Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή καναρινιών, σε τι στάδιο βρισκόμαστε;

vasilis aegina

PB New Member
Εγγραφή
12 Ιαν 2014
Μηνύματα
122
Πόλη
Αίγινα
εαν μπορειτε να βοηθησετε σε αυτο.. Πριν 1-2 εβδομαδες ειχα βγαλει τ διαχωριστικο και ειδα τα καναρινια να φιλιουνται μετα τ ξαναεβαλα κ πηγαιναν στο διαχωριστικο και ηθελαν να φιλι8ουν γιατι ανοιγαν τα στοματα τωρα τ εχω βγαλει αλλα δεν κανουν τιποτα μονο ο καναρος φωναζεικαι η καναρα περνει τ νημα τ επεξεργαζεται αλλα δεν φτιαχνει τν φωλια πια ειναι η γνωμη σου;
 
Καταρχήν τα καναρινάκια σου τα έχεις σε εσωτερικό ή σε εξωτερικό χώρο; Τι διατροφή τους παρέχεις; Είσαι σε φάση προετοιμασίας; Πόσες ώρες φως δέχονται την ημέρα;

Το ότι φιλιόντουσαν και ταίζονται και από τα κάγκελα είναι πολύ καλό, καθώς το ζευγαράκι σου έχει ταιριάξει πολύ! Αυτό σημαίνει πως όταν έρθει η κατάλληλη εποχή και όποτε εκείνα νιώσουν την άνοιξη θα ζευγαρώσουν σίγουρα! Και τα καναρινάκια είναι ζωντανοί οργανισμοί και μπορεί να μην ταίριαζαν σαν χαρακτήρες! 😉
Απάντησε μας στις παραπάνω ερωτήσεις που σου έκανα και θα σου πούμε τι πρέπει να κάνεις από εδώ και πέρα!
 
Αυτά που περιγράφεις είναι τα πρώτα στάδια της αναπαραγωγής. Φωλιά έχεις βάλει;
 
αυτην την στιγμη ναι εχω βαλει φωλια αλλα η καναρα μονο πιπιλαει τ νημα και της πεφτει. Τα καναρια τα εχω σε εσωτερικο χωρο. Τους βαζς κελαιδινη ροκα αυγο αυγοτροφη και tabernil A D E
 
Το ότι "πιπιλάει" μόνο τη νήμα σημαίνει ότι ακόμη δεν είναι πυρωμένη.. Εδώ και πόσο καιρό δίνεις αυτή τη διατροφή; Τι θερμοκρασία έχει ο χώρος που τα έχεις; Και για πόσες ώρες έχεις ανοιχτά τα φώτα;
 
1.5 μηνα οχι καθε μερα τ ιδια φυσικα..8ερμοκρασια αναλογα με τισ καιρικες συνθηκες τ παραθυρο ανοιγς τ πρωι και τ καλεινω μολις σουρουπωσει
 
Για να έρθουν τα πουλιά σε φάση αναπαραγωγής πρέπει η θερμοκρασία να είναι 18 με 23 βαθμούς και η διάρκεια φωτισμού να ξεπερνά τις 14 ώρες... Αν δεν προσομοιώσεις την άνοιξη στο χώρο που τα έχεις δεν πρόκειται να πυρώσουν όσο αυγό και βιταμίνη Ε τους δίνεις...

Υ. Γ.: Πρόσεχε όταν ανοίγεις το παράθυρο για ρεύματα αέρα! Μη σου κρυώσουν! Είναι πολύ ευαίσθητα!

Αυτά από μένα!
 
Να βγάλεις και το νήμα και να το βάλεις σε καμια δεκαριά μερες.
 
Ναι... Βγάλε και τη φωλιά και το νήμα... Της τα ξαναδίνεις αργότερα... Ώρες φωτισμού: 14 θερμοκρασία: 18-23 πλούσια διατροφή και θα πυρώσουν! Απλά όπως συ είπε και ο Βασίλης πρέπει να έχεις ΠΟΛΥ υπομονή στο συγκεκριμένο χόμπυ!

Προσοχή με το παράθυρο και τα ρεύματα αέρα (επαναλαμβάνει η σπαστικιά! 😛 )
 
Για να έρθουν τα πουλιά σε φάση αναπαραγωγής πρέπει η θερμοκρασία να είναι 18 με 23 βαθμούς και η διάρκεια φωτισμού να ξεπερνά τις 14 ώρες... Αν δεν προσομοιώσεις την άνοιξη στο χώρο που τα έχεις δεν πρόκειται να πυρώσουν όσο αυγό και βιταμίνη Ε τους δίνεις...

Υ. Γ.: Πρόσεχε όταν ανοίγεις το παράθυρο για ρεύματα αέρα! Μη σου κρυώσουν! Είναι πολύ ευαίσθητα!

Αυτά από μένα!

Σιγουρα οταν εχουμε και φως και θερμοκρασια και διατροφη εχουμε το καλυτερο και ποιο συντομο αποτελεσμα..

Εγω μπορω να σου πω οτι και μονο με τη διατροφη, αυγο μπορεις να κανεις τα πουλια να πυρωσουν... Φετος εμενα μου χαλασε η λαμπα στην εισοδο ηθελε ηλεκτρολογο, και τα πουλια δεν ειχαν φως... και ομως πυρωσαν κανονικα στην ωρα τους οπως και καθε χρονο...

Εγω εχω καταλαβει οτι αν εχουμε και φως και θερμοκρασια εχουμε σιγουρα ποιο καλυτερα αποτελεσματα, χωρις αυτο να σημαινει οτι χωρις αυτα τα δυο τα πουλια δεν μπορουν να πυρωσουν
 
φιλε βασιλη @ΑΒΑΤΟΝ ξαναεβαλα την φωλια οπως ειχες αναφερει και τωρα η καναρα ειδα εχει αρχισει κ εχει βαλει λιγο βαμβακι για να δουμε!
 
Back
Top