Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή κοκκινου μωζαικ με κιτρινο λιποχρωμικο η πορτοκαλι

ΛΑΚΗΣ ΚΟΥ

PB Member
Εγγραφή
7 Μαϊ 2009
Μηνύματα
140
Πόλη
Χαλκιδική
Οπως λεει και ο τιτλος μου ττι χρωματα θα παρω αν ζευγαρωσω κοκκινο μωζαικ αρσενικο με κιτρινο η πορτοκαλι λιποχχρωμικο. Δεν ενδιαφερομαι για εκθεσεις. Απλως εχω αρκετα αρσενικα κοκκινα μωζαικ και αρκετα κιτρινα διαθεσιμα. Ευχαριστώ
 
ττι χρωματα θα παρω αν ζευγαρωσω κοκκινο μωζαικ αρσενικο με κιτρινο η πορτοκαλι λιποχχρωμικο

Kinder έκπληξη! Μπορεί το αποτέλεσμα να σου αρέσει αλλά μπορεί και να σε απογοητεύσει. Ποιο από τα δύο σου αρέσει περισσότερο;

a)
tinypic-no-longer-available.jpg


b)
tinypic-no-longer-available.jpg


υ. Γ. Ούτε εμένα ενδιαφέρουν οι εκθέσεις αλλά μου αρέσει το δεύτερο πουλάκι πιο πολύ. Τι λες;
 
Φίλε μου υπάρχουν μέλη που έχουν μωζαίκ και δεν έχουν ζευγάρι (πχ εγώ) ή έχουν κίτρινα και πορτοκαλί καναρίνια πάλι χωρίς ζευγάρι! Σκέψου να κάνεις κάποια ανταλλαγή και να βγάλεις κίτρινα μικρά ή κόκκινα μωσαικά! Πανέμορφα και τα mix & match αλλά σαν το κίτρινο λιποχρωμικό και σαν το κόκκινο μωζαίκ δεν έχει!

Απάντηση στην ερώτηση σου τώρα.. Θα βγουν ασπρο-πορτοκαλί σίγουρα. Στα σημεία που το μωζαίκ είναι κόκκινο αυτά θα έχουν πιο "πλατιά σημάδια" πιο απλωμένα και πιο ξεθωριασμένα (εξαιτίας του κίτρινου-πορτοκαλί). Σίγουρα θα είναι πανέμορφα απλά θα χαλάσεις 2 καναρίνια χρώματος. Η επιλογή δική σου!
 
Εναλλακτικά προς την πολυ ωραία άποψη της Αλίκης: σε περίπτωση που δε θελεις να αποχωριστεις κανένα απο τα πουλακια σου, δίνεις δανεικά για ζευγάρωμα ή παίρνεις, χαρίζεις τους απογόνους, και κρατάς τον ένα απο κάθε γέννα, ώστε να τον ανταλλάξεις στη συνέχεια με άλλο ανάλογης ράτσας πουλάκι, για να αποφύγεις αιμομιξία στα ζευγαρώματα της επόμενης χρονιάς. Πιο πολύπλοκο μεν, αλλα νομίζω εφικτό.
 
Εδω χαλκιδικη που ειμαι δυσκολα να βρω για ανταλλαγη. Το εχω ψαξει το θεμα και ηδη ανταλλαξα καμια δεκαρια αλλα αυτες τις ρατσες δυσκολα... Το ξερω οτι ειναι κριμα η ρατσα αλλα απο το να εχω να καθονται γιαυτο λεω να τα βαλω μεταξυ τους
 
Back
Top