Αναπαραγωγή Αναπαραγωγη ρικ-νεκ (mutation board)

Greek yorkshire

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2008
Μηνύματα
1.443
Πόλη
Χαϊδάρι
ενας χρησιμος πινακας σχετικα με τις μεταλλαξεις των ρικ-νεκ. Βλεπουμε τις πιθανοτητες χρωματισμων των απογονων και σε τι ποσοστο. χρησιμο σε μελλοντικους εκτροφεις.
 

Συνημμένα

Δεν ειμαι και σιγουρος αν ειναι αυτο που ξερω.

Πχ λεμε για ενα πρασινο παρροτλετ "αυτο ειναι ενα green parrotlet split blue" δηλαδη αμα ζευγαρωσει θα βγαλει και μπλε μικρα.

Δεν ειμαι και απολυτα σιγουρος ομως γι αυτο.Ας περιμενουμε και καποιον αλλον να μας πει.
 
Split σημαίνει Φορέας.

Το πουλί είναι πχ πράσινος αλλα η μάνα του είναι/ήτανε μπλε. Το πουλί φαίνεται πράσινος αλλα έχει τα γονίδια για μπλε.

Σημαίνει το πουλί είναι :
πράσινος φορέας μπλε η
πράσινος SPLIT μπλε η
πράσινος/μπλε
όλα τρία σημαίνει το ίδιο


αν η μεταλλάξει είναι Φυλοσύνδετη και ζευγαρώνουμε το πράσινος/μπλε πουλί με μια θηλυκή πράσινος πέφτουνε και μπλε θηλυκές (κόρες).
 
Δεν ειμαι και σιγουρος αν ειναι αυτο που ξερω.

Πχ λεμε για ενα πρασινο παρροτλετ "αυτο ειναι ενα green parrotlet split blue" δηλαδη αμα ζευγαρωσει θα βγαλει και μπλε μικρα.

Δεν ειμαι και απολυτα σιγουρος ομως γι αυτο.Ας περιμενουμε και καποιον αλλον να μας πει.

Θα μπορουσε να ειναι αλλα αν δεις και πιο κατω το λεει αυτο kαπως ετσι (Green/Blue)...
Γι αυτο μαλλον νομιζω οτι αλλο εννοει...
Ισως να εννοει τo καινουριο ειδος που εχει δημιουργηθει τωρα τελευταια και εχει χρωματα απο ολα τα υπολοιπα(Lutino,Blue,Green και Lacewing...😕
 
Back
Top