Αναπαραγωγή Αναπαραγωγη χειμωνιατικα, να βαλω ενα ζευγαρι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Alekosti
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Alekosti

PB Member
Εγγραφή
16 Μαϊ 2009
Μηνύματα
78
Πόλη
Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Εχω μια και μοναδικη ερωτηση!
Αν λεω αν υπαρχει χωρος κλειστος, σωστη θερ/σια με λαμπες και πανω απο ολα ορεξη να βαλω ζευγαρι καναρινια;
Υ. Γ. Ξερω οτι το σωστο ειναι να γινονται ολα στην ωρα τους αλλα ρωταω γιατι ετσι μου ειπαν ετσι λεω! Δε το εχω προσπαθησει ποτε απλα ρωταω!
 
Εχουμε μια και μοναδικη απάντηση φίλε Αλεκο
Οχι, οχι και παλι οχι.
Και μην επιμεινεις γιατι θα σου στειλω κουκουβαγια ε...
Του χρόνου με τον κηδεμόνα σου..
 
Aλέξανδρε υπάρχουν επαγγελματίες παραγωγοί που διατηρούν τα πουλιά σε κατάσταση αναπαραγωγής για όλη τη διάρκεια του χρόνου, με ότι αυτό συνεπάγεται. Θεωρητικά, αυτό που ρωτάς γίνεται. Το θέμα είναι για ποιο λόγο κάνει κάποιος κάτι και τι επιδιώκει από αυτό. Βάσει αυτών, οργανώνει και το πρόγραμμά του.
 
εγω φιλε μου βαζω τα πουλια μου για ζευγαρομα περιπου τα χριστουγενα με χριση βεβαια λαμπας για να μεγαλωσει η μερα και χωρις χριση σομπας η κατι τετοιο και εχω πολλυ καλλα αποτελεζματα
 
Η σωστη εποχη για ζευγαρωμα ειναι την ανοιξη!

Με τεχνητα μεσα γινεται ολο τον χρονο οπως προαναφερθηκε!
Πολυ σωστα ο Σταυρος λεει οτι αυτο το κανουν καποιοι παραγωγοι με σκοπο το κερδος φυσικα!

Δεν βρισκω κανενα απολυτως λογο να κανει κατι τετοιο ενας χομπιστας που σεβεται και νοιαζεται τα πουλια του!
(Αλεκο δεν το λεω για σενα, γενικα λεω την αποψη μου)
 
Είναι βέβαιο οτι για να συμβεί αυτό πρέπει να ανατρέψει κανείς
το ήδη υπάρχον εσωτερικό ρολόι του πουλιού.Αυτό δεν είναι τόσο εύκολο
να γίνει, ιδιαίτερα αν ο πρώτος χρόνος της ζωής του, είχε μια
συγκεκριμένη διαδρομή. Ας πούμε, γεννήθηκε τον Απρίλιο,έκανε πτερόρροια τον
Ιούλιο- Αύγουστο, άρχισε να αλλάζει και να περνά στο ενήλικο τραγούδι του τον
Οκτώβριο και "έστρωσε" κατά την περίοδο συντήρησης Νοεμβρη-Ιανουαριο.
Ολες αυτές οι περίοδοι συνδέθηκαν στο μυαλό του πουλιού με την διάρκεια του ημερήσιου φωτισμού
αλλά και με τις διαφορές θερμοκρασίας και υγρασίας της κάθε περιόδου.
Μια οποιαδήποτε μεταβολή σ' αυτήν την σειρά, θα προκαλέσει σίγουρα πολύ
μεγάλη αναστάτωση στον ρυθμό μεταβολισμού, παραγωγής ορμονών, αλλά και άλλων
μηχανικών διεργασιών που συμβαίνουν στον οργανισμό του και θα ανεβάσει τα επίπεδα
του στρές.Αποτέλεσμα, συντομότερος θάνατος.
Βέβαια για κάποιον που δεν τον ενδιαφέρει
καθόλου αν το πουλάκι θα ζήσει 3 , 5 ή 8 χρόνια λιγότερα,
αφού εκείνος θα το έχει πουλήσει, το ίδιο κάνει.
Γι' αυτό λέμε οτι η εσωτερική εκτροφή έχει κανόνες. Εκείνο που κάνουμε όσοι
εκτρέφουμε σε εσωτερικό χώρο είναι μια προσπάθεια να κερδηθούν κάποιες μέρες μόνον,
(30-40), έτσι ώστε να μήν υπάρχουν φωλιές τον Ιούλιο και να είναι δυνατή η έγκαιρη
εκμάθηση των τραγουδιών στα κανάρια φωνής. Ετσι δεν χαλάει η ισορροπία του κύκλου ζωής των πουλιών.
 
Συμφωνω απολυτα με τον κο Μακη.
Αν εσυ εχεις ενα δυο ζευγαρια, δεν εχει κανενα μα κανενα νοημα να βαλεις τα πουλια σε αυτην την διαδικασια.



Βιαστικες να απαντησεις παλι κολλητε!
Την ιδεα μου την ειπε ο Πετρος και μιλαει για επαγγελματικα!

Νικολα, ο φιλος εδω μιλαει για τον συγκεκριμενο Πετρο;

Φιλε μου ποσα πουλια εχεις και για ποσα ζευγαρια μιλας οτι θα βαλεις;
Και οταν λες επαγγελματικα τι εννοεις;
Συγνωμη που κουραζω .
 
Δεν ξέρω τι εννοεί ο αλέκος με το "επαγγελματικά"...
Εχω ακούσει πολλούς που λένε οτι βάζουν ζευγάρια φθινόπωρο και μάλιστα γνώστες του αντικειμένου.
Καίτη μην κολλας με ονόματα. Κι εμένα μου το χουν πεί άνθρωποι με εκτροφεία.
Αλλά όπως εξηγησε ο Μάκης εκείνοι έχουν μέθοδο και συγκεκριμένο σκοπό.
Εχοντας ενημερωθει απο το φόρουμ εγω είπα την άποψη μου που είναι τελείως αντίθετη κυρίως για ερασιτέχνες και νέους χομπίστες..
Μην το αναγάγουμε σε προσωπικό το θέμα.
 
Αλλά όπως εξηγησε ο Μάκης εκείνοι έχουν μέθοδο και συγκεκριμένο σκοπό.
.

Εγώ όμως μίλησα για 30-40 μέρες ενωρίτερα απο την κλασική αναπαγωγική περίοδο.
δηλαδή άντε να ξεκινήσουμε το πολύ, αρχές Φεβρουαρίου.
Με κανέναν τρόπο δεν αναφέρθηκα σε φθινόπωρο.
Εξ άλλου τι λόγο θα είχε τότε, όλη η περιγραφή μου.
 
"Αλλα όπως εξήγησε ο Μάκης εκείνοι εχουν μέθοδο και συγκεκριμένο σκοπο"
Εννοουσα κάποιοι εκτροφείς μιλούν άκομα και για φθινοπωρινή αναπαραγωγή.
Φραστικο το λάθος Μάκη.
Φυσικά και εσυ δεν μίλησες διόλου για φθινόπωρο.
 
προετοιμασία Ιανουάριο και αναπαραγωγή από Φεβρουάριο έως και Ιούνιο!
 
Ακριβως ετσι.Φθινωπορο; Ποτε. Εγω παντα ξεκιναω Φεβρουαριο για να τελειωσω νωρις και να ιρεμησουν τα πουλια.

Νικο ακου με. Σε αλλο Post αναφερεσε σε PetShop και Αισχροκερδεια.Αν το ονομα ΕΙΝΑΙ το ατομο, τοτε συμβουλευει εναν ιδιωτη χομπυστα να κανει με ενα η δυο ζευγαρια οτι κανουν εκτροφεις με πολλα. Και αυτο δεν ειναι απλα κακο γιατι η συμβουλη προερχετε απο ιδιοκτητη Petshop που ειναι και μελλος συλλογου. Ειναι Κακιστο λοιπον. Μην εκτειθεσε Νικολα. Εισαι καλο ατομο.Αυτος μπορει αν παροτρωνει καποιον να το κανει για να εχει προσβαση στα πουλια, αλλα τι πουλια θα ειναι;
Συγνωμη για το Off Topic .
 
Aλέξανδρε υπάρχουν επαγγελματίες παραγωγοί που διατηρούν τα πουλιά σε κατάσταση αναπαραγωγής για όλη τη διάρκεια του χρόνου, με ότι αυτό συνεπάγεται. Θεωρητικά, αυτό που ρωτάς γίνεται. Το θέμα είναι για ποιο λόγο κάνει κάποιος κάτι και τι επιδιώκει από αυτό. Βάσει αυτών, οργανώνει και το πρόγραμμά του.
Το θέμα το έδωσε ο Σταύρος σε όλη του τι διάσταση και τις λεπτομέρειες του ο Μάκης.
Τωρα δεν καταλαβαίνω τι συζηταμε ακριβως...
 
Οπα παιδια! Τι στραβωμα ειναι αυτο;Εκανα μια ερωτηση, γιατι ενημερωθηκα οτι γινεται και ετσι! Δεν αναφερθηκα οτι το κανω η θα το κανω! Ο manos74 παραπανω λεει οτι του πηγε-παει καλα αυτο το ρισκο!
Ο Σταυρος με καλυψε απολυτα σε ολα!
 
Back
Top