Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή εκτός εποχής στα παραδείσια μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ARNIA
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ARNIA

PB New Member
Εγγραφή
14 Δεκ 2019
Μηνύματα
14
Εδώ και ένα χρόνο είμαι κάτοχος 5 ζευγαριών παραδείσιων πτηνών.
Ενα ζευγάρι JAVA SPAROWS - Ενα ζευγάρι ZEBPRA FINCHES
Ενα ζευγάρι STAR FINCHES - Ενα ζευγάρι OWL FINCHES και
Ενα ζευγάρι PARROT FINCHES
Τα πουλάκια μου τα έχω έξω στο μπαλκόνι, καλά προφυλαγμένα για τον χειμώνα με κατασκευή
από χοντρό πλαστικό και κάτω από τέντα. Τα java sparows αρχές καλοκαιριού είχαν μια επιτυχημένη
αναπαραγωγή και μου έδωσαν 7 πουλάκια. Απο εκεί και πέρα δεν άφησα φωλιά γιατί δεν είμαι
εκτροφέας και δεν θέλω να κουράζονται απο γέννες τα πτηνά μου όπως έχω διαβάσει.
Για την περίοδο του χειμώνα γύρω στις 15 Νοεμβρίου έβαλα φωλιές σε όλα τα ζευγάρια με
σκοπό την ακόμα καλύτερη προφύλαξη απο τις συνθήκες του χειμώνα. (είχα διαβάσει εδώ στην
παρέα σας απο κάποιον οτι καλό είναι να μπαίνουν τα παραδείσια σε φωλιές για να αντέξουν
τον χειμώνα). Μένω στην Θεσσαλονίκη. Το πρόβλημά μου είναι τώρα το εξής. Ισως λόγω
υψηλών θερμοκρασιών μέχρι τώρα, τα πουλάκια άρχισαν να γεννάνε. Δύο απο τα ζευγάρια
μου κλωσάνε κανονικά. Θα με βοηθούσατε πολύ αν μου λέγατε τι μπορώ να κάνω.
Να βγάλω τις φωλιές, να αφαιρέσω τα αυγά η να αφήσω 2-3 αυγά και ότι γίνει;
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
@ARNIA όπως κατάλαβες ίσως ήταν λίγο βιαστικό να κλείσεις με νάυλον τόσο νωρίς το μπαλκόνι και να βάλεις και φωλιές. Έχεις κάνει ωοσκόπηση; Στα ζευγάρια που δεν έχουν αυγά θα έβγαζα τις φωλιές. Στα άλλα δεν έχεις και πολλές επιλογές αν τα αυγά είναι γόνιμα. Τα αφήνεις κι ότι γίνει. Αν μεταφέρεις μέσα τα κλουβιά τώρα ίσως τα πουλιά να παρατήσουν τα αυγά. Πόσους βαθμούς έχει η βεράντα σου την ημέρα και πόσους το βράδυ;
 
Καλημέρα, τα πουλιά αυτά γεννάνε γιατί οι φωτοπερίοδοί της εποχής αναπαραγωγής τους ταιριάζει με αυτή που εχουμε στη χώρα μας από το τέλος περίπου του καλοκαιριού...
Αρχικά πρέπει να προσέξεις ιδιαίτερα τα θηλυκά γιατί είναι πολύ επιρρεπή στη δυστοκία λόγω των χαμηλών θερμοκρασιών.. Τώρα το κατά πόσο είναι εφικτό να καταφέρεις να βγάλεις πουλιά και να μεγαλώσουν μέσα στο χειμώνα στο μπαλκόνι, δεν το ξέρω...
Ο YannisK πχ ξέρω ότι έχει μωρά Gouldian αυτή την περίοδο, χωρίς θέρμανση σε εξωτερικό χώρο, όχι όμως σε μπαλκόνι..
Εγώ θα χώριζα αρσενικά με θηλυκά όλων των ειδών σε δύο μεγάλα κλουβιά και θα τα έβαζα μαζί εκεί προς το τέλος του χειμώνα ώστε να έχω μία-δύο καλές αναπαραγωγές..
 
Καλησπέρα σας,
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση στο μήνυμα μου. Θέλω να πώ ότι όλο αυτό έγινε από την αμάθεια μου
γιατί δεν είχα ασχοληθεί ποτέ πρίν με παραδείσια. Η κατασκευή από νάυλον και οι φωλιές που
τοποθέτησα είναι γιατί φοβήθηκα μην πεθάνουν τα πουλάκια μου από το κρύο και φυσικά όχι για
αναπαραγωγικούς σκοπούς ειδικά χειμωνιάτικα. Δεν υπάρχει η δυνατότητα να μεταφερθούν τα
πουλάκια μου μέσα στο σπίτι για τον χειμώνα. Η τελική μου σκέψη είναι να αφήσω από 3 αυγουλάκια
στο κάθε ζευγάρι για να μήν κάνουν άλλα αν τα αφαιρέσω όλα και ότι γίνει!
Θα ήθελα να ρωτήσω επίσης αν ξέρετε αν υπάρχει κάποιο βιβλίο έστω και στα αγγλικά για την
φροντίδα των παραδείσιων.
 
Η τελική μου σκέψη είναι να αφήσω από 3 αυγουλάκια
στο κάθε ζευγάρι για να μήν κάνουν άλλα αν τα αφαιρέσω όλα και ότι γίνει!

Εαν τα αυγά έχουν μέσα πουλάκια που μεγαλώνουν ήδη δεν το θεωρώ σωστό να τα πετάξεις. Αν τα πετούσες αμέσως μετά τη γέννησή τους χωρίς να έχουν επωασθεί καθόλου θα ήταν αλλιώς. Πόσες μέρες κλωσσάνε ήδη, ξέρεις;
 
@ARNIA καλησπέρα, η τοποθέτηση της φωλιάς σίγουρα ήταν αυτό που τα έκανε να προχωρήσουν στην αναπαραγωγή.
Και εμείς αποκτήσαμε τα πρώτα ζεμπράκια μας ακριβώς με τον ίδιο τρόπο.
Για να τα βοηθήσεις τις κρύες ημέρες μπορείς να ενισχύεις την διατροφή τους με λιπαρούς σπόρους.
Αν τα αυγά τους είναι ένσπορα να είσαι σίγουρη ότι θα καταφέρουν να μεγαλώσουν τους νεοσσούς ανεξάρτητα των καιρικών συνθηκών, είναι πραγματικά πολύ καλοί γονείς.
Αυτή την στιγμή έχω και εγώ δύο μικρά 10 ημερών (στο μπαλκόνι) και παρατηρώ ότι και ο αρσενικός κάθεται και τα ζεσταίνει όταν το θηλυκό βγαίνει από την φωλιά για να φάει.

σου εύχομαι καλή επιτυχία!
 
Καλησπέρα και εύχομαι έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα να καταφέρεις να έχεις μια επιτυχημένη αναπαραγωγή και κλαρωμενα πουλάκια. Είμαι κι εγώ λάτρης των παραδεισιων και χαίρομαι πολύ να βλέπω και αλλά άτομα να ασχολούνται με τα συγκεκριμένα είδη. Απλά να προσθέσω εδώ πως εκτός από τα zebra τα υπόλοιπα δε θέλουν φωλιές για να κοιμηθούν. Φωλιές μπαίνουν μόνο όταν θελουμε αναπαραγωγή γιατί ξυπνάει τα ένστικτα τους. Ενισχυμενη διατροφή και προστασία από τα ρεύματα και όλα θα πάνε καλά.
 
Ευχαριστώ πολύ όλους για τα καλά σας λόγια. Οπως ανέφερα παραπάνω σαν αρχάρια όλο αυτό
με βρήκε απροετοίμαστη. Πιστεύω ότι από τα μόνα ζευγάρια που μπορεί να εκκολαφθούν πουλάκια
είναι τα JAVA και τα ZEBRA γιατί είναι τα μόνα που κλωσσάνε κανονικά μέρα νύχτα. Τα υπόλοιπα
απλώς μπαινοβγαίνουν στην φωλιά και τις περισσότερες ώρες είναι εκτός φωλιάς.
Πιστεύω ότι σιγά-σιγά θα αποκτήσω εμπειρία με τα παραδείσια και δεν θα ξανακάνω λάθη.
Εχω ήδη ενισχύσει την διατροφή τους με λιπαρούς σπόρους, καθημερινή αυγοτροφή κλπ.
Ευτυχώς μέχρι στιγμής ο χειμώνας είναι πολύ ήπιος. Θα ενημερώσω την όμορφη παρέα σας
για το αποτέλεσμα.
 
Δεν χρειάζεσαι καθημερινή αυγοτροφή στα ζευγάρια που δεν έχουν αυγά και σε αυτά που κλωσσάνε δεν χρειάζεται κάθε μερα μεχρι να εκκολαφθούν τα μικρά.
 
Τα πουλιά βλέπουν τις φωλιές σαν χώρο αναπαραγωγής, όχι σαν χώρο ύπνου. Συνεπώς μόλις τις τοποθέτησες αυτά το θεώρησαν σαν ευκαιρία αναπαραγωγής. Αφού ξεκίνησαν γνώμη μου είναι να τα αφήσεις να ολοκληρώσουν αφού κάνεις ωοσκόπιση. Αν υπάρχουν νεοσσοί τα αφήνεις, αν όχι απομακρύνεις αυγά και φωλιές. Αν δεν είσαι σίγουρη τα αφήνεις και βλέπεις.

Το ναύλον είναι πολύ καλό και απαραίτητο για προστασία στους αέρηδες. Θα πρέπει να προσαρμόσεις και την διατροφή τους προσφέροντας περισσότερους λιπαρούς σπόρους στο βασικό μείγμα,. Επίσης προσοχή στο ασβέστιο, το κρύο σε συνδυασμό με τις γέννες προϋποθέτει άφθονες πηγές ασβεστίου για να αποφύγεις τις δυστοκίες.
 
Στα εξωτικά δεν βάζουμε φωλιές με την προοπτική του ύπνου λόγω του ότι :
Τα πουλιά βλέπουν τις φωλιές σαν χώρο αναπαραγωγής, όχι σαν χώρο ύπνου. Συνεπώς μόλις τις τοποθέτησες αυτά το θεώρησαν σαν ευκαιρία αναπαραγωγής.
Ειδικά στα κοινά παραδείσια (zebra, society, Java, shaft) το ένστικτο της αναπαραγωγής είναι πολύ ανεπτυγμένο και το μόνο που θα καταφέρουμε βάζοντας μια φωλιά στο κλουβί είναι να τα ωθήσουμε να ακολουθήσουν το ένστικτο τους.

Δώσε λιπαρούς σπόρους (περιλλα, σουσάμι, νίζερ) και φρόντισε να μην είναι εκτεθειμένα στον αέρα τις πρώτες ειδικά ημέρες.

Για ότι άλλη απορία έχεις σχετικά με τα θαυμάσια αυτά πουλιά, απλά ρωτάς και θα σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε 😉
Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία!
 
Καλή χρονιά με υγεία και ευτυχία σε όλους.
Θα ήθελα σας παρακαλώ την γνώμη σας στο εξής, σε συνέχεια της παραπάνω ανάρτησής μου.
Το κρύο έπιασε πολύ απότομα στην Β. Ελλάδα τουλάχιστον και γι αυτό δεν εκκολάφθηκαν φυσικά
πουλάκια. Οπως σας είχα αναφέρει άφησα από πέντε αυγουλάκια σε κάθε φωλιά για να μην
γεννήσουν άλλα. Τα JAVA SPAROW όμως συνεχίζουν να γεννούν αυγά. Εχθές αφαίρεσα πάλι
πέντε. Σε σύνολο έχουν γεννήσει 15 αυγά. Φοβάμαι πολύ μήπως πάθει κάτι το θηλυκό πουλάκι.
Η ερώτησή μου είναι λοιπόν μήπως πρέπει να αφαιρέσω την φωλιά. Την περισσότερη ώρα του
24ωρου το θηλυκό είναι μέσα στη φωλιά και κλωσάει. Εχει όμως πολύ κρύο και δεν νομίζω
ότι θα καταφέρει κάτι. Φοβάμαι μήπως συνεχίσει να κάνει συνέχεια αυγά.
Η άποψη από έμπειρους φροντιστές παραδείσιων θα μου ήταν πολύ χρήσιμη γιατί όπως έχω
αναφέρει παραπάνω εγώ είμαι αρχάρια και έκανα πολύ μεγάλο λάθος με τις φωλιές.
 
@ARNIA ποίο πάνω σου έχουμε πει να βγάλεις τις φωλιές από όλα τα πουλιά σου. Προφανώς και τα Java προχωρούν συνεχώς σε νέες γέννες. Αυτή την στιγμή έχει αυγά στην φωλιά; Σουπιοκοκαλο έχεις στο κλουβί;
 
Αυτό ακριβώς που ανέφερε ο @Γιαννης17 (χρόνια πολλά!)
Όλες οι φωλιές πρέπει να βγουν άμεσα και φρόντισε να ενισχύσεις την τροφή τους για να ανταπεξέλθουν στο κρύο και τις απανωτές γέννες.
 
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Εχω αφήσει 5 αυγά στην φωλιά.
Ναι υπάρχει σουπιοκόκαλο και αυτή η άμμος με τα όστρακα κλπ.
Επίσης σε ξεχωριστή ταίστρα υπάρχει μείγμα απο καμελίνα, περίλα και σουσάμι που
όπως διάβασα είναι λιπαροί σπόροι και βοηθούν στο κρύο. Επειδή με το που νυχτώνει το
ζευγάρι JAVA μπαίνει στην φωλιά και πιστεύω ότι είναι πιο ζεστά απο τον εξωτερικό
χώρο του κλουβιού προβληματίστηκα για την αφαίρεση την φωλιάς μέχρι τώρα.
Επειδή όμως για μένα προέχει η υγεία του θηλυκού πουλιού και φοβάμαι μήπως συνεχίσει
να κάνει αυγά αύριο το πρωί θα βγάλω την φωλιά.
Είμαι πολύ στενοχωρημένη για το μεγάλο λάθος που έκανα με τις φωλιές λόγω αμάθειας
και λάθος πληροφόρησης. Δεν πίστευα οτι με τόσο κρύο τα πουλάκια θα έκαναν αυγά και
θα ταλαιπωρούνταν απο δικό μου λάθος.
 
Δεν χρειάζεται να στεναχωριέσαι, ότι έγινε έγινε. Τώρα ξέρεις ότι φωλιά βάζουμε μόνο για αναπαραγωγή. Εφόσον το Java ζεσταίνει τα αυγά δεν γίνεται να βγάλεις την φωλιά γιατί μπορεί να έχει ζωντανά πουλάκια μέσα. Μπορείς όμως να κάνεις Ωοσκόπηση και εφόσον δεις ότι τα αυγά είναι άσπορα τότε να βγάλεις την φωλιά, σε διαφορετική περίπτωση την αφήνεις.
 
Back
Top