Ασθένειες Ανεξήγητη πτερόρροια στο κοκατίλ μου

Εγγραφή
16 Οκτ 2021
Μηνύματα
5
Πόλη
Ορεστιάδα
Καλησπέρα σας,έχω ένα κοκατιλ ενός έτους το οποίο εδω και κάποιο διάστημα περίπου 4 μηνων χάνει τα φτερά της πτήσης και γενικά κάθε φορά που πάει να πετάξει χάνει από ένα φτερό.έχω κάνει έλεγχο εργαστηριακό,έχουν βρεθεί ασκαριδες και κοκκιδια τα οποία με αγωγή έφυγαν.Εχω ξεκινήσει και δίνω βιταμίνες,παρολα αυτά αν κάποιος γνωρίζει η έχει ανάλογη εμπειρία ας με συμβουλέψει.Το πουλάκι πριν κάποιο διάστημα έχασε ένα φτερό με αίμα και από τότε φοβάται να κάνει πτήσεις η έστω έτσι πίστευα αλλά μάλλον είναι επειδή δεν έχει φτερά πτησης.στο υπόλοιπο κορμάκι του ενώ έχανε φτερά έχουν όλα συμπληρωθεί.Ευχαριστώ!Καθε βοήθεια η πληροφορία δεκτη.Σας βάζω και φωτογραφίες.

7A007175-FEB1-41AC-98EE-A100E0BEF8DC.jpeg5F736F3C-F8F5-4424-8E5D-CC98804C26C2.jpeg
 
@Tony Forpus μπάνιο συχνό,αλλάζω το νερό και το φαγητό ΤΟΥΑ 3 φορές την ημέρα και καθαρίζω επίσης 3 φορές το κλουβάκι τους.μια φορά την εβδομάδα πλένω το κλουβί και τις πατηθρες.τρώει verselle Laga μωβ μαζί με πελλετ,ρύζι,μήλο,μαρούλι και καρότο.πολύ σπάνια θα φαει αυγό.γενικά είναι όλη μέρα έξω στο πάρκο τους,δεν νομίζω ότι φταει κάτι τέτοιο!51F4E35C-6A3A-4B84-B0E2-74FB1BD30F82.webp
 
Στην πρωτη φωτο βλεπουμε ταλαιπωρημενα λιγο τα φτερα της ουράς, εχεις παρατήσει να ασχολειται το πουλακι υπερμετρα με τα φτερα του?
Εχεις δει να βγαζει ή να κοβει φτερα ή πεφτουν απο μονα τους?
 
@tony Forpusτον έχω παρατηρήσει καποιες φορές να βγάζει από μόνος του κάποια φτερά είναι η αλήθεια!τα φτερά πέφτουν συνήθως κάθε φορά που προσπαθεί να κάνει μια πτήση χωρίς αποτέλεσμα βέβαια.Σαν να πιέζονται κάπως!
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Αν δεν εχει μπαλωματα στο σωμα,να λειπουν δηλαδη τουφες απο πουπουλα θα σου ελεγα να το αφησεις να εξελιχθει και ενδεχομενως να του δωσεις καποιο βιταμινουχο ειδικα για την πτερροροια.
 
Back
Top