Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή zebra finches

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης artist
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

artist

PB New Member
Εγγραφή
29 Σεπ 2008
Μηνύματα
98
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Από χθες η θυληκιά μου άρχισε να κάθεται όλο και περισσότερη ώρα στη φωλιά της. Ενώ ούτε πλησίαζε το σουπιοκόκαλο τώρα το "καταβροχθίζει". Σήμερα το πρωί είδα πως ζευγάρωσαν κιόλας.Αυτό που με ανησυχεί είναι οτί η θυληκιά συνεχώς ανακατεύει το νήμα στη φωλιά. Είναι κάπως νευρική. Σχεδόν το φέρνει στην άκρη της φωλιάς και λίγο θέλει να το πετάξει κάτω. Τους έχω φωλιά για καναρίνια. Τη κλειστή το καλαθάκι τους το είχα για περισσότερο από μια βδομάδα και ούτε τη πλησίαζαν☹.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, υπάρχει φόβος, όταν και αν, γεννήσει με το ανακάτεμα που κάνει στο νήμα να ρίξει τα αυγά;☹
 
Τα πουλακια σου προσπαθουν απο ενστικτο να φτιαξουν κλειστου τυπου φωλια. Η καταναλωση του σουπιοκοκαλου που αναφερεις δειχνει οτι πολυ συντομα θα δεις αυγα. Αυτο που θα σου προτεινα ετσι οπως ηρθαν τα πραγματα ειναι να μην τους δωσεις αλλο υλικο φωλιας γιατι υπαρχει κινδυνος να σκεπασουν τα αυγα και να τα αφησεις ως εχει. Στην επομενη γεννα βαζεις κλειστου τυπου φωλια.

Μου εχει τυχει το ιδιο με society finches αλλα τους εδινα ινες καρυδας για υλικο και ειχαν κανει μια αρκετα εντυπωσιακη κατασκευη. Απλα προσπαθησε να μην τα ενοχλεις τωρα που δεν θα εχουν καλη καλυψη.
 
πρόσεχε μη κάνουν αυγά και πριν τα δεις τα σκεπάσουνε με το νήμα γιατι δεν θα μπορούν οι γονείς να τα ζεστάνουνε και δε θα βγούνε!
 
Είχα τοποθετήσει από την αρχή περιορισμένη ποσότητα νήματος για αυτόν ακριβώς το λόγο. Πάλι καλά που είχα διαβάσει κάτι σχετικά θέματα. Η θυληκιά συνεχίζει να ροκανίζει όλη μέρα το σουπιοκόκαλο αλλά από αυγά... Τίποτα☹.
 
μην απογοητευεσαι Νικο! Απο τη στιγμη που καταβροχθιζει το σουπιοκοκκαλο κ χτιζει την φωλια της βρισκεσαι σε καλο δρομο! Κανε λιγο υπομονη κ ολα θα γινουν! Εσυ μπορεις να τα ενισχυεις κ με αυγοτροφη παντως. Πληροφοριακα εμενα απο τοτε που τους ειχα βαλει τη φωλια εκαναν γυρω στους 2 με 3 μηνες για να κανουν αυγα, αρχικα την φωλια την ειχαν σαν σπιτι τους! Οχι οτι αυτο ειναι ο κανονας απλα στο αναφερω γιανα ξερεις κ να μην απογοητευεσαι.
 
νομίζω πως πρέπει να υπάρχει ειδεική τσόχα για φωλιές που ούτε μπερδεύοντε πόδια ούτε χάνοντε μέσα αυγά κ μικρά, βέβαια οι γονείς δεν θα μπορούν να την τοποθετήσουν κ να την στρώσουν μόνοι τους μέσα στη φωλιά, θα πράπει να το κάνεις εσύ.
 
Υπάρχει ειδική τσόχα αλλά προσοχή γιατί μου έχει τύχει σε ζεμπράκια να την πετάξουν έξω μαζί με τα αυγά☹. Αναλόγως το αρσενικό είναι αν θα την δεχτεί ή όχι. Πιο πολύ πάντως (σε μένα τουλάχιστον) η τσόχα χρησιμεύει για όταν αρχίζουν και μεγαλώνουν οι νεοσσοί, για αντικατάσταση του λερωμένου πλέον υλικού φωλιάς.
 
Προσπαθώ να τα ενοχλώ όσο το δυνατόν λιγότερο!Φοβάμαι μήπως τα ενοχλήσω και παρατήσουν τη φωλιά. Τώρα υπομονή. Τhank's για όλων τις συμβουλές.
 
Από χθες η θυληκιά καθόταν όλο και περισσότερο στη φωλιά και προσπαθούσε με τον τρόπο της να τη βαθύνει κάπως. Σήμερα το πρώι που έφυγα για το τ. Ε. Ι την είδα καθόταν μέσα και ο αρσενικός στην άκρη της φώλιάς. Τώρα πριν 5 λεπτά περίπου τα κατέβασα να τα βάλω τροφή -νερό και είδα μέσα στη φωλιά...2 αυγουλάκια:D. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να καμαρώσω για πρώτη φορά νεοσσούς zebra!:D
 
Σήμερα είδα πως η θυληκιά έκανε και τρίτο αυγό:D!Λογικά θα αρχίσει να κλωσσάει τώρα.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι μπορώ να καθαρίζω κανονικά το κλουβί ή θα δημιουργηθεί πρόβλημα με τη θυληκιά;
 
πρεπει να το καθαριζεις γιατι αλλιως μπορεινα δημιουργηθουν μικροβια βλαπτικα για τα αυγα. Απλα με απαλες και ηπιες κινησεις, οχι αποτομα. Κ δεν καθαριζεις τη φωλιτσα, απλα κανεις τη κααθριοτητα που εκανες παλια.:)
 
Άντε με το καλό. Αν δεν αρχίσει από το τρίτο να κλωσσάει μην ανησυχείς τυχαίνει να αρχίσουν το κλώσσημα και με το που τελειώσουν τη γέννα. Για το καθάρισμα εξαρτάται και από την εξοικείωση που έχουν τα πουλιά μαζί σου, όπως και με το πόσο εύκολα καθαρίζει το κλουβί. Αν τα πουλιά είναι αγρίμια αραίωσε όσο μπορείς την καθαριότητα για όσο υπάρχουν αυγά τουλάχιστον. Όταν θα βγουν οι νεοσσοί και θα αρχίσουν να ταΐζουν δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν βάλεις άμμο υγιεινής στον πάτο του κλουβιού κρατιέται λίγο παραπάνω χωρίς καθάρισμα. Σε καμία περίπτωση δεν λέω να αφήσεις το κλουβί ένα μήνα χωρίς καθάρισμα, απλά πιο αραιά για να μην διακινδυνέψεις να παρατήσει τα αυγά η θηλυκιά.
 
Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα τη γνώμη σας γιατί νομίζω έχω πρόβλημα. Ενώ η θυληκιά από το τρίτο αυγό που είχε κάνει κλωσσούσε κανονικα και έβγαινε από τη φωλιά μόνο για να φάει, σήμερα που βγήκε το πρωί γύρω 11:15, από τότε δεν έχει ξαναμπεί! Υπάρχει περίπτωση να παρατήσει τη φωλιά;☹
 
Το να βγεί απο την φωλιά για 2 ώρες και μαλιστα το μεσημερι που είναι υψηλη η θερμοκρασία, δεν νομίζω να είναι ανησυχητικό, ειδικά αν τα έχεις σε εσωτερικό προστατευμένο περιβάλλον με υψηλη θερμοκρασία. Τα πουλάκια ξέρουν από ενστικτο για πόση 'ωρα πρέπει να καθονται στα αυγά για να διατηρείται σταθερή η θερμοκρασία στο εσωτερικό του.

Τωρα που πλησιάζει βράδυ, εχει μπέι στην φωλιά;
 
Τζωρτζίνα όπως το πρόβλεψες,ήταν έξω από τη φωλιά για 2 ώρες περίπου και ξαναμπήκε:)! Τα έχω σε εσωτερικό χώρο.Απλά με ανυσήχησε. Είδα ακόμα ότι είχε καλύψει τα αυγά με το νήμα και εγώ πήρα λίγο από αυτό και το απομάκρυνα για να μην τα ξανασκεπάσουν. Έκανα καλά;
 
Παιδιά πριν από λίγο κατέβασα τα zebrakia για να τα καθαρήσω και κοιτώντας τη φωλιά είδα πως υπήρχε μόνο νήμα! Αν και είχα αφαιρέσει από τις πρώτες μέρες για αυτό το λόγο, είπα μήπως τα ξανασκέπασαν.Ψάχνω, ψάχνω, άφαντα τα αυγά😱, πουθενά! Τα έφαγαν;☹ Στην διάθεση τους είχαν σουπιοκόκαλο και από την ώρα που έκαναν αυγά τους έβαζα μόνο σπόρους. Τι μπορεί να φταίει☹; Γιατί κάτι φταίει, δε μπορεί.
 
Ποσα αυγά είχε κανει συνολικά; Θα το θεωρούσα τυχαίο αν ειχε πεσει ενα αυγο απο την φωλιά. Ομως αφου λειπουν γυρω στα 3 αυγά (ίσως και περισσότερα), το πιθανότερο είναι να τα έφαγαν ☹

Αυτο συμβαινει συνηθως στις περιπτώσεις που τα πουλιά γνωρίζουν οτι τα αυγα τους έιναι άσπορα... Μου εχει συμβει να βρίσκω αυγά εξω απο την φωλιά μετά απο αρκετες μερες επώασης και αυτά παντα ήταν άσπορα. Τα πουλιά έτρωγαν το τσόφλι γιατι έιχαν ανάγκη από ασβέστιο.

Κοιταξε μηπως πρέπει να ενισχύσεις την διατροφή τους με έξτρα ασβέστιο σε υγρή μορφή. Calci-lux (Orlux)
 
Είχε κάνει 4 αυγά και πριν κάνουν τα αυγά είχαν προηγηθεί πολλά ζευγαρώματα. Πίστευα πως αρκούσε το σουπιοκόκαλο, μάλλον έκανα λάθος☹.
 
Back
Top