμε να προχωρήσουμε σε αναπαραγωγή με κάποιο ζευγάρι μας, τονώνουμε τον οργανισμό τους με εμπλουτισμό της διατροφής τους με χορταρικά κυρίως, λαχανικά και φρούτα, δίνουμε 2-3 φορές την εβδομάδα αυγοτροφή ή έστω σκέτο αυγό, έχουμε απαραίτητα σουπιοκόκαλο για το ασβέστιο της θηλυκής. Κάποιοι προσθέτουν στο νερό και κάποιο πολυβιταμινούχο συμπλήρωμα. Αυτό το κάνουμε για διάστημα ενός μηνός τουλάχιστον πριν την άνοιξη και στο τέλος αυτού του διαστήματος τοποθετούμε την φωλιά στο κλουβί. Τα χρώματα του χαλινού είναι σκούρα; Μπλε για το αρσενικό και καφέ για το θηλυκό; Γιατί δαγκώνει το άνοιγμα δεν ξέρω, τα παπαγαλάκια γενικά δαγκώνουν και μαδάνε πράγματα. Έχεις δει να έχουν επαφή;
 
Μήπως είναι και τα δυο αρσενικά; Ωχ όχι! Μόλις διαπίστωσα πως αυτό που μέχρι τώρα νόμιζα ότι ήταν θηλυκό είναι αρσενικό και το αρσενικό θηλυκό!😱
Το τελικά θηλυκό έχει καφέ ράμφος και το τελικά αρσενικό κάπως μοβ με μπλε! Τι λαχανικά να τους δώσω;
 
Δεν μας βάζεις μια φωτογραφία; Αυτή την εποχή βρίσκεις όλα τα χόρτα. Σπανάκι, βλίτα, τσουκνίδα, ρίγανη, μαϊντανό, καρότο, μήλο, μπρόκολο με τα φύλλα κυρίως.
 
Θα σας βάλω φωτογραφία να μου πείτε και σεις!

Oρίστε τα Budgie μου!

%CF%89%CF%81%CE%B1%CE%B9%CE%B1.jpg
 
Πανέμορφα! φτου φτου
Το αριστερά είναι το θηλυκό και το δεξί το αρσενικό. Τι εντύπωση είχες εσύ;
Και το θηλυκό ώριμο είναι. Μια χαρά. Χόρτα, χόρτα, χόρτα, αυγό και σουπιοκόκκαλο.
Τις πατήθρες να τους αλλάξεις με στρογγυλές και αν είναι δυνατόν ξύλινες.
 
Να τους βάλω εφημερίδα ή κάτι άλλο για να φτιάξει την φωλιά;
Θα προσπαθήσω να φτιάξω δικές μου πατήθρες.. Σουπιοκόκαλο τους έχω!
Είχα την εντύπωση πως ήταν τα αντίθετα φύλα γιατί έτσι μου είχαν πει 😕
Επίσης η θηλυκιά τρώει συνέχεια σουπιοκόκαλο!
 
Βέβαια το χρειάζεται τώρα για τα αυγά, είδες η φύση; Όχι δεν χρειάζεται υλικό για την φωλιά δεν την στρώνουν τα Budgies. Άρα αυτή μπαίνει στην φωλιά. Άντε καλή διατροφή και περίμενε με το καλό :)
 
Βέβαια το χρειάζεται τώρα για τα αυγά, είδες η φύση; Όχι δεν χρειάζεται υλικό για την φωλιά δεν την στρώνουν τα Budgies. Άρα αυτή μπαίνει στην φωλιά. Άντε καλή διατροφή και περίμενε με το καλό :)
Ααα ωραιά!:DΣε ευχαριστώ πολύ!:D
Μπορώ να του βάλω αυγό;
 
Πρέπει τώρα τουλάχιστον τρεις φορές την εβδομάδα. Αν δεν κάνεις αυγοτροφή, πλένεις καλά ένα αυγό, το βράζεις 15 λεπτά και όταν κρυώσει, το κόβεις στην μέση και το δίνεις με το τσόφλι στα πουλιά σε μία αυγοθήκη. Αν δεν κάνεις αυγοτροφή, ρίξε λίγη ξερή ρίγανη στα σπόρια τους να φάνε ή βάλε την σε μια αυγοθήκη ξεχωριστά στο κλουβί.
 
Με το καλο και καλα γεννητούρια. :)

Θα σας βάλω φωτογραφία να μου πείτε και σεις!

Oρίστε τα Budgie μου!

https://lh5.googleusercontent.com/-Xmx9oOZgdps/UwCqhbn8QGI/AAAAAAAAAGk/BxvcX_CvNHs/w426-h320][/QUOTE]
Επισης τα Budgie σου ειναι σκετη γλυκα..
 
Back
Top