Γενικά Αναπαραγωγή RINGNECK

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης StaVr0sSs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

StaVr0sSs

PB Member
Εγγραφή
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
630
Πόλη
Χανιά
Παιδια θελω να σας ρωτησω κατι...
Οι RINGNECK μπορουν να ζευγαρωσουν ανεξαρτητος χρώματος... Π.χ πράσινος με μπλε...
ή
πρασινος-μπλε με lutino...


Ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων,
Σταύρος...
 
Παιδια θελω να σας ρωτησω κατι...
Οι RINGNECK μπορουν να ζευγαρωσουν ανεξαρτητος χρώματος... Π.χ πράσινος με μπλε...
ή
πρασινος-μπλε με lutino...


Ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων,
Σταύρος...
Nομίζω ότι καλύτερα να ζευγαρώσεις Ringneck πράσινο με πράσινο ή μπλέ με μπλέ. Γιατί να δοκιμάσεις κάτι τέτοιο; Είναι τόσο όμορφα πουλιά. Αν κάνεις μίξη χρωμάτων τα αποτελέσματα δεν τα ξέρω.:)
 
εχεις ενα καλο ζευγαρι ρικνεκ, χαμηλωνεις τα φωτα, βαζεις απαλη μουσικη, αφροδισιακους σπορους και ολα θα γινουν. αν προκυψει προβλημα δειξε τους ενα αισθησιακο βιντεο σαν και αυτο
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
. αν δεν γινει και τοτε τιποτα αστα βραστα!
 
ναι μπρορουν αλλα ειναι κριμα οπως ειπε και Μαιρη να ζευγαρωσεις διαφορετικα χρωματα για τι τα μωρα θα βγουν λιγο"παρδαλα" και αμα αναπαραχθει το μωρο αυτο με κανενα αλλο παπαγαλλο πρασινο τοτε και παλι θα βγουν"παρδαλα" και στο τελος ολοι οι παπαγαλλοι θα ειναι "παρδαλοι" και ετσι θα μεινονται οι ρικνεκ που εχουν μπλε ή
πρασινο χρωμα που καποι κανανε μεγαλο κοπο για να κανουν αυτους τους χρωματισμους

φιλικα Αγγλος
 
δεν ειναι απαρετιτο αυτο μπορει αν ζευγαρωσεις κιτρινο με μπλε και βγουν 5 τα 3 να ειναι κιτρινα και τα αλλα δυο μπλε και το αντιστροφο
παντος :agree
φιλικα
Ηλιας
 
Παιδια θελω να σας ρωτησω κατι...
Οι RINGNECK μπορουν να ζευγαρωσουν ανεξαρτητος χρώματος... Π.χ πράσινος με μπλε...
ή
πρασινος-μπλε με lutino...


Ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων,
Σταύρος...

Η απάντηση είναι οτι μπορούνε να ζευγαρώσουν. Το θέμα είναι πόσο μπορείς να γνωρίζεις τα αποτελέσματα σε τέτοιου είδους ζευγαρώματα (για να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα, χρωματικά πάντα).
Για παράδειγμα αν βάλεις ένα μπλέ αρσενικό με ένα λουτίνο θηλυκό, τα αρσενικά θα είναι πράσινα -μπλέ και φορείς λουτίνο και όλα τα θηλυκά θα είναι πράσινα μπλέ κοκ. Άρα θα πρέπει να ξέρεις που θέλεις να καταλήξεις για να επιχειρήσεις κάτι τέτοιο.

Φιλικά
 
Εγω το λεω αυτο γιατι θελω να αγορασω lutino ή μπλε ringneck για ταιρι στο δικο μου που ειναι πρασινο αλλα μαλλον θα κανω αυτο που μου ειπατε...
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΥΣ ΣΑΣ,

Σταύρος
 
Σε ευχαριστω πραγματικα...😱αυτο που ειδα ηταν τρομερο😱, σιγουρα μετα απο αυτο θα παρω πρασινο ταιρι στον παπαγαλο μου...

Σταυρος
 
Καλη επιτυχια να εχεις φιλε μου. Μιας και δεν πας για εκτροφη αυτων τον παπαγαλων αλλα να εχεις ενα ζευγαρι ελπιζοντας να κανει κατι καλο θα ηταν να παρεις ενα πρασινο που θα ειναι και ποιο φθηνο και ποιο ευκολο λογικα να αναπαραχθουν αλλα αν μπορεις να παρεις καποιο που να εχει δαχτυλιδι και να δεις την ηλικια του γιατι δεν ζευγαρωνουν αυτα σαν τα καναρινια πρεπει να γινουν καποιων χρονων για να ειναι ωριμα σεξουαλικα.
 
Genetic Calculator 1.3 Indian Ringnecked Parrot
Για να δεις αποτελέσματα που θα έχεις αναλόγως το ταίρι που θα πάρεις. Φυσικά και μπορείς να συνδυάσεις χρωματικές μεταλλάξεις και πολλές φορές να βγάλεις πολύ όμορφο αποτέλεσμα. Το να λέμε ότι δεν πρέπει να ζευγαρώσει ένας ringneck γιατί θα βγάλει παρδαλά πουλιά είναι (αν μη τι άλλο) αβάσιμο. Το παρδαλό στα Ringneck είναι μετάλλαξη και για να βγει πρέπει το ένα από τα δύο πουλιά να είναι παρδαλό (pied). Το πιο πιθανό στο ζευγάρωμα πράσινου με λουτίνο που αναφέρεις είναι απόγονοι πράσινοι οι οποίοι θα φέρουν το γονίδιο του λουτίνο χωρίς να το εμφανίζουν. Αυτοί αργότερα αν ζευγαρώσουν με λουτίνο θα δώσουν απογόνους λουτίνο.
 
Στο ζευγάρι που αναφέρεις πρασινος-μπλε με lutino τα αποτελέσματα θα είναι :
Αρσενικά
green/lutino
green/blue/lutino
blue/lutino

Θηλυκά
green
green/blue
blue
 
Ωραια παιδια γιατι εχω σταμπαρει εναν μπλε θηλυκο στο pet shop της γειτονιας μου καιμαλλον θα το αγορασω μεχρι την αλλη εβδομαδα...

Ευχαριστω ολους σας για την πολυτιμη βοηθεια σας...

Φιλικα,
Σταύρος
 
Μην ξεχάσεις την καραντίνα. Όταν με το καλό τα δοκιμάσεις για αναπαραγωγή περιμένουμε παρατηρήσεις και φωτό.
 
Παιδια βρηκα ενα πμλε θηλυκο ringneck με 120E...
Τι λετε να το παρω η μηπως ειναι πολυ ακριβο;
 
Παιδια βρηκα ενα πμλε θηλυκο ringneck με 120E...
Τι λετε να το παρω η μηπως ειναι πολυ ακριβο;
Δεν νομίζω οτι είναι ακριβό. Οι τιμές τους, απο όσο ξέρω εκεί γύρω είναι 100 με 150. Το θέμα είναι να είναι καλά στην υγεία του το πουλάκι. Κοίτα το ράμφος του αν είναι καθαρό, την καμάρα απο κάτω αν εχει κολλημένες ακαθαρσίες, αν είναι κεφάτο και ζωηρό κάτσε και παρακολουθησέ το λίγο πρίν το αγοράσεις. 🙂
 
Λοιπον απο οτι το ειδα το πρωι ηταν το πιο ζωηρο και αν και εποχη πτερωροιας ειχε παρα πολυ ωραιο πτερωμα...
Αυριο ή τη δευτερα θα παω να το αγορασω...

Ευχαριστω πολυ Μαιρη...
 
Back
Top