Αναπαραγωγή Αναπαραγωγη lovebirds, τι να προσεξω, τι να φροντισω;

pommerouge

PB Member
Εγγραφή
5 Δεκ 2008
Μηνύματα
308
Πόλη
Αθήνα
γεια χαρα σε ολους,

εχω 2 Lovebirds, εχω ηδη παραγγειλει κλουβι για αυτα γιατι θελω να κρατησω τους απογονους(σορυ για τα ελληνικα αλλα ειμαι απο καναδα:) )

, το θεμα ειναι οκ τροφουλα τοους εχς τα καλυτερα, φωλιτσα οκ, μετα τι κανω απλα περιμενω; οκ θα μου πειτε διαβασε για την αναπαραγωγη, οκ διαβαδα 😛 αλλα γενικα τι γινεται, τι να κανω, τι να προσεξω; τι να φροντισω να εχω στο ενδιαμεσω γενικα σας παρακαλω δωστε συμβουλες ολες καλοδεχουμενες
σας ευχαριστω νικη (και ναι ειμαι αγχωδεις τυπος 😱)
 
γεια χαρα σε ολους,

εχω 2 Lovebirds, εχω ηδη παραγγειλει κλουβι για αυτα γιατι θελω να κρατησω τους απογονους(σορυ για τα ελληνικα αλλα ειμαι απο καναδα:) )

, το θεμα ειναι οκ τροφουλα τοους εχς τα καλυτερα, φωλιτσα οκ, μετα τι κανω απλα περιμενω; οκ θα μου πειτε διαβασε για την αναπαραγωγη, οκ διαβαδα 😛 αλλα γενικα τι γινεται, τι να κανω, τι να προσεξω; τι να φροντισω να εχω στο ενδιαμεσω γενικα σας παρακαλω δωστε συμβουλες ολες καλοδεχουμενες
σας ευχαριστω νικη (και ναι ειμαι αγχωδεις τυπος 😱)



Καλησπερα συνωνοματη! Καταρχην να σε συγχαρω για την επιλογη του κλουβιου! Παρα πολυ ωραιο και ευρυχωρο! Θα περασουν τελεια!
Αν ερθουν με το καλο οι απογονοι ομως δεν θα μενουν για παρα πολυ καιρο μαζι γιατι μπορει οι γονεις να τα διωχνουν στην επομενη περιοδο αναπαραγωγης! Το ζευγαρι πως το βλεπεις; Ασχολειται το ενα με το αλλο;
Εγω στα δικα μου τους εδινα αυγοτροφη που δεν μπορω να πω οτι τρελαινοντουσαν κιολας και πολυβιταμινη στο νερακι τους! Ολα τα αλλα εγιναν απο μονα τους! Το παν κατα τη γνωμη μου ειναι να ταιριαζει το ζευγαρι... Ειναι θεμα τυχης κιολας 😉
Καλη επιτυχια λοιπον!
 
λοιπον 'Αν ερθουν με το καλο οι απογονοι ομως δεν θα μενουν για παρα πολυ καιρο μαζι γιατι μπορει οι γονεις να τα διωχνουν στην επομενη περιοδο αναπαραγωγης' , οταν κανουν τα πουλακια και μεγαλωσουν θα την βγαλω την φωλια και θα μεινει μια τρελη οικογενεια απλα, αφτο δεν γινετε 🙄 . Αφτο ειχα στο νου μου, οσον αφορα για την διαθεση τους τα βλεπω μια χαρα ο αρσενικος o louis δεν αφηνει ησυχει την lisa 😛
 
Γειά σου Νίκη!

Δεν φτάνει να ταιριάζει το ζευγάρι θα πρέπει να τα βοηθήσεις κι εσύ διατροφικά. Να τους έχεις μια πλούσια διατροφή, η οποία θα περιλαμβάνει φρέσκα φρούτα, λαχανικά και χορταρικά. Επίσης αυγό ή αυγοτροφή και οπωσδήποτε κάποια πηγή ασβεστίου (σουπιοκόκαλο, calci-lux κτλ).

Σημ: Να ξέρεις πως τα Lovebirds προτιμούν κλειστή φωλιά! 😉

Και κάτι άλλο... Είσαι σίγουρη πως είναι αρσενικό και θηλυκό; Μπορεί να είναι του ίδιου φύλου αλλά να συμπεριφέρονται σαν ζευγάρι! 😉
 
ολως ο μισθος μου στα ζωακια μου πανε, τους εχω τα παντα οσον αφορα την διατροφη, οσον αφορα την φωλια ημουν ενημερη να φανταστεις ειχα παει στο πετ σιτι κε ο ιλιθιος ηθελε να μου πουλησει ανοιχτη φωλια σε σημειο που του ειπα οτι δεν κανει αφτο για Lovebirds, οταν τα ειχα αγορασει εχουν περασει τρια χρονια η κοπελα τοτε στο πετ σοπ μου ειχε πει οτι ειναι ζευγαρι, τα εχω δει παντως να κανουν πιτσι πιτσι και σε 2 στασεις κιολας αμε;p, περιμενω τωρα να μου ερθει το κλουβι και μετα θα βαλω την φωλιτσα, αλλα περα απο φωλια, τροφη στο ενδιαμεσω μεχρι να βγει το αυγουλακι πρεπει να κανω κατι;
 
Από τροφή σου είπα πιο πάνω, απλά όταν βγουν τα αυγουλάκια θα κόψεις την αυγοτροφή μέχρι να σκάσουν τα αυγά και μετά την δίνεις πάλι. :)
 
Εμενα μου εφυγε ο αρσενικος☹ οσο ηταν μωρα κι ευτυχως η μανα τα ταισε και μεγαλωσανε! Σημερα κιολας εδωσα το ενα απο τα 3... Δυστυχως δεν εχω την εμπειρια να σου πω αν υπαρχει πιθανοτητα της "χαρουμενης οικογενειας"λογω οτι δεν υπαρχει αρσενικος για να θελουν παλι ζευγαρωμα και να δω αντιδρασεις!
Σε ενα παλιοτερο ποστ μου ειχαν πει να τα βγαλω μολις μαθουν να τρωνε μονα τους κι ειναι τελειως ανεξαρτητα, γιατι οι γονεις θα τα διωξουν...
 
Σε ενα παλιοτερο ποστ μου ειχαν πει να τα βγαλω μολις μαθουν να τρωνε μονα τους κι ειναι τελειως ανεξαρτητα, γιατι οι γονεις θα τα διωξουν...

Δεν ξέρω αν θα τα διώξουν αλλά επειδή δεν θα φτάνει ο χώρος για όλα τα πουλιά θα αρχίσουν οι τσακωμοί για να διεκδικήσουν τον χώρο κτλ κτλ... Οπότε καλύτερα είναι να χωρίζονται και το καθένα να έχει τον χώρο του. 😉
 
εγω ειχα στο νου μου να τα αφησω να κανουν τα αυγουλακια και οσα κανουν να κρατησω γιαφτο και πηρα το τεραστειο κλουβι 450 ευρω ;p για να τα κρατησω και οταν λιγο μεγαλωσουν να ωγαλω την φωλια και δεν θα ξαναγενησουν,θα μεινουν ετσι αφτο δεν γινετε;☹

δεν παιζει οι γονεις να τα αγαπανε και να ειναι μαζι χαρουμενα χωρις να θελουν να τα διωξουν;
 
εγω ειχα στο νου μου να τα αφησω να κανουν τα αυγουλακια και οσα κανουν να κρατησω γιαφτο και πηρα το τεραστειο κλουβι 450 ευρω ;p για να τα κρατησω και οταν λιγο μεγαλωσουν να ωγαλω την φωλια και δεν θα ξαναγενησουν,θα μεινουν ετσι αφτο δεν γινετε;☹

δεν παιζει οι γονεις να τα αγαπανε και να ειναι μαζι χαρουμενα χωρις να θελουν να τα διωξουν;


Εαν αφαιρεσεις τη φωλια και τα ενηλικα δεν προχωρησουν σε επομενη γεννα και αφου το κλουβι θα εχει τοσο πολυ χωρο τοτε δε νομιζω οτι θα υπαρξει προβλημα να ζουνε ολα μαζι παρεα. :)
 
ετσι σκεφτηκα φοιβο οπως τα λες, απλα ηθελα να τουσ δωσω την δυνατοτητα να ζευγαρωσουν και να εχουν μικρα και να ειναι ολα μαζι και μετα την περνω την φωλια 😛
 
Τα δικα μου παντως εκαναν σεξ, χωρις προετοιμασια και χωρις φωλια! Δεν ειχα σκοπο να τα ζευγαρωσω αλλα αφου τους ειδα οτι θελανε οπωσδηποτε τους ειχα βαλει τη φωλια 😉
Βαλτα πρωτα να δεις αν θα ζευγαρωσουν, αν θα κανουν μωρα, αν θα τα δεχονται μετα και βλεπεις στην πορεια πως θα τα πανε.
Παντως σου ευχομαι να γινει οπως το φανταστηκες
 
Back
Top