Αναπαραγωγή Αναπαραγωγη budgie, τι πρεπει να κανω;

arislarisa

PB New Member
Εγγραφή
13 Απρ 2013
Μηνύματα
73
Πόλη
Λάρισα
καλησπερα παιδια, οπως ολοι να ρωτησω και εγω μηπως και μαθω καποια στιγμη. εχω βαλει φωλια εξωτερικη εδω και μια εβδομαδα, παει αρκετες φορες μεσα η θυληκια αλλα οχι για πολυ ωρα, εχω βαλει αυγο που αρχισαν να τρωνε εδω και κανα 2 μερες και λαχανικα που δεν τα πλησιαζουν. Πρεπει να κανω κατι αλλο, να προσθεσω κατι αλλο μηπως και γεννησουν; διαβασα αρκετα post και προσπαθω να μαθω οσα πιο πολλα μπορω. σας ευχαριστω και παλι
 
Για να αποφασίσουμε να προχωρήσουμε σε αναπαραγωγή με κάποιο ζευγάρι μας, πρέπει να έχουμε σιγουρευτεί πιο πριν για την καλή τους φυσική κατάσταση, γιατί η γέννα επιβαρύνει τον οργανισμό τους.. Αυτό είναι κάτι που το φροντίζουμε διαρκώς και όχι μόνο κατά την προετοιμασία της αναπαραγωγής.
Εφόσον το ζευγάρι μας έχει μια ισορροπημένη διατροφή που περιλαμβάνει, καλής ποιότητας σπόρους, χόρτα, λαχανικά, φρούτα, αυγό, αρωματικά βότανα, κατά την περίοδο της προετοιμασίας ενισχύουμε απλά τις πρωτεϊνες δηλαδή παρέχουμε αυγό μέρα παρά μέρα και τα χορταρικά.
Επίσης πρέπει απαραίτητα να υπάρχει σουπιοκόκκαλο στο κλουβί διαθέσιμο για το ασβέστιο κυρίως του θηλυκού.
Στην φάση που είσαι τώρα, τα πουλάκια μπαινοβγαίνουν στην φωλιά ως αναγνώριση του χώρου και ως εξοικείωση μαζί της.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Marco
Back
Top