Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή καρδερινόφλωρων

Κατάσταση
Κλειστό.
Εγγραφή
17 Μαϊ 2018
Μηνύματα
985
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω πως ποτέ γίνεται η αναπαραγωγή για να βγάλουμε καρδερινοφλωρο. Τι χρησιμοποιούμε από πουλιά. Δλδ αρσενική καρδερινα κι θυληκη Φλωρά. Ή μήπως το αντίστροφο ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος. Τι δίνουμε από τροφες κτλ.

Ένας φίλος μου έχει αγριοπουλια εκτροφής και μου είπε αν θέλω να προσπαθήσουμε φέτος για καρδερινοφλωρο. Τα θυληκα υβριδια τα κρατάει για παραμάνες όλα.

Ζητω απο εσάς να μου δώσετε τα φώτα σας. Φιλικά Τάσος
 
Ο φίλος σου που έχει εκτροφή ιθαγενών και βγάζει και υβρίδια και κρατάει όλα τα θηλυκά για παραμανες δεν ξέρει πως να βγάλει καρδερινοφλωρο και τι τροφές να δίνει; 🙄
 
Αφου ψαχνεσαι για υβριδια, γιατι εσυ και ο φιλος σου που εχει αγριοπουλια, δεν αρχιζετε με τα πιο κατορθωτά που ειναι τα καρδερινοκαναρα;
Ξερεις Τασο, ολοι εχουμε δκαιωμα στην επιλογη, δεν εχουμε κανενα δικαιωμα ομως στο βασανισμο των ζωντανων, και μιλαω γενικα δεν μιλαω για σενα.
Φανταζομαι οτι για να ρωτας εδω, σημαινει οτι σε ολο το ιντερνετ δεν βρηκες καμια πληροφορια, που σημαινει οτι ειναι τελειως δυσκολο για μενα και για σενα, δεν ξερω καν αν υπαρχουν γενικα στο νετ πληροφοριες για εκτροφη φλωρου.
 
@patrickios δε με κατάλαβες καλά. Ο φίλος μου έχει αγρια που είναι εκτροφής αλλά δεν έχει αρχίσει να βγάζει πουλιά μιας και πήρε τα πουλιά πριν από κάτι μέρες. Πριν δύο χρόνια διχε βγάλει καρδερινοκαναρα και τότε κράτησε τα θυληκα. Για παραμάνες στα καναρινια που βγάζει. Με εκτροφή αγριων αρχίζει αυτή τη σεζόν.
 
@tasioskis εγώ ρώτησα κατευθείαν εδώ για ποιο σίγουρες απαντήσεις πιο σωστές. Και επίσης πιστεύω κάποια μέλη να είναι πρόθυμα να απαντήσουν αν όχι τότε θα στραφώ στο διαδίκτυο
 
Ρε φίλε είχε μόνο μια ρσενικη καρδερινα για τραγούδι και του την έδωσε να βγάλει καρδερινοκαναρια

Οι φλώροι και τα υπόλοιπα γαρδελια ήρθαν φετος
 
Τελοσπανντων. Για να παμε παρακατω, με τον ιδιο συνδιασμο βγαινουν και τα καρδερινοφλωρα οπως και τα καρδερινοκαναρα
 
Κάποιες ιδιατεροτητες τίποτα;

Απλώς δεν καταλαβαίνω τον λόγο που είσαι έτσι τουλάχιστον μου φαίνεσαι δύσπιστος.
 
Δυσπιστους μας κανει ο τροπος που τα περιγραφεις, οπως ειδες δεν ημουν ο μοναδικος που μου δημιουργηθηκαν αποριες.

Τι ιδιαιτεροτητες εννοεις;
 
Οκ παιδιά γνώμη σας. Σας διαβεβαιώ πως αυτά που λέω είναι αλήθεια και άλλωστε γιατί να σας πω ψέματα.

Ιδιατεροτητες στη στέγαση και στη διατροφή πχ αν θέλουν έντομο τροφή κλπ
 
Οκ παιδιά γνώμη σας. Σας διαβεβαιώ πως αυτά που λέω είναι αλήθεια και άλλωστε γιατί να σας πω ψέματα.

Ιδιατεροτητες στη στέγαση και στη διατροφή πχ αν θέλουν έντομο τροφή κλπ


Οτι και στα ιθαγενη Τασο
 
Δυσπιστοι γινομαστε με το θεμα της αναπαραγωγης υβριδιων σε σχεση με την γονιμοτητα τους οπως εχει αναφερθει και οχι προσωπικα με εσενα.
 
Εκτιμώ αυτή τη γνώμη σας αλλά στην περίπτωση μου που θα κρατήσουμε όλα τα πουλιά ανεξαρτήτως φυλου. Δεν το κάνουμε έχοντας κάποιες χρηματικές απολαβές παραμονο για δική μας απόλαυση.

Άρα πιστεύεις πως δεν πρέπει να βγαίνουν και άλλα μουλαρια(ημιονοι) ή η άποψη σου ισχύει μόνο για τα πουλιά;
 
Και πήρε φλωρους και καρδερίνες εκτροφής για να βγάλει καρδερινοφλωρα. Οκ.

Βασικά είναι λίγο άχαρο να κάνουμε τους "δικαστές" γι'αυτό και δε θα εξηγήσω περαιτέρω.
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top