Αναπαραγωγή Αναπαραγωγη 2 ζευγαριων lovebirds σε 1 μεγαλο κλουβι

ΠΑΝΟΣ 1982

PB New Member
Εγγραφή
10 Δεκ 2008
Μηνύματα
56
Πόλη
Ιστιαία
καλησπερα παιδια. Εχω 2 ζευγη Lovebirds και θα τα βαλω μαζι σε ενα μεγαλο κλουβι(6τ. Μ.).υπαρχει περιπτωση το αρσενικο του ενος ζευγαριου να ζευγαρωσει με το θηλυκο του αλλου ζευγαριουκαι το αντιθετο; 😕
 
Καταρχας τα εχεις προετοιμασει διατροφικα για να ζευγαρωσουν; Πλουσια διατροφη με φρουτα και λαχανικα; Πηγη ασβεστιου οπως σουπιοκοκαλο ή αβγο;
 
καλησπερα παιδια. Εχω 2 ζευγη Lovebirds και θα τα βαλω μαζι σε ενα μεγαλο κλουβι(6τ. Μ.).υπαρχει περιπτωση το αρσενικο του ενος ζευγαριου να ζευγαρωσει με το θηλυκο του αλλου ζευγαριουκαι το αντιθετο; 😕
Κανονικά είναι μονογαμικά πουλιά και αν είναι ήδη ζευγάρια δύσκολα θα αλλάξουν στην πορεία. Πάντως γενικά σε όλα τα μονογαμικά είδη παρατηρούνται και εξαιρέσεις στον κανόνα. Βάλε παραπάνω από δύο φωλιές για να μην υπάρχουν προβλήματα κυριαρχίας και διεκδίκησης κάποιας φωλιάς. Επίσης πρέπει να τα παρατηρείς αρκετά γιατί την περίοδο που ζευγαρώνουν είναι ακόμη πιο κυριαρχικά. Πιθανόν να μην έχεις προβλήματα λόγω του χώρου που είναι αρκετά μεγάλος αλλά πρέπει να είσαι προετοιμασμένος και για καυγάδες. Προσωπικά δεν θα τα έβαζα σε κοινό χώρο για αναπαραγωγή.
 
φιλε πανο εγω εχω 3 ζευγαρια love birds στο ιδιο κλουβι και εχω 6 φωλιες ετσι ωστε ν`αποφασισουν αυτα ποια θελουν. Προβληματα δεν εχω γιατι ειναι ειδη ζευγαρια μεταξυ τους. Εχουν ειδη γεννησει απο μια φορα ολα τους.
 
ευχαρισρω πολυ παιδια. Με βοηθησατε αρκετα. Θα τα προετοιμασω με σουπιοκοκκαλο και αυγο για ενα μηνα και μετα θα τα βαλω. Ελπιζω για το καλυτερο δυνατο. Να ειστε καλα
 
Εγώ θέλω απλά να αναφέρω, ότι τα δικα μου τα Lovebirds ζευγαρώσαν μια χαρά απο μόνα τους και κάναν και πέντε πουλάκια! βέβαια καλό είναι να φροντίζουμε την διατροφή τους αλλά να μην μας πίανει και πανικός! Εμένα έτρωγαν πολύ το καρότο!
 
Back
Top