Αναπαραγωγή Αναπτυξη νεοσσων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης morpheas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

morpheas

PB Member
Εγγραφή
4 Μαρ 2008
Μηνύματα
195
Πόλη
Κόρινθος
Καλησπερα σας και Χρονια πολλα! Θα ηθελα να ξερω σε τι ηλικια ανοιγουν τα ματακια τους οι νεοσσοι. Επισης υπαρχει καποιος σχετικα ακινδυνος τροπος να απομακρυνω τις κουτσουλιες απο τον περιγυρο της φωλιας;:)
 
Otan einai 8 meres anoigoune ta matia.

Ego den kathariso tis folies mexri tha figoune apo tin folia kai tote kathariso.


Alexandros
 
Μαρακι απο οτι βλεπω απ' τα δικα μου, εχω μια μανα αυτο το καιρο που ταιζει ασταματητα αλλα δεν καθαριζει την φωλια την οποια καθαριζω εγω και αλλαζω την τσοχα που ειναι μεσα μερα παρα μερα και η θυληκια δεν πτοειται απλα παρακολουθει, εχω και μια αλλη που δεν ταιζει σχεδον καθολου (εχασε τα 2 απο τα 3 μικρα και το 3ο το μεγαλωνουμε εγω και η γυναικα μου ) αλλα οτι ακαθαρσια βγαλει το μικρο την καθαριζει ακουσον ακουσον τρωγοντας την και εχει μια φωλια λαμπικο! .
 
Γεια σου Γιωργο και χρονια σου πολλα πολυχρονος! Η δικη μου θηλυκια εχει απομακρυνει τις ακαθαρσιες στην στεφανη της φωλιας και εχει αφησει καθαρο τον πατο αλλα δυστυχως οι ακαθαρσιες. Γλυστρανε στα τοιχωματα. Γιαυτο και ρωτησα για καποιον τροπο καθαρισμου φωλιας. Σκεφτομαι για απομακρυνση κουτσουλιας με τσιμπιδακι, αλλα και παλι φοβαμαι μην την ταραξω!
 
Ευχαριστω για τις ευχες σου Μαρια, αν δεν εισαι σιγουρη για κατι που θελεις να κανεις απλα μην το κανεις. Δεν υπαρχει ιδιαιτερος κινδυνος απο αυτο και να ξερεις οτι τα μικρα ( συνηθως μετα την πρωτη εβδομαδα ζωης ) ανασηκωνουν τον ποπο τους και εκτοξευουν τις ακαθαρσιες τους τριγυρω .
 
Maria,

gia na alaseis esei kati sti folia einai poli epikintino. An den ksereis thiliki sou, leo einai kalitera na min kaneis tipota. Poli efkolo i thilikes finoune tin folia, an kati alase.


Alexandros
 
Back
Top