Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή parrotlet 2021

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panos_sk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panos_sk

PB Member
Εγγραφή
26 Δεκ 2016
Μηνύματα
405
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Αυτά είναι τα 4 ζευγάρια που έχω και θέλω να τα βάλω για αναπαραγωγή. Τα έχω ξεκινήσει προετοιμασία από μέσα σεπτέμβρη, δίνοντας τους 1-2 φορές την ενδομαδα αυγό βραστό και σε καθημερινή σχεδόν βάση κάποιο φρούτο/λαχανικό. Θα μπορούσα να τους προσθέσω κάτι ακόμη; Χρησιμοποιώ επίσης και συμπληρώματα γνωστής ελληνικής εταιρίας. Πότε να τους βάλω φωλιά; Επίσης το ζευγάρι με το μπλε αρσενικό επειδή η θυληκιά ειναι ταισμένη στο χέρι μου είπε αυτός που μου την έδωσε ότι έχει "χάσει" το μητρικό ενστικτό ταΐσματος, μήπως να μην την βάλω για αναπαραγωγή;
 

Συνημμένα

  • image0_-__50.webp
    image0_-__50.webp
    165,5 KB · Προβολές: 13
  • image0_50.webp
    image0_50.webp
    127,1 KB · Προβολές: 13
  • image4_-__50.webp
    image4_-__50.webp
    112,1 KB · Προβολές: 11
  • image4_50.webp
    image4_50.webp
    97,3 KB · Προβολές: 13
Για αρχή θες μία 60άρα ζευγαρώστρα για κάθε ζευγάρι. Αν βλέπω καλά έχεις 76άρες ζευγαρώστρες τις οποίες έχεις χωρίσει στη μέση. Λάθος, είναι πολύ μικρός ο χώρος. Επίσης έχεις θέματα με την διαρρύθμιση (μια φώτο που θα φαίνεται όλο το κλουβί θα βοηθούσε καλύτερα). Το σχοινί-πατήθρα δεν χρειάζεται, εγώ θα σου πρότεινα να καταργήσεις εντελώς τη χρήση του. Οι σκάλες δεν τοποθετούνται έτσι και δεν χρειάζονται μέσα σε ένα αναπαραγωγικό κλουβί, όπως και κάθε είδους παιχνίδι, κούνια κτλ που βλέπω στις φωτογραφίες. Στα κλουβιά πρέπει να υπάρχει οπωσδήποτε σουπιοκόκκαλο, κύρια πηγή ασβεστίου. Όταν λες συμπληρώματα τι ακριβώς δίνεις; Προσωπικά, από τα 4 ζευγάρια θα έβαζα για αναπαραγωγή τα 2, το πράσινο - american Yellow και τα πράσινα της 3ης φώτο. Το θηλυκό της πρώτης φωτογραφίας δεν έχει καλό πτέρωμα και γενικά δεν έχει την εικόνα υγιούς πουλιού και για το για το θηλυκό που είναι ταϊσμένο στο χέρι καλά σου τα είπε αυτός που στο έδωσε. Αν όλα πάνε καλά έχεις σκεφτεί πως θα διαχειριστείς τον αριθμό των νεοσσών που θα προκύψουν; Με μια πετυχημένη γέννα σε κάθε φωλιά μπορεί εύκολα να βρεθείς με 20 νεοσσούς. Επίσης πως θα ξεχωρίζεις τους νεοσσούς όταν θα έρθει η ώρα του απογαλακτισμού και θα μπουν όλοι μαζί;
 
Όταν λες συμπληρώματα τι ακριβώς δίνεις;
Χρησιμοποιώ το "Carnitine", το "Ηappy Parrots" και το "Fertisel 100"
Το θηλυκό της πρώτης φωτογραφίας δεν έχει καλό πτέρωμα και γενικά δεν έχει την εικόνα υγιούς πουλιού
Το πτέρωμα πρέπει να είναι έτσι λόγω του καιρού (φυσούσε λιγάκι σήμερα και δεν έχω ολοκληρώσει ακόμα το προστατευτικό για γύρω-γύρω.
Αν όλα πάνε καλά έχεις σκεφτεί πως θα διαχειριστείς τον αριθμό των νεοσσών που θα προκύψουν;
Έχω σκοπό να ταΐσω πλειοψηφία των νεοσσών στο χέρι.
Επίσης πως θα ξεχωρίζεις τους νεοσσούς όταν θα έρθει η ώρα του απογαλακτισμού και θα μπουν όλοι μαζί;
Έχω σκεφτεί να δαχτυλιδώσω τους νεοσσούς με δαχτυλίδια ανοιχτού τύπου (γιατί δεν ξέρω αν υπάρχουν κλειστού για αυτό το είδος) και να κρατήσω αρχείο, ότι πχ από το ζευγάρι 1 οι νεοσσοί έχουν τα δαχτυλίδια ...
 
Χρησιμοποιώ το "Carnitine", το "Ηappy Parrots" και το "Fertisel 100"
Αν ταΐζεις σωστά δεν χρειάζεται καμιά εργαστηριακή βοήθεια.
Το πτέρωμα πρέπει να είναι έτσι λόγω του καιρού (φυσούσε λιγάκι σήμερα και δεν έχω ολοκληρώσει ακόμα το προστατευτικό για γύρω-γύρω.
Εγώ κρίνω αυτό που βλέπω στη φωτογραφία. Εσύ τα βλέπεις όλη μέρα και αναλόγως κρίνεις.
Έχω σκοπό να ταΐσω πλειοψηφία των νεοσσών στο χέρι.
Αυτό σε τι θα βοηθήσει στη διαχείριση; Μάλλον θα τη δυσκολέψει.
Έχω σκεφτεί να δαχτυλιδώσω τους νεοσσούς με δαχτυλίδια ανοιχτού τύπου (γιατί δεν ξέρω αν υπάρχουν κλειστού για αυτό το είδος) και να κρατήσω αρχείο, ότι πχ από το ζευγάρι 1 οι νεοσσοί έχουν τα δαχτυλίδια ..
Κλειστά δαχτυλίδια υπάρχουν για όλα σχεδόν τα είδη παπαγάλων. Τα ανοιχτά δαχτυλίδια δεν είναι ασφαλή, και είναι πολύ πιθανό να μπορέσουν να τα αφαιρέσουν μόνα τους.
 
Back
Top