Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή καρδερινοκάναρων

ΜΙτσος

PB Member
Εγγραφή
9 Νοε 2007
Μηνύματα
93
Πόλη
Λεμεσός
παιδια ειμαι καινυριο μελος και χριαζομαι τη βοηθεια σας. Εχω μια καρδερινα αρσενικια πιασμενη εδω και ενα χρονο και κατι. Την ειχα μονη της για 6 μηνες περιπου μεσα σε μικρο αναλογος κλουβι και τον υπολιπο καιρο την εχω μαζι με τα πιο ημερα καναρινια που εχω (ακουσα πως αυτο βοηθα στην εξημερωση της). Παντος φαινετε πολυ ηρεμη και με εχει συνηθισει. Κελαιδαι παρα πολυ και πολυ ωραια και θελω να την ζευγαροσω με ενα θυλικο καναρινι. Μπορω να την ζευγαροσω η' εναι πολυ μικρη ακομη;Ροταω απο τωρα γιατι μου εχουν πει οτι πρεπει να τα βαλω απο το δεκεμβριο μαζι για να συνιθισει το ενα το αλλο.υσχυει αυτο;
 
καλησπερα φιλε μου ολα μπορουν να γινουν αν εισαι τυχεροσ και η καρδερινα 8ελει ειναι καλυτερα φυσικα να ειναι μαζι αρκετο καιρο οχι οτι δεν γινεται και το αντιθετο μου τυχει περσι να πιασω μια απο το μπουγιο σχετικα αγρια και να βγαλει μουλουσ με την πρωτη γεννα. τωρα καλυτερα να ειναι μεγαλη η καρδερινα αλλα και φετιναρι μου εχει βγαλει μουλουσ νομιζω μια δοκιμη δεν βλαπτει κανεναν μονο προσοχει στο χτυπημα αυγων σου ευχομαι καλη τυχη θα κλεισω με κατι που διαβασα και μου αρεσε πολυ απο την κλιτσα παιζει ρολο παπου κωστα τα χαιριτισμα μου
 
Το πρόβλημα με τα "πιασμένα" πουλιά (εκτός του ότι είναι παράνομο και για μερικούς ανήθικο), είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για την συμπεριφορά τους, την ηλικία τους, την κατάσταση της υγείας τους.
Μπορείς όμως να είσαι σίγουρος για το ότι τα "πιασμένα" νοιώθουν πιο άβολα στο κλουβί από τα γεννημένα σ' αυτό, έτσι οι πιθανότητες αποτυχίας είναι μεγαλύτερες.
Γενικά το ζευγάρωμα ήμερων γεννημένων στο κλουβί πουλιών είναι ευκολότερο.
Σου συνιστώ να τα βάλεις μαζί από τώρα (σε μεγάλο κλουβί) για να συνηθίσει το ένα την παρουσία του άλλου αν και μερικοί προτιμούν να βάζουν τα πουλιά πρώτα σε διπλανά κλουβιά και αργότερα μαζί.
Σαν νέος στην παρέα διάβασε τα postς στο site και θα μάθεις τα μυστικά γρήγορα.
 
Ευχαριστω παιδια για τις πολυ χρισιμες συμβουλες σας. Θα ηθελα να μαθω αν τελικα παιζει 'η δεν παιζει ρολο το χρωμα της καναρας; Και σε τι διαστασεων κλουβι ειναι καλυτερα να τα βαλω; Με χωριστρα;να βαλω μεσα καποια ψευτικα φυτα;(συγνωμη για τις πολλες ερωτισεις αλλα τι να κανουμε και εγω προταρης ειμαι και χρειαζομαι τις συμβουλες σας)
 
H καρδερίνα προτιμά τα σκουρόχρωμα κανάρια, εγώ χρησιμοποιώ κλουβί διαστάσεων 60 μήκος 40 ύψος 25 πλάτος με χωρίστρα, για είδη και τιμές δες https://community.petbirds.gr/threads/Που-μπορώ-να-βρώ-κινεζικες-κλουβες-στη-Θεσσαλονίκη.884/
Ψεύτικα φυτά θα ήταν καλό να βάλεις, ειδικά γύρω απ τη φωλιά για να νοιώθουν πιο άνετα.
 
καλημερα φιλε μου ειναι μυθος οτι η καρδερινα εχει προτιμιση στης σκουροχρωμες καναρες αν η καρδερινα σου βατευει θα το κανει σε ολες τι καναρες λευκες κοκκινες κιτρινες. Τωρα η κινεζικες ζευγαρωστρες ειναι πολυ καλη επιλογη λογο χωρισματος και ευκολο καθαρισμα. Εγω εχω κανει κλουβια με 2 χωρισματα στον οροφο στα οποια μπαινει στο κεντρο η καρδερινα και δεξια αριστερα η καναρες ανοιγωντας τα χωρισματα ζευγαρωνει με την μια και την αλλη αντοιστηχα αυτο το κανω για ευκολια και για να μην στρεσαρεται η καρδερινα. σου ευχομαι καλη τυχη
 

Συνημμένα

  • DSC00311.webp
    DSC00311.webp
    38,4 KB · Προβολές: 840
Και παλι σας ευχαριστω παιδια. Μηπως ξερει κανεις πως μπορω να ξεχωρισω το φυλο στα καρδερινοκαναρα;(αγωρασα 2 προχθες και μου ειπε οτι ειναι αρσενικα αλλα δενειμαι σιγουρος γιατι μεχρι τωρα ουτε λαλια)
 
Φιλε Μιτσο το φυλο στα καρδερινοκαναρα ξεχωριζει οπως στα καναρινια. Δεν εχουν αλλες εμφανεις χρωματικες διαφορες μεταξυ στα δυο φυλλα. Οσο για το κελαιδισμα μπορει απλος να χρειζονται λιγο χρονο για να συνιθισουν το νεο τους περιβαλλον.
 
Φιλε Μιτσο τα αρσενικα καρδερινοκαναρα ειναι στο σβερκο γρι χρωμα ενω τα θυληκα καφε.
 
Ξέρει κανείς ποια είδη σε συνδυασμό με καρδερίνα δίνουν γόνιμους απογόνους;
 
καποιο ποσοστο ειναι γονιμα αλλα ειναι πολυ μικρο σε σχεση με ολες τις γεννες αυτο το ποσοστο αλλα κατσε βρεστο και αν το βρεις δεν δινουν καλους απογονους και πιο συνιθισμενο ειναι να ειναι γονιμοι οι απογονοι απο αρσενικο καναρινι με θηλυκη καρδερινα
 
φλωρος πυρρουλα λουγαροαλλα δεν ειμαι απολυτα σιγουρος αν ειναι γονιμοι οι απογονοι νομιζω παντως πως ειναι ασ επιβεβαιωσει καποιος ή ας διαψευσει να δουμε μηπως κανω λαθος
 
παιδια καλησπερα
τα καρδερινοκαναρα κατα 99,8 % δεν ειναι γονιμα και 0.02 % ειναι αλλα για να φτασεις σε αυτο τι σταδιο θα περαση πολης καιρος και θα αγανακτισης και θα τα παρατισης.
τα μονα γονιμα απο τα αγρια ειναι τα σκαθια που περνης απογονους
 
Μου κάνει εντύπωση για τα λούγαρα και τους σπίνους που πιστεύω πως συγγενεύουν με τις καρδερίνες, πως και δεν δίνουν γόνιμους απογόνους ή δίνουν;
 
Back
Top