Αναπαραγωγή Ανεπιθύμητη γέννα Zebra

ANASTASIA21

PB Member
Εγγραφή
8 Σεπ 2008
Μηνύματα
159
Πόλη
Αθήνα
Με το που γυρίσαμε από τις διακοπές τα ζεμπράκια μου θέλουν να γίνουν γονείς. Έχω 2κλουβιά με ζεμπράκια.
Το 2 κλουβί όπου έχει 3 αρσενικά και 1 θηλυκό,όπου έχει σχηματιστεί ήδη ζευγάρι εδώ και κανά 2μήνο, αρχίσανε από εχθές να μου κάνουν αυγά.1 κάθε μέρα. Το μόνο που κάνω είναι να της το αφαιρώ από την ταίστρα που το γεννάει. Τι άλλο μου προτείνετε να κάνω έτσι ώστε να σταματήσει την γέννα την καθημερινή;Να την αφήσω να κάνει τον κύκλο της;(να κάνει τα αυγάκαι να τα πετάω;)Εξαντλείτε το πουλάκι χωρίς λόγο.☹
Στο άλλο κλουβί έχω τους γονείς των 3 αρσενικών που έχω. Είναι η γέννα του Δεκεμβρίου 08.
 
Σιγουρα δεν δινουμε αυγο και κατι αλλο που εκανα εγω ειναι οτι πηρα ταιστρες με κουβουκλιο απο πανω κατι σαν κι αυτο http://www.ornitalia.gr/images/uploads/ajesouar/taistres/thumbs/thumb_8A1D0031_res.jpg[/IMG
που τα εμποδιζει να το δουνε σαν φωλια!
Εγω ειχα δει και κανα αυγο κατω μετα, αλλα τωρα εχουν σταματησει να κανουν!
Δες κι ενα παρομοιο θεμα:https://community.petbirds.gr/threads/Συνεχείς-γέννες-άσπορων-αυγών-zebra.15721/

Η καλυτερη λυση βεβαια ειναι ο χωρισμος του ζευγαριου!
 
Αφησε την να ολοκληρωσει τη γεννα, πετα τα αυγα και χωρισε τον αρσενικο. Εχω μια απορια Αναστασια γιατι κρατας μαζι το ζευγαρι στο ιδιο κλουβι; Εφοσον δεν επιθυμεις γεννα...
 
Αναστασια.3 αρσενικα και ενα θυληκο;δε μου αρεσει σαν αναλογια.. Πιστευω 3 θυληκα και ενα αρσενικο εινια καλυτερα.. Δηλαδη κι εγω να ημουν πουλι ετσι θα ηθελα να με ειχες..😀! Νομιζω ειναι προτιμοτερο η φαση "χαρεμι". Γιατι αν θελουν και οι τρεις να ζευγαρωσουν θα την κυνηγουσαν ολη την ωρα.. Ασε και τους τσαμπουκαδες με τα αλλα αρσενικα! Αλλα τελος παντων τωρα εγινε! Απλα προσεχε οτανε χεις διαφορετικου φυλου πουλια θα εχουν σιγουρα ανεπιθυμητες γεννες...
 
Aναστασια μου το πουλακι ταλαιπωρειται χωρις λογο. Οπως λενε κ τα παιδια πολυ σωστα παραπανω, χωρισε την απο το ζευγαρι της για καποιο διαστημα, κοψε την αυγοτροφη κ οτι αλλη βιταμινη τυχον της δινεις κ επισης καιτ που πιανει συνηθως εινια να την αφηνεις να κοιμαται παραπανω. Τι εννοω; Αν ξυπνανε απο τις 7 κ κοιμουνται στισ 8 κ μετα τωρα που ειναι καλοκαιρι κ νυχτωνει αργα, ειναι φυσιολογικο να εχουν παραπανω ορμες κ να θελουν να γινουν γονεις αυτα τα πουλακια! Οποτε αν ειναι δυνατον ξυπνα τα πιο αργα κατα τις 10-11 ωστε μετα να πεφτει για υπνο στις 8-9 το βραδυ κ να ηρεμησει καπως.
 
Ευχαριστώ για τις λύσεις που μου προτείνατε. Το θέμα μου είναι ότι ήθελα να δώσω τον ένα αρσενικούλη μου και να έπερνα θηλυκόκαι να είχα 2 ζευγάρια. Δεν θα είχα τόσο ανταγωνισμό. Μου το ζήτησε το pet shop που είχα πρωτοπάρει το πρώτο ζεύγος. Το θέμα μου ήτανε που θα πήγαινε ο ζεμπρούλης μου(σε τι χέρια φιλόζωου), γι αυτό και είχα βάλει αγγελία εδώ στο petbirds, που ξέρω ότι οι περισσότεροι είμαστε πραγματικοί φιλόζωοι.:)
Τα αυγά δυστυχώς συνεχίζονται 1 κάθε μέρα.
Το αξιοπερίεργο της υπόθεσης είναι ότι το αρχικό ζευγάρι που έχω(γονείς των 3 αρσενικών)ζευγαρώνουν αλλά η θηλυκιά δεν κάνει αυγά. Μάλλον τηρεί τις προφυλάξεις της...😛
 
Αναστασία σε ένα κλουβί 4 ζεμπράκια και μάλιστα τρία αρσενικά είναι ότι χειρότερο. Πάρε κλουβιά και χώρισε τα πουλιά αμεσα. Στα ζεμπράκια δεν είναι απαραίτητο να χωρίζουμε το ζευγάρι αν δεν έχουμε καυγάδες. Τις γέννες τις περιορίζουμε με την αφαίρεση της φωλιάς. Συνήθως κάνουν κατά διαστήματα 2-3 αυγά οι θηλυκές αλλά αυτά τα κάνουν ακόμη και μόνες τους να τις έχουμε. Αλλά 3 αρσενικοί και 1 θηλυκιά είναι δύσκολη κατάσταση. Εκτός από τις γέννες, αυτή τη θηλυκιά την κυνηγάει όποιος αρσενικός έχει ορέξεις. Το πουλί μάλλον δεν ξεκουράζεται ποτέ και κάποια στιγμή θα έρθουν και οι καυγάδες (δύο αρσενικοί να διεκδικούν την ίδια θηλυκιά).
 
Bασίλη ούτε φωλιά έχω στο κλουβί και το ζευγάρι έχει επιβληθεί στους αρσενικούς και κοιμούνται στον πάτο του κλουβιού. Δεν τολμάνε να την κυνηγήσουν γιατί τους τσιμπάει αυτή και το έτερον ήμισυ. Τα δύο αρσενικά είναι το πρόβλημα που έχουν απομείνει. Θέλω να πάρω 2 θηλυκά ακόμα και να έχω 3 ζευγάρια.
Δεν μπορώ να έχω πολλά κλουβιά διότι λείπω συχνά και τα μεταφέρω στην μητέρα μου. Έχω κι άλλα ζωάκια εκτός από τα ζέμπρα και gouldian. 😱
 
Bασίλη ούτε φωλιά έχω στο κλουβί και το ζευγάρι έχει επιβληθεί στους αρσενικούς και κοιμούνται στον πάτο του κλουβιού.Δεν τολμάνε να την κυνηγήσουν γιατί τους τσιμπάει αυτή και το έτερον ήμισυ. Τα δύο αρσενικά είναι το πρόβλημα που έχουν απομείνει. Θέλω να πάρω 2 θηλυκά ακόμα και να έχω 3 ζευγάρια.
Δεν μπορώ να έχω πολλά κλουβιά διότι λείπω συχνά και τα μεταφέρω στην μητέρα μου. Έχω κι άλλα ζωάκια εκτός από τα ζέμπρα και gouldian. 😱

Άρα μάλλον τολμάνε να την κυνηγήσουν 😉. Όπως και να χει χρειάζεσαι και άλλα κλουβιά. Και αν δηλαδή πάρεις άλλα 2 θηλυκά δεν θα τα χωρίσεις, όλα μαζί θα είναι; Αφού θα τα χωρίσεις έτσι κι αλλιώς σε ζευγάρια, γιατί δεν τα χωρίζεις από τώρα;
 
Back
Top