Αναπαραγωγή Αναπληρώνουν τα αυγά που χάνουν οι κανάρες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dread05
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dread05

PB Member
Εγγραφή
4 Μαρ 2014
Μηνύματα
401
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Εξηγούμαι: Η κλώσα μου τόσες γέννες ήταν πάντα σταθερή στα αυγά της. Τα έκανε πάντα στις 8 το πρωί. Οπότε σήμερα στις 8μιση θεώρησα σωστό όπως κάνω πάντα να τους βάλω τη λιχουδιά της ημέρας και να ελέγξω αν γέννησε (μεγάλο λάθος μου και καλά να πάθω). Εκείνη τη στιγμή λοιπόν η κλώσα βγήκε στο κλαδί και άφησε το αυγό στον πάτο, το οποίο βέβαια έσπασε. Η απορία μου - ελπίδα μου, κάπου διάβασα ότι οι κλώσες αναπληρώνουν τα αυγά που χάνουν, μέχρι να φτάσουν στον αριθμό των αυγών που είχαν σκοπό να κλωσήσουν. Ισχύει κάτι τέτοιο;
 
Εξηγούμαι: Η κλώσα μου τόσες γέννες ήταν πάντα σταθερή στα αυγά της. Τα έκανε πάντα στις 8 το πρωί. Οπότε σήμερα στις 8μιση θεώρησα σωστό όπως κάνω πάντα να τους βάλω τη λιχουδιά της ημέρας και να ελέγξω αν γέννησε (μεγάλο λάθος μου και καλά να πάθω). Εκείνη τη στιγμή λοιπόν η κλώσα βγήκε στο κλαδί και άφησε το αυγό στον πάτο, το οποίο βέβαια έσπασε. Η απορία μου - ελπίδα μου, κάπου διάβασα ότι οι κλώσες αναπληρώνουν τα αυγά που χάνουν, μέχρι να φτάσουν στον αριθμό των αυγών που είχαν σκοπό να κλωσήσουν. Ισχύει κάτι τέτοιο;
Ούτε ως αστείο δε στέκει...
Κάνουν όσα αυγά έχει ετοιμάσει ο οργανισμός τους.
Και φυσικά δεν ξέρουν να μετράνε...
 
Λυπαμαι.. Και πιο πολυ γιατι εχεις μια μικρη γουρουνιτσα μολις ειδε τη λιχουδια ετρεξε αντι να γεννησει το αυγο της 😛

Αν απο θεμα χρονου εισαι οκ τοτε θα προτεινα να το ελεγχεις μετα τις εννια..
 
Όχι δε φταίει το πουλί, εγώ την τρόμαξα γιαυτό χτυπάω το κεφάλι μου τώρα. Ελέγχω ακριβώς πριν φύγω για το μαγαζί. Από δω και στο εξής θα το κάνω το μεσημέρι που γυρνάω. Γιάννη το ρωτάω αυτό γιατί ξέρω ότι τις κανάρες που τις απομακρύνουν τα αυγά συνεχίζουν να γεννάνε μέχρι να φτάσουν στον αριθμό που θέλουν. Κάπως έτσι το σκέφτηκα, όχι οτι θα μετρήσει και θα πει αχ μου λείπει ένα :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Αν ομως το κανεις το μεσημερι και εχει ηδη καθισει να κλωσσησει;
 
Όχι δε φταίει το πουλί, εγώ την τρόμαξα γιαυτό χτυπάω το κεφάλι μου τώρα. Ελέγχω ακριβώς πριν φύγω για το μαγαζί. Από δω και στο εξής θα το κάνω το μεσημέρι που γυρνάω. Γιάννη το ρωτάω αυτό γιατί ξέρω ότι τις κανάρες που τις απομακρύνουν τα αυγά συνεχίζουν να γεννάνε μέχρι να φτάσουν στον αριθμό που θέλουν. Κάπως έτσι το σκέφτηκα, όχι οτι θα μετρήσει και θα πει αχ μου λείπει ένα :)
Αν γινόταν αυτό σε κάποιοι θα έφταναν σε τρελά νούμερα τα αυγά μέσα στις φωλιές.
Αν θα κάνει ένα αυγό ή ακόμη και επτά εξαρτάται από την ετοιμότητα και την υγεία του οργανισμού του πουλιού αλλά όχι κάτι άλλο.
 
Τι να πω, να δικαιολογήσω την βλακεία προσπαθώ. Έχεις απόλυτο δίκιο Γιάννη.
Καμια φορα σκεφτομαστε κατι το οποιο μας φαινεται λογικο...Αλλαα μπορει και να μην ειναι! Σιγα, μια σκεψψη εκανες, δεν εξεδωσες και καμια επιστημονικη ερευνα πανω σε αυτο. Επισης απο τις αποριες που προκυπτουν, μαθαινουμε ολοι.
 
Εγώ πλέον ούτε αυτό δεν ελέγχω. Αν την ώρα που είμαι εκεί και τα περιποιούμαι σηκωθεί μια από τις κανάρες θα ελέγξω, αν όχι θα την αφήσω να κάνει ήσυχη τη δουλειά της. Από τη στιγμή που της έχω ασβέστιο και ό,τι άλλο χρειάζεται δεν ανησυχώ. Παλιά έκανα πολλά... Ωοσκοπήσεις κάθε 5 μέρες, να ελέγξω τις φωλιές, να βάλω πλαστικά αυγά και μπλα μπλα μπλα και έτσι έχανα πιο πολλά αυγά. Πλέον αφήνω την φύση μόνη της και εγώ απολαμβάνω!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Πλεον και γω δε ξανακοιταζω τιποτα. Δε ξαναχανω αυγο. Παει που παει σκατα ολη η σεζον.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Πλεον και γω δε ξανακοιταζω τιποτα. Δε ξαναχανω αυγο. Παει που παει σκατα ολη η σεζον.
Να βλέπεις και τις αποτυχίες ως δώρο. Γιατί έτσι είναι.
Εμπειρίες που γράφουν για πάντα στη μνήμη μας...
Μαθαίνουμε από τα λάθη μας.
 
Back
Top