Αναπαραγωγή Αναπαραγωγη με αδελφια;

evelina812

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουλ 2009
Μηνύματα
9
Πόλη
Άγιος Νικόλαος
Καλησπερα παιδια εχουμε μαζευτει εδω κατι φιλη και μηλαμε και θελουν να του χαριζω μερικα καναρινακια και θελουν θυληκο και αρσενικο για να κανουν αναπαραγωγη και τους λεω οτι αυτο δεν γινεται γιατι κατα καποιο τροπο ειναι αδελφακια και επιδη δεν με πιστευουν ηθελαν να το ακουσουν και απο αλους.
Λιπον ειναι 1 αρσενικο απο την πρωτη γεννα 1 θυληκο απο την 3 γεννα αλα με του ιδιους γονεις.
Απαγορευεται ε; Ετσι δεν ειναι;
 
Nαι... Ειναι αιμομιξια και δεν πρεπει να τα βαλετε για ζευγαρωμα.

Αν ζευγαρωσουν θα βγαλουν αρρωστα και αδυναμα πουλια με δυσμορφιες.

Επειτα η εποχη ειναι εντελως ακαταλληλη για αναπαραγωγη.
 
ευτυχος δεν βγηκα χαζη γιατι λεγανε οχι οχι. Ευχαριστώ να ρωτισω και κατι αλο στην 2 γεννα εβλεπα οτι το πιο μικρο δεν το ταιζαν και ετσι πηρα την προτοβουλια και το ταισα με την σιριγκα αλα την αλη μερα πεθανε φταιω εγω γιαυτο ☹;
 
... στην 2 γεννα εβλεπα οτι το πιο μικρο δεν το ταιζαν;

Aυτό, δεν υπάρχει. Το σωστό θα ήταν "δεν ταϊζόταν". Οι γονείς ταΐζουν
οποιοδήποτε νεοσσό ΑΠΑΙΤΕΙ τροφή. Ενας τεντωμένος λαιμός δεν αφήνει
ποτέ αδιάφορους τους γονείς. Για πιο λόγο δεν "ζήταγε" κατά πάσα πιθανότητα
τροφή ; αυτό είναι το ερωτηματικό στο οποίο πρέπει να απαντάμε.Βέβαια μπορεί
αυτή η αδυναμία απαίτησης τροφής να οφείλεται σε κάποια ασθένεια ή στην παρουσία παρασίτων.
Ετσι μετά απο λίγο, αφού έχουμε αναλάβει το τάισμα, το πουλάκι ψοφά στα χέρια μας
απο την αιτία που ούτως ή άλλως θα πέθαινε και που οι γονείς του εκ ενστίκτου, ήδη γνώριζαν.
-Αυτό που πρέπει να κάνουμε εμείς όταν αναγκαστικά επεμβαίνουμε στο τάισμα είναι, να δίνουμε επι πλέον τροφή
σε κάποιον απο τους νεοσσούς που καθυστερεί στην ανάπτυξη είτε επειδή
έχει πολλά αδέλφια είτε επειδή έχει ηλικιακή απόσταση απο τα αυτά, και υπάρχει φόβος
σιγά -σιγά να μείνει πολύ πίσω. Οταν το κάνουμε αυτό δεν ταΐζουμε βέβαια και τα ανεπτυγμένα
και πιο εύρωστα μικρά.
 
θα ηθελα να ρωτησω και εγω με την σειρα μου κατι :
αν ομως εχω τα(λεω γω) καναρινια μου σε ενα εκτροφειο - μπαμπας, μαμα και ετοιμα σεξουαλικα παιδια τι γινεται;Θα ζευγαρωσουν αδερφια;
 
Αν είναι ολα μαζι, πιθανα θα ζευγαρωσουν και μεταξυ τους με όλα τα αρνητικά συνακόλουθα της αιμομιξίας. Βαλε την λέξη αιμομιξία στην Αναζητηση και θα βρείς ολες τις συζητήσεις που εχουν προηγηθει και είναι σχετικές με το θέμα για να αντλήσεις περισσότερες πληροφορίες. Δυστυχως είναι ένα απο τα προβλήματα που δημιουργούνται οταν έιναι ολα τα πουλιά στον ιδιο χώρο.:)
 
εχω ακουσει απο πολλους που τα εχουν σε μια μεγαλη κλουβα ολα μαζι εχουν προβληματα αιμομιξιας.φιλος μου που τα εχει σε κλουβα τα μαρκαρει και στην περιοδο αναπαραγωγης τα βαζη χωρια να αποφυγει τετοια προβληματα
 
Back
Top