Αναπαραγωγή Αναρωτιεμαι αν τα αυγα ειναι ασπορα

Εγγραφή
2 Ιαν 2015
Μηνύματα
189
Πόλη
Λευκάδα
Ρε παιδια αναρωτιεμαι αν τα αυγα ειναι ασπορα γιατι ο αρσενικος δεν τον εχω δει ποτε μου να την βατευει δηλαδη μπροστα στα ματια και σκεφτηκα μηπως την βατευει την νυχτα γιατι το ειδα το ενα πανω στο αλλο στη νυχτα. Επισης ο αρσενικος συνεχεια παει και χαλαει τη φωλια γιατι αυτο; Σημερα εχει 4 αυγα μεσα η καναρα και σημερα εχει βιδωθει στη φωλια της. Για πειτε γνωμες!
 
Ρε παιδια αναρωτιεμαι αν τα αυγα ειναι ασπορα γιατι ο αρσενικος δεν τον εχω δει ποτε μου να την βατευει δηλαδη μπροστα στα ματια και σκεφτηκα μηπως την βατευει την νυχτα γιατι το ειδα το ενα πανω στο αλλο στη νυχτα. Επισης ο αρσενικος συνεχεια παει και χαλαει τη φωλια γιατι αυτο; Σημερα εχει 4 αυγα μεσα η καναρα και σημερα εχει βιδωθει στη φωλια της. Για πειτε γνωμες!
Γιάννη... Τι θα αλλάξει αν το μάθεις 5-6 μέρες νωρίτερα;
Ποιος μπορεί να σε διαβεβαιώσει για το εάν είναι ή όχι γόνιμο τα αυγά του πτηνού;
Θα μιλήσω γενικά. Γι' αυτά που λίγο ή πολύ είναι γνωστά.
Δεν είναι απαραίτητο να δούμε την επαφή... μια δυο επαφές την κατάλληλη ώρα είναι ικανές να δώσουν σε όλη τη σειρά των αυγών, γονιμότητα... Και όπως ξέρεις η επαφή κρατά ελάχιστα δευτερόλεπτα... και άνετα μπορείς να τις χάσεις.
Ομοίως δεν είναι 100% σίγουρο πως θα έχεις γόνιμα αυγά ακόμη και αν δεις πληθώρα τέτοιων επαφών...
Τι να κάνεις τώρα;
Να κάνεις υπομονή μερικές μέρες μέχρι να μπορείς να δεις (με ωοσκόπηση) αν τα αυγά είναι γόνιμα ή όχι...
Τότε θα δούμε τι θα κάνουμε... Τι λες;
 
το ξερω οτι κανουν με πολλη συντομες κινησεις απο το βιντεακι σου! 😛 και δεν προκειται να πειραξω τα αυγα γιατι δεν θελω να την ενοχλησω την καναρα ☹Αλλα να ρωτησω κατι; Γινεται η καναρα να γεννησει αυγα χωρις καν να ζευγαρωθει;😳
 
το ξερω οτι κανουν με πολλη συντομες κινησεις απο το βιντεακι σου! 😛 και δεν προκειται να πειραξω τα αυγα γιατι δεν θελω να την ενοχλησω την καναρα ☹Αλλα να ρωτησω κατι; Γινεται η καναρα να γεννησει αυγα χωρις καν να ζευγαρωθει;😳
Ασφαλώς... όπως όλα τα πτηνά... Μαζί κι οι κότες.
 
Back
Top