Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή red sisking

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Aster
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Aster

PB New Member
Εγγραφή
29 Φεβ 2016
Μηνύματα
22
Πόλη
Οία
Καλησπέρα σας θα ήθελα να σας παρουσιάσω το ζευγαράκι red siskin που έχω και που είναι και που είναι και το μοναδικό από τα ζευγάρια που ετοίμασα φέτος και μου έδωσαν γέννα. Έχω όμως και μια απορία και θα ήθελα να μου απαντήσετε αν έκανα σωστά. Από την στιγμή που άρχισε να κλωσαει η θυληκια ο αρσενικός την τάιζε στην φωλιά αλλά μετά τραβούσε το υλικό τις φωλιας και την ανάγκαζε να σηκώνεται οπότε και εγώ έβαλα το διαχωριστηκο, ηρέμησε αυτή αλλά αυτόν το βλέπω λίγο κατσουφη και στεναχωριέμαι.
 

Συνημμένα

  • IMG_20160507_095849-480x640.webp
    IMG_20160507_095849-480x640.webp
    24,6 KB · Προβολές: 65
  • IMG_20160507_163745-600x800.webp
    IMG_20160507_163745-600x800.webp
    10,3 KB · Προβολές: 68
Από την στιγμή που άρχισε να κλωσαει η θυληκια ο αρσενικός την τάιζε στην φωλιά αλλά μετά τραβούσε το υλικό τις φωλιας και την ανάγκαζε να σηκώνεται οπότε και εγώ έβαλα το διαχωριστηκο, ηρέμησε αυτή αλλά αυτόν το βλέπω λίγο κατσουφη και στεναχωριέμαι.
Εσύ που τα έχεις μπροστά σου.
Πόσο επικίνδυνο ήταν για τη φωλιά αυτό?
Μήπως απλά έπαιζε κι εσύ απλά του το "χάλασες;
Ήταν επίμονη η προσπάθεια καταστροφής της φωλιάς ή κάτι εντελώς συγκυριακό?
 
Σήμερα το πρωί μπήκε το διαχωριστηκο και κλωσαει από το Σάββατο 7 του μηνός. Δυστηχως δεν είμαι όλη μέρα μαζί τους λόγο τις εργασίας μου που απαιτεί να είμαι εκεί
Πολλές ώρες αλλά κάθε φορά που πήγαινα σπίτι το μεσημέρι για καμιά ωρίτσα έβλεπα αυτό και αυτή σηκώνονταν συναιχως δυο φορές είδα και κλοστιτσες να κρέμονται από την φωλιά και τις έκοψα με ψαλιδακη και ναι τη μια από τις φορές που τραβούσε ήταν επίμονος οπότε και εγώ για να μην γυρίσω μια μέρα σπίτι και τα βρω όλα διαλιμενα αποφασησα να βάλω το διαχωριστικό.
 
Αστέριε...
Όσο η κοπελιά κλωσάει ο αρσενικός ως "ζωντανό" πλάσμα... Προσπαθεί να μην πλήττει.
Αν η "ζημιά" δεν είναι μεγάλη, οι επιθέσεις δεν είναι επίμονες και το αποτέλεσμα δεν τείνει να γίνει καταστροφικό τότε καλά είναι τα πουλιά να συνυπάρχουν.
Φυσικά δεν γνωρίζω και πολλά για τις συνήθειες στα πουλιά αυτά (red sisking)...
Αλλά όσο μπορώ αποφεύγω αυτό το χωρισμό... στα πουλιά που νομίζω πως γνωρίζω τις συνήθειές τους.
 
Και εμένα δεν μου αρέσει να χωρίζω τα ζευγαράκια και πριν 16 χρονια που ειχα τελευταια φορα καναρινια ποτε δεν ειχα χωρισει ζευγαρακι αλλα και ποτε δεν είχα παρατηρήσει αρσενικους να ενοχλουν στο ελαχιστο την θυλικια που κλωσούσε.Αλλα μιας και διαβασα οτι και αλλοι παραγωγοι πολύ πιο έμπειρη απο εμένα τα χωριζουν κατα την διάρκεια τις επώασης δεν θα το διακινδινεψω θα τα κρατησω ετσι ειναι και το μοναδικο απο 2 ζευγαρια καναρινια και αυτο που πηρα γεννα ας δω μερικα πουλακια τουλαχιστων.Αν τελικα ειναι γονιμα και εκκολαφθουν συγουρα θα σας τα παρουσιασω, σας ευχαριστω για το ενδιαφερων και οποιαδηποτε συμβουλη και παρατηρηση ευπροσδεκτη. Καληνυχτα σας.
 
Δεν θα σου πω τι πρέπει να κάνεις... εσύ ξέρεις.. εσύ αποφασίζεις... εσύ πράττεις.
Οι "έμπειροι" όμως που τα χωρίζουν κάνουν ένα σοβαρό εκτροφικό λάθος...
Στο ζευγάρωμα πουλιών,... δημιουργούμε ένα ζευγάρι με δύο πουλιά... κι όχι ένα
Στη φύση έτσι είναι τα ζευγάρια...
Έτσι να πεις στους έμπειρους που γνωρίζεις εσύ...
Αυτό πρέπει να λέμε όλοι στους "σωτήρες" της εκτροφής ωδικών.
Αυτό λέω κι εγώ στους "γκουρού" που γνωρίζω...
Με τα χωρίσματα που υιοθετούν... όσοι τα υιοθετούν.. επενδύουν σε καταστάσεις που οι μελλοντικοί "τόκοι" τους... Δεν θα αρέσουν σε κανέναν μας.
 
Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο σε συμπεριφορές αλλά να ενημερώσω, πως το είδος αυτό, βρίσκεται στο τέλος της αναπαραγωγικής του περιόδου, καθώς όπως αναφέρεται στην ειδικευμένη σελίδα η περίοδος αυτή είναι από Σεπτέμβριο έως Μάιο αλλά και σύμφωνα με το δικό μας άρθρο που σου παρέθεσα πιο πάνω, τελειώνει αρχές Ιουνίου.
 
Καλημερα σας. Κύριε Γιάννη εχετε απολυτο δικιο και συμφωνο με την αποψή σας την ενεργεια μου την προκαλεσε η αγωνια μου να δω νεοσσους μετα απο πολλα χρονια, αποφασισα τελικα να αφαιρεσω το διαχωριστηκο και ομολογο συγκινηθηκα βλεποντας τον αρσενικο να πεφτη στην αγκαλια της και να την ταιζει:) ας προκυψη οτι θελουν αυτα ετσι και αλλιος εγω τα πηρα να τα χαζευω και να τα χαιρομαι. Μαρια σε ευχαριστω πολυ για το link αρκετα ενημερωτικο βεβαια συγουρα οι μηνες αναπαραγωγης αφορουν το νοτιο ημισφαιρειο τα δικα μου πουλια μονα τους ηρθαν σε περιοδο αναπαραγωγης χωρις θερμανση και εχτρα φωτισμους οποτε νωρις ή αργα δεν ξερω. Εναν χωρο 10τμ που ετοιμαζω για του χρονου για να γινει ενα μικρο εκτροφειο με ζευγαρακια εξ αμερικης κυριως αφου αυτα με ενθουσιαζαν παντα εχει προβλεφτη να εχει φωτισμο αλλα απο θερμανση τον χειμωνα οση χρειαζεται για να επιβιωνουν ανετα δεν θελω γεννες μεσα στον χειμωνα και να εξαντλουνται τα πουλια. Σας ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερων.
ΥΓ.Αρνακι σημερα ο μαγκας μια μερα χωρισμου εκανε δουλεια μου φαινεται. 😉
 
ΥΓ.Αρνακι σημερα ο μαγκας μια μερα χωρισμου εκανε δουλεια μου φαινεται. 😉
Οι μικροφασαρίες δεν είναι πρόβλημα...
Όλα τα πουλιά αναγνωρίζουν τη σπουδαιότητα της μεταφοράς των γονιδίων τους στην επόμενη γενιά και παλεύουν με "νύχια και με δόντια" να τα καταφέρουν.
Εναν χωρο 10τμ που ετοιμαζω για του χρονου για να γινει ενα μικρο εκτροφειο με ζευγαρακια εξ αμερικης κυριως αφου αυτα με ενθουσιαζαν παντα εχει προβλεφτη να εχει φωτισμο αλλα απο θερμανση τον χειμωνα οση χρειαζεται για να επιβιωνουν ανετα
Σε αυτή σου την προσπάθεια μη μας ξεχάσεις.
Θα σε καμαρώνουμε και θα συζητάμε τα πιθανά προβλήματα.
 
οι μηνες αναπαραγωγης αφορουν το νοτιο ημισφαιρειο τα δικα μου πουλια μονα τους ηρθαν σε περιοδο αναπαραγωγης
Σίγουρα παίζει κάποιο ρόλο αλλά εδώ τα budgies που είναι πολλές γενιές εκτρεφόμενα στην ευρωπαϊκή και άλλες ηπείρους και κατά βάσιν ακολουθούν τις εποχές τους.
Με το καλό, καλή επιτυχία!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Aster
Εναν χωρο 10τμ που ετοιμαζω για του χρονου για να γινει ενα μικρο εκτροφειο με ζευγαρακια εξ αμερικης κυριως αφου αυτα με ενθουσιαζαν παντα εχει προβλεφτη να εχει φωτισμο αλλα απο θερμανση τον χειμωνα οση χρειαζεται για να επιβιωνουν ανετα δεν θελω γεννες μεσα στον χειμωνα και να εξαντλουνται τα πουλια
μπράβο, Αστέριε! Με υπομονή, επιμονή και καλή δουλειά πάνω στο πλάνο σου.. Νιώθω πως θα καμαρώσω μαζί σου κάτι πολύ καλό! Και πάλι μπράβο.. Καλή συνέχεια σου εύχομαι!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Aster
Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια, οντωσ στα σχεδια μου ειναι κατι μικρο για να μπορω να το διαχειριστω, ενας λογος ειναι η απειρια μου δευτερος, μικρο για να εχει τις προδιαγραφες που θελω ωστε να εχουν καλες συνθηκες ζωης τα πουλια και φυσικα να μην ξεφυγω απο πλευρας αριθμων και μεγεθων γενικα αφου δεν διαθετω πολυ ελευθερο χρονο και να μπορω να το ευχαριστιεμαι πραγματικα εγω και τα πουλια.
Μια συμβουλη ακομα θα ηθελα, χορηγω ασβεστιο στη ποτιστρα το προιον ειναι της landmark ασβεστιο και φωσφορος, για ποσο διαστημα πρεπει να το χορηγο;
 
Μια συμβουλη ακομα θα ηθελα, χορηγω ασβεστιο στη ποτιστρα το προιον ειναι της landmark ασβεστιο και φωσφορος, για ποσο διαστημα πρεπει να το χορηγο;
Μετά το πρώτο αυγό.
Εγώ ποτέ δε βάζω νωρίτερα.
 
Ευχαριστω αλλα για ποσες μερες συνεχιζω να το δινω μετα το πρωτο αυγο;
 
Ευχαριστω αλλα για ποσες μερες συνεχιζω να το δινω μετα το πρωτο αυγο;
Τρεις το πολύ τέσσερις μέρες, από 3-4 σταγόνες μέσα στην ποτίστρα του νερού.

Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με δυστοκία, τότε οι σταγόνες μπορεί να ανέβουν μέχρι κι οκτώ.
 
Τρεις το πολύ τέσσερις μέρες, από 3-4 σταγόνες μέσα στην ποτίστρα του νερού.

Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με δυστοκία, τότε οι σταγόνες μπορεί να ανέβουν μέχρι κι οκτώ.
Ευχαριστω πολυ!
 
Back
Top