Φροντίδα Ανεκπαιδευτο ringneck

cochatiel

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιουν 2011
Μηνύματα
47
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα σε ολους.
Εχω ενα πρασινο ringneck 2,5 χρωνον και υπακουει προσωρινα αλλα μετα κανει το δικο του.
Μας εχει φαει αρκετα καλωδια στο σπιτι, εχω παιχνιδια στο κλουβι του αλλα δεν παιζει και πολυ με αυτα.
Με αφηνει να χαιδευω το ραμφος του αλλα μεχρι εκει, μερικες φορες προσπαθησα να χαιδεψω το κεφαλι του(για συνφιλιοση) αλλα αρπαζει.
Μολις το ειχα παρει(μηνων)του ειχα βγαλει το δαχτυλιδυ(σε κτηνιατρο)και πηρε 2 ωρες αυτο επειδη το υλικο ηταν πολυ σκληρο.
Πιστευω οτι εχει μεγαλο φοβο στο χερι μου(δυσκολο στιν εκπαιδευση).
Εχω παρει και clicker, χρησιμευει;
Τι να κάνω;
 
Ξεκιναω με το κλικερ... Που το βρηκες καλε;!;!
Δεν καταλαβα κατι, τον εχεις απο μωρο ή το πηρες τωρα;
 
Τα ζώα γενικά και τα πουλιά επίσης θέλουν όρια και πρόγραμμα. Ίσως επειδή κάνει ό,τι θέλει δεν μπαίνει και στον κόπο να σε καλοπιάσει. Διάβασε αυτό που είπα και προσπάθησε να βάλεις ένα πρόγραμμα και τάξη στην ζωή του για να είσαι κι εσύ πιο ικανοποιημένος αλλά και αυτό. Να τον έχεις ελεύθερο όταν θα είσαι παρών και θα μπορείς να ασχοληθείς μαζί του.
 
Μαλλον εχει συνηθισει εχω απο το κλουβι και οταν μπενει τρελενεται παει περα δωθε κ στην πορτα για να του ανοιχω.
Ειναι πανεχυπνος γενικα και θελω να το εκμεταλευτω αυτο.
Προγραμμα εννοεις να τον βγαζω οταν ειμαι μπροστα μονο;
 
Δεν θα μπορεσεις ποτε ισως (οχι προσωπικα μονο εσυ) να πετυχεις να εχεις εναν παπαγαλο ελευθερο στο σπιτι που δεν κανει ζημιες και δεν μασαει οτι μπορει να φτασει με το ραμφος του και του προκαλει το ενδιαφερον! Αρα οπως σου προτεινε και η Μαρια πιο πανω μια μονο ειναι η λυση για να ειναι ασφαλης. 😉

Ναι να τον βγάζεις όταν είσαι κι εσύ μαζί του στο δωμάτιο
 
Back
Top