Αναπαραγωγή Αναπαραγωγη σε κοκιννομαυρους αχατες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kaisaras
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kaisaras

PB New Member
Εγγραφή
24 Ιαν 2016
Μηνύματα
36
Πόλη
Σαντορίνη
καλησπερα στην παρεα ηθελα να κανω μια ερωτηση γιατι χρειαζομαι τη γνωμη και την εμπειρια σας. Μολις απεκτησα δυο ζευγαρακια. το ενα ειναι κοκιννομαυροι εντονοι αχατες και το αλλο τζασπερ. Θα ηθελα να ξερω αν μπορω να τα βαλω οπως ειναι σε αναπαραγωγη η πρεπεινα αλλαξω τα ζευγαρια.
 

Συνημμένα

  • 14322321_1235628789822881_5141579966393517831_n.webp
    14322321_1235628789822881_5141579966393517831_n.webp
    61,4 KB · Προβολές: 96
  • 14348650_1235757109810049_788143862_n.webp
    14348650_1235757109810049_788143862_n.webp
    34,5 KB · Προβολές: 105
το ενα ειναι κοκιννομαυροι εντονοι αχατες
Νομίζω πως αυτό το ζευγάρι θα στεκόταν πιο "σωστά" αν ένα από τα δύο πουλιά δεν ήταν έντονο.
@kaisaras γιατί επέλεξες έντονα και τα δύο;
 
Μάλλον έχει βάλει τους δύο αρσενικούς
Απο τον τίτλο καταλαβαίνω πως θες να αλλάξεις τα ζευγάρια μεταξύ τους. Δεν γίνεται αυτό,το Ίασπις δεν είναι αχάτης και μάλλον είναι και μωσαικό.
Τι δακτυλίδι είναι αυτό που φορά;
 
μαλλον δικο μου λαθος δεν σας εξηγησα σωστα. εχω ενα ζευγαρι κοκιννο εντονο και ενα αλλο ζευγαρι τζασπερ .στη φωτο ειναι τα δυο αρσενικα. ηαπορια μου ειναι στο οτι μου ειπαν να μην βαλω τα δυο κοκιννα μαζι αλλα να βαλω κοκιννο με τζασπερ. Γι αυτο ρωταω . Μπορω να βαλω τα κοκιννα μαζι για να κρατησω τη ρατσα η οχι; Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον και τη βοηθεια σας μεχρι τωρα μου ειναι πολυτιμη
 
απλα μου ειπαν οτι δεν πρεπει να βαλω κοκιννο με κοκιννο μαζι γιατι θα χουν προβλημα οι νεοσσοι επειδη ειναι μαλακο πτερωμα και μου προτειναν να βαλω κοκιννο με τζασπερ . Γι αυτο ρωταω γιατι δεν γνωριζω.
 
μου προτειναν να βαλω κοκιννο με τζασπερ . Γι αυτο ρωταω γιατι δεν γνωριζω.
Εγώ δεν θα έκανα τέτοια προσπάθεια.
επειδη ειναι μαλακο πτερωμα
Έντονα πουλιά με μαλακό φτέρωμα;
Μάλιστα ενδιαφέρον!
Ποιος σου το είπε αυτό και πως μπόρεσε να το διακρίνει;
 
μαλλον δικο μου λαθος δεν σας εξηγησα σωστα
Καίσαρα,έγινε χειρότερο..🙄
Μάθε ακριβώς τί πήρες ( Αχάτη ή Μαύρο )Κόκκινο;
Κόκκινο σκέτο, δεν έχεις στις φωτογραφίες οπότε μην το αναφέρεις έτσι γιατί μπερδεύει.
Επίσης το ίασπις είναι διπλού ή μονού παράγοντα;Είναι μωσαικό;
Ενα μαύρο κόκκινο ή αχάτης κόκκινο θα ζευγάρωνε με έναν ίασπις κόκκινο αλλά όχι με ένα ίασπις κόκκινο μωσαικού.
Εγώ βλέπω αχάτη κόκκινο και ίασπις διπλού παράγοντα χιονέ. Γεγονός που σημαίνει οτι μπορείς, αρκεί το ίασπις να μην είναι μωσαικό. Δές και εδώ http://www.cageandaviarybirds.co.uk/canaries/670-introducing-the-jaspe.html
Απο πού πήρες αυτό το ίασπις;
 
καλησπερα δημητρη το κοκιννο ειναι αχατης κιεχει μαυρα χαρακτηριστικα το αλλο οπως μου ειπαν ειναι τζασπερ χιονε.η ερωτηση μου ειναι αν μπορω να βαλω το κοκιννο ζευγαρι μαζι και το ζευγαρι τζασπερ επισης η πρεπει να α λλαξω ζευγαρια; Μεταξυ τους η με αλλα πουλια. Εχω και μια χιονε πορτοκαλι θυληκια τι προτεινετε καλυτερο ευχαριστω για τη βοηθεια.
 
Σίγουρα τα λιποχρωμικά εκτός απο μωσαικού δεν τα βάζουμε μαζί αν έχουν ίδιο τύπο φτερώματος(έντονο, χιονέ) επειδή συνήθως αυτά αντιστοιχούν σε σκληρό/μαλακό φτέρωμα και έχει παρατηρηθεί οτι ζευγάρι όμοιων σε αυτό πουλιών παράγουν απογόνους με τύπους φτερώματος και για τον έλεγχό τους. Επειδή αυτή η διάκριση στα μωσαικά είναι δύσκολη, εκεί έχουμε και τα περισσότερα φαινόμενα με κύστες. Εσύ έχεις μελανινικά πουλιά, πιο κοντά στα αρχέγονα και πιο ανθεκτικά αλλά και πάλι είναι μεγάλο ρίσκο να βάλεις δύο έντονα μαζί.Απο ότι έχω διαβάσει λοιπόν, που κάλλιστα μπορεί να είναι και λάθος,το μαύρο κόκκινο Ίασπις μπορεί να ζευγαρώσει με αχάτη κόκκινο και να πάρεις αχάτη ή μαύρο ίασπις κόκκινο μονού παράγοντα. Το πτέρωμά τους δεν είναι το ίδιο, αν το ένα είναι χιονέ και το άλλο έντονο.Αυτό και προτείνω. Θα ήθελα όμως και την γνώμη του @mgerom ή τουλάχιστον της @alicedros σε αυτό! 🙂
Σε παρακαλώ στείλε μας και το θηλυκό ίασπις σε φωτογραφία.
 
Νομίζω πως έχει δίκιο ο ερασιτέχνης φίλος μας!
Κώστα ο γενικός κανόνας είναι πως στα ζευγάρια μας φροντίζουμε να έχουμε ένα πουλί με έντονο φτέρωμα κι ένα πουλί χιονέ κρατώντας την ισορροπία στη σκληρότητα των φτερών.

Τα καναρίνια με φτερά που στις άκρες ασπρίζουν ονομάζονται χιονέ ή μη έντονα.
%CF%86%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84-jpg.35276

Παράδειγμα χιονέ ή μη έντονου καναρινιού
107-144j-jpg.35274


Αντιθέτως τα καναρίνια που τα φτερά τους έχουν χρώμα ως τις άκρες του φτερού ονομάζονται έντονα.
%CE%AD%CE%BD%CF%84%CE%BF%CE%BD%CE%BF-jpg.35275

Παράδειγμα έντονου καναρινιού:
http://files.chiosbirds.webnode.gr/200000200-b4e9fb6dd4/%CE%9A%CE%9F%CE%9A%CE%9A%CE%99%CE%9D%CE%9F%20%CE%95%CE%9D%CE%A4%CE%9F%CE%9D%CE%9F.jpg

Με βάση αυτόν τον κανόνα θα φτιάξεις και τα ζευγάρια σου. Αν μπορέσεις να ανεβάσεις και φώτο των φτερών των καναρινιών σου θα έχουμε πολύ καλύτερη εικόνα!

Όλες αυτές οι πληροφορίες φυσικά είναι παρμένες από τα παρακάτω άρθρα και θέματα:
https://community.petbirds.gr/threads/Χιονε-ή-εντονο-το-κοκκινο-λιποχρωμικο-καναρινι-μου.24772/#post-286824
https://community.petbirds.gr/threads/Τα-λιποχρωμικά-καναρίνια.36393/
https://community.petbirds.gr/threads/Τύποι-φτερώματος-καναρινιών.25834/
https://community.petbirds.gr/threads/Σε-ποια-κατηγορία-σκληρά-μαλακά-έντονα-κτλ-ανήκουν-αυτά-τα-δύο-φτερά.25838/#post-304226

Γιάννη μου @misalouris με όλο το θάρρος δανείστηκα και επανέλαβα όσα έχεις πει στα παραπάνω θέματα. Ελπίζω να τα εξήγησα σωστά στον φίλο μας!
 
Γιάννη μου @misalouris με όλο το θάρρος δανείστηκα και επανέλαβα όσα έχεις πει στα παραπάνω θέματα. Ελπίζω να τα εξήγησα σωστά στον φίλο μας!
Τίποτε δε δανείστηκες...
Για όλους είναι όλα...
Εγώ αυτό ακολουθώ, για αυτό "δεν κρατώ κρυμμένα μυστικά και ντοκουμέντα".
Τόπο στα νιάτα. Γνώσεις για όλους.
 
Πως μπορεις ομως να τα ξεχωρισεις οταν τα πουλια δεν ειναι καλοβαμμενα; Μια απορια που μου ηρθε διαβαζοντας το ποστ της Αλικης.
 
Πως μπορεις ομως να τα ξεχωρισεις οταν τα πουλια δεν ειναι καλοβαμμενα;
Δεν υπάρχει τέτοιο θέμα Αριάδνη. Το χιονέ είναι χιονισμένο ότι και αν κάνεις,το έντονο είναι ένα χρώμα απο λεμονί, χρυσό, κίτρινο εως πορτοκαλί,ροζ, κόκκινο ότι και αν κάνεις. Συνήθως,99% ας πούμε,τα χιονέ έχουν μαλακά και πλατιά φτερά,τα έντονα το αντίθετο.
Η δυσκολία είναι στις διαβαθμίσεις απο το μαλακό στο σκληρό και αυτό απαιτεί χέρι με μεγάλη πείρα.
 
Να πούμε καλύτερα μάτι;
😀 λές;:)
Μιλάω για το πόσο μαλακό είναι ένα μαλακό πτέρωμα,ή αντίστροφα.
Αν υπήρχαν δύο μωσαικά, που συχνά έχουν lumps, ποιό θα έχει το πιο μαλακό, αντιστροφα σκληρό πτέρωμα.
 
Από την ώρα που εμφανιστούν κύστες στο φτέρωμα των πουλιών τότε μιλάμε μόνο για μαλακό φτέρωμα..
Αν η έκταση είναι μεγάλη τότε για πολύ μαλακό και στις δύο περιπτώσεις τα πουλιά αποσύρονται από κάθε αναπαραγωγικό σχεδιασμό.
Μόνο οπτικός έλεγχος μπορεί κατά τη γνώμη μου να κατατάξει σε κλίμακα τη σκληρότητα των φτερών.
Και ακόμη γι αυτόν υπάρχει προϋπόθεση καλής εμπειρίας.
 
Μόνο οπτικός έλεγχος μπορεί κατά τη γνώμη μου να κατατάξει σε κλίμακα τη σκληρότητα των φτερών.
Δεν το ήξερα Γιάννη. Μάλλον λόγω των λέξεων μαλακό/σκληρό παρέπεμψα στην αφή. Μου φαίνεται και παράλογο να μην συμβαίνει κιόλας, άσχετα απο την αισθητική μας ικανότητα. Κάπου θα είχα διαβάσει πως το τρίβουμε το πουλί, ειδικά στο κεφάλι, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.
Σε οποιαδήποτε περίπτωση είναι κάτι πολύ δύσκολο να εντοπιστεί.
 
Δεν το ήξερα Γιάννη. Μάλλον λόγω των λέξεων μαλακό/σκληρό παρέπεμψα στην αφή.
Ίσως η αφή να δώσει αναφορά μεταξύ μαλακού και σκληρού αλλά σε απόσταση μεταξύ τους (π.χ 2 με 4 ή 5).
Τα κοντινής σκληρότητας φτερά θέλουν πολύ περισσότερα.
 
Back
Top