Γενικά Αναπαραγωγικη περιοδος 2009

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jk21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jk21

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2007
Μηνύματα
1.756
Πόλη
Περιστέρι
το τελος της αναπαραγωγικης περιοδου για το 2009 εφτασε και για μενα αφου ολα τα μικρα ειναι πια απογαλακτισμενα.στη διαρκεια της ειχα ατυχες στιγμες οπως πτωσεις νεοσσων απο τη φωλια που αργησα να της αντιληφθω λογω εργασιας☹ , καποιους θανατους νεοσσων εντος φωλιας ειτε απο αγνωστες αιτιες(ευτυχως οχι με "τελιτσα" ), ειτε απο τη ζεστη (πριν 2 βδομαδες θυμαμαι), ειτε γεννηση νεοσσσων που στην ωρα εξοδου τους στο κλαρι (δυστυχως αργα) αντιληφθηκα προβληματα στο ποδι τους. Ενας τα καταφερε αλλα του εμεινε στραβο το ποδαρακι ο αλλος (ενα γκλοστερακι ) δεν τα καταφερε☹.
Ομως τα αλλα 21 (μεχρι και οι νεοσσοι μου original21 ειναι:D)χαιρουν υγειας και φτερουγιζουν στη "φυλακη πολυτελειας" που προσπαθω να τους προσφερω...

καμαρωστε τα σε λιγες ποζες που τις αφιερωνω στο πατριωτακι μου τον αγγελο που τις ζητησε!


* θα ηθελα επισης απο εδω να ευχαριστησω το Δ. Κιτσιο, το Δ.Λαζαρου, το Γ.Αρμενοπουλο και τον Ηλια τον "ekar" των οποιων δωρα ειναι καποιοι απο τους γονεις των νεοσσων μου
 

Συνημμένα

  • αναπαραγωγη 2009 049.webp
    αναπαραγωγη 2009 049.webp
    23,1 KB · Προβολές: 166
  • αναπαραγωγη 2009 045.webp
    αναπαραγωγη 2009 045.webp
    27,2 KB · Προβολές: 149
  • αναπαραγωγη 2009 019.webp
    αναπαραγωγη 2009 019.webp
    50,9 KB · Προβολές: 151
  • αναπαραγωγη 2009 048.webp
    αναπαραγωγη 2009 048.webp
    24,8 KB · Προβολές: 145
  • αναπαραγωγη 2009 040.webp
    αναπαραγωγη 2009 040.webp
    35,7 KB · Προβολές: 137
μπραβο Δημητρη! Σου ευχομαι του χρονου και καλυτερα! Να σου ζησουν!
 
Να σου ζησουν Δημητρη.Αυτο στην 4η φωτο(χωρις το δαχτυλιδακι) φαινεται μεγαλη μορφη.:D

Πανεμορφα ολα.. Και του χρονου ευχομαι ακομα καλυτερα.
 
δημητρη μπραβο σου! Του χρονου ακομα περισσοτερα με λιγοτερες ατυχιες...
στη πρωτη και την τελευτεα τα μικρα με τα σκουφακια ειναι πολυ ομορφα και ξεχωριστα!
ευχομαι σε καλα σπιτια να πανε ολα...
 
συγχαρητηρια Δημητρη! Ειναι πολυ ωραιο πραγμα να βλεπεις τους κοπους σου να ανταμειβονται! Και του χρονου τωρα και χωρις απωλειες!
 
Δημήτρη τα πουλάκια όμορφα είναι, αλλά περνάνε ευλογιά.
Πρέπει να υπάρχει απόλυτη καθαριότητα και καθημερινές επαλήψεις με
Μπετατίν για να γλυτώσεις τα χειρότερα απο επιμολύνσεις.
Θα έλεγα οτι πρέπει να τα βάλεις σε μικρά ατομικά
κλουβάκια, όσα έχουν δείξει το πρόβλημα, για κάποιον καιρό
για να μπορέσεις να τα διαχειριστείς.
Το ξέρω οτι γίνομαι δυσάρεστος αλλά νομίζω οτι περισσότερα προσφέρω
με την παρατήρησή μου απο την αδιαφορία και την σιωπή μου.
Αν προσέξεις το πρώτο πουλάκι στην πρώτη φωτό αλλά και και το διπλανό του
είναι σε αρχικό στάδιο, ενώ στο πρώτο στην τέταρτη φωτό είναι κάπως προχωρημένη η κατάσταση.
 
κ μακη καθε αλλο, καλα κανατε, γιατι δεν το ειχα παρατηρησει και πρεπει να το απομονωσω προληπτικα. Το πουλακι ειναι το ιδιο και στις δυο εικονες (με το μπλε δακτυλιδι-ειναι παιδι του 9χρονου παππου :). Εχει πραγματι καποιο μικρο εξογκωμα, οχι ομως τοσο μεγαλο οσο το αλλο περυσι. Δεν εχει μεγαλωσει απο τη μερα της φωτο, μαλιστα στο αλλο δακτυλο δεν εχει κατι. Το αλλο πουλακι δεν εχει τιποτα, μαλλον το νυχι που ειναι διαφορετικο χρωμα σας μπερδεψε. Προς το παρον και τα αλλα πουλακια δειχνουν ενταξει. Αν και εχω καθαρισει το κλουβι οταν ηρθα πριν λιγες μερες(τοτε πηρα τις φωτο) θα το ξανακανω και ελπιζω να μην εχω συνεχεια..

ευχαριστω πολυ
 
Εδώ έχω σημαδέψει αυτό που εννοώ πιο πάνω.
Σαν ιός που είναι, η ευλογιά μεταδίδεται σε όλα τα
πουλάκια που υπάρχουν στην κλούβα. Αλλα, θα παρουσιάσουν
συμπτώματα, και άλλα όχι. Το να μήν κολλήσουν όμως, είναι θέμα τύχης
και μάλλον δύσκολο. Στο εύχομαι πραγματικά.
 

Συνημμένα

  • JK.webp
    JK.webp
    26,1 KB · Προβολές: 96
και γω το ελπιζω..

παντως στο αλλο πουλακι αν κοιταξετε και στο αριστερα αοπως το βλεπετε ποδι εχει διχρωμια στα δακτυλα απο τη γεννα του. Δεν εχει εξογκωμα το κοιταξα. Ειναι ενταξει. Κοιταξα και τα αλλα. Τα ξεσηκωσα τα καημενα και ειχανε κουρνιασει☹ σε εκεινο ξεκινησα ειδα επαληψη με ιωδιουχα γλυκερινη και το εχω σε ξεχωρο κλουβακι
 
Δημήτρη να σου ζήσουν και να τα χαρείς πάντα υγιή και να σου χαρίσουν μαγικες στιγμες απόλαυσης με τα γλυκα κελαηδηματά τους.
 
σας ευχαριστω ολους παιδια :) ευχομαι οι ευχες σας να εχουν "δυναμη" και να τα κρατησουν υγειη!
 
Να ευχηθω κι απο δω να τα χαιρεσαι και καλα ακουσματα!
Να εχουν υγεια και να ειναι καλοτυχα...
 
τελικα μαλλον οι ευχες σας επιασαν τοπο. Το πουλακι που ειχε προβλημα ειναι πια καλα οπως φαινεται και απο τις φωτο ενω μετα την απομονωση του απο τα υπολοιπα και τον σχολαστικο καθαρισμο του κλουβιου και των παρελκομενων το προβλημα δειχνει (ελπιζω) ακομη να μην μεταδοθηκε

πριν (foto 1)
μετα (foto 2)

στο πουλακι εβαζα καθημερινα το πρωι ιωδιουχο γλυκερινη και το απογευμα πριν το κουρνιασμα antiseptine με epithol ωστε λογω της αλοιφης το φαρμακο να μενει και να δρα τη νυχτα. Βεβαια το πιτσιρικι θελει ενα καλο πλισιμο πια στα φτερακια του:D

αντιβιωση δεν χορηγησα αλλα αυξησα αρκετα την ποσοτητα ριγανης,θυμαριου που βαζω στην αυγοτροφη σε ολα τα πουλια
 

Συνημμένα

  • user354_pic11951.webp
    user354_pic11951.webp
    6,6 KB · Προβολές: 45
  • user354_pic11952.webp
    user354_pic11952.webp
    10,4 KB · Προβολές: 55
Back
Top