Αναπαραγωγή Αναπαραγωγη Σπινοκαναρων

Εγγραφή
18 Οκτ 2008
Μηνύματα
208
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημερα, θα ηθελα να ρωτησω εαν ξερει καποιος να μου πει, εαν ειναι θετικο τη στιγμη τις συνουσιας ο σπινος να κελαηδαει, εχοντας ηδη 2 αυγα και η καναρα συνεχιζει να του καθεται.:)
Για την ιστορια 1η γεννα 5αυγα 1 πιασμενο δυστυχως τα παρατησε η καναρα την12η μερα,
στην 2η γεννα 4 αυγα κλουβια, τα οποια τα πεταξα την 7η μερα και τωρα ειναι στην 3η με 2 αυγα, αυτην την συμπεριφορα την βλεπω για 1η φορα.Αν καποιος γνωριζει ευχαριστως να ακουσω την γνωμη του...
 
Απο τις παρατηρησεις που εχω κανει σε αυτη τη γεννα βλεπω μια τελειως διαφορετικη συμπεριφορα.

1ον σταματησαν να ζευγαρωνουν στο 4ο αυγο.
2ον σε καθε ζευγαρωμα ο σπινος κελαηδουσε.
3ον οταν η θηλυκια σηκωνοταν για φαγητο ο σπινος στεκοταν μπροστα στη φωλια με προσωπο στα αυγα και εδινε ρεσιταλ απο φωνες, οταν επεστρεφε η θηλυκια ολα ηρεμα σαν να μη συνεβει τιποτα και μετα την ταιζε.
Τωρα ειμαι σε αναμονη για να δω τα αυγα, η ελπιδα πεθαινει τελευταια...
 
Πρώτα από όλα εγώ δεν είμαι σίγουρος αν είναι γόνιμη
η διασταύρωση, δηλαδή αν παράγει απογόνους.
Πρόκειται για δύσκολο εγχείρημα. Καλή σου επιτυχία.

Εγώ πάντως θα τα χώριζα την κανάρα από τον σπίνο,
αφού γέναγε το τελευταίο αυγό, θεωρώ ότι ο σπίνος
την ξεσηκώνει γιατί θέλει να ζευγαρώσει αδιαφορώντας
για α αυγά. Πολλές φορές οι αρσενικοί σπίνοι στην προσπάθεια
τους να ζευγαρώσουν με την κανάρα σπάνε τα αυγά.
Συνέχισε την προσπάθεια μπορεί να είσαι ο πρώτος που
θα τα καταφέρει και συνέχιζε να μας ενημερώνεις για
τα αποτελέσματα.
 
Φίλε θοδωρή καταρχήν να σου ευχηθώ καλή επιτυχία.Από την εμπειρία μου από καρδερίνες θα σου πω τα εξης
Όταν μία καρδερίνα βατεύει μετά από κάθε βάτεμα σιγοτραγουδάει. Είναι ένα πρώτο σημάδι ότι το βάτεμα ήταν πετυχημένο.
2. Ότι κάθετε πάνω στην φωλιά και τραγουδάει σημαίνει ότι είναι καλός πατέρας. Είναι αυτό που έχουμε πει και άλλες φορές και προστατεύει την φωλιά του αλλά και τραγουδώντας μεταδίδει στα παιδιά του ακόμα και μέσα στο αυγό της μελλοντικές του φωνές.
3. Στις προηγούμενες γέννες είδες τον σπίνο να παρενοχλεί καθόλου την κανάρα ή τα αυγά; Αν όχι και όλα είναι εντάξει μην τα χωρίσεις.
Κατά την γνώμη μου νομίζω ότι είναι ένα ταιριαστό ζευγάρι και θα είσαι ο πρώτος από το φόρουμ που θα βγάλει σπινοκάναρα.
 
εχω γειτονα που εχει βγαλει σπινοκαναρο. Δυσκολο αλλα το πετυχε. Καλη επιτυχια
 
Ευχαριστω παιδια, ο σπινος ειναι φανταστικο πουλι μεχρι τωρα δεν εχει δημιουργησει το παραμικρο, εχω το νου μου βεβαια, σημερα που σηκωθηκε η θηλυκια, πηγε στη φωλια κοιτουσε τ'αυγα εκανε μια γυρα - ξανα στη φωλια κοιτουσε τ'αυγα και απο κελαηδημα οχι τοσο εντονο οπως εχθες & προχθες. Παντως οταν τον βλεπω να κοιταει τ'αυγα μου δινει την αισθηση σαν να περιμενει κατι... Ειδομεν
 
Ευχαριστω παιδια, ο σπινος ειναι φανταστικο πουλι μεχρι τωρα δεν εχει δημιουργησει το παραμικρο, εχω το νου μου βεβαια, σημερα που σηκωθηκε η θηλυκια, πηγε στη φωλια κοιτουσε τ'αυγα εκανε μια γυρα - ξανα στη φωλια κοιτουσε τ'αυγα και απο κελαηδημα οχι τοσο εντονο οπως εχθες & προχθες. Παντως οταν τον βλεπω να κοιταει τ'αυγα μου δινει την αισθηση σαν να περιμενει κατι... Ειδομεν

Η θηλυκια ειναι γκριζοφτερη κοκκινο μωσαικο δικο μου πουλι δαχτυλιδι 2008.
 
Θεόδωρε, εάν αναφέρεσε στο χορό του σπίνου πριν το ζευγάρωμα γύρω από την κανάρα
είναι μέσα στη συμπεριφορά του.
Πάντως γενικότερα είναι πολύ ήπια η συμπεριφορά του,
πρόσεχε μόνο "πυρώνοντας" παραπάνω μην αλλάξει αυτό.
Πέρισυ σπίνος που ζευγάρωνε μου χτύπαγε τις κανάρες.
Γνωστός μου, έχει την ίδια (ήπια) συμπεριφορά σε ζευγάρι του.
Υποστηρίζει ότι παλιότερα έβγαλε Σπινοκάναρα.
Εάν έχει κάποια επιτυχία, θα βάλω φωτογραφίες.
Εάν & τους σπίνους τους έχω ζευγάρια,
ίσως βάλω & γω για Σπινοκάναρα φέτος.
Το σίγουρο είναι ότι θέλω να επιχειρήσω(φέτος)
διασταύρωση Σπίνου*Καρποντάκου,
δεν το έχω ψάξει ακόμα εάν βιολογικά ευσταθεί τέτοια προσπάθεια.
 
Back
Top