Αναπαραγωγή Ανησυχία για την αναπαραγωγή καναρινιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tassos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tassos

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2008
Μηνύματα
215
Πόλη
Ρόδος
Παιδια καλημέρα. Εδώ και τρεις μήνες είμαι εξωτερικό και έχω βάλει όλα τα καναρί νια μου και μια καρδερίνα μαζί σ'ενα μεγαλό κλουβί αρσενικά-θηλυκά γιατί τα φροντίζουν οι γονείς μου κ δεν ήθελα να τους κουράζω κάνοντάς τους να τρέχουν σε διαφορετικά κλουβιά ταιζοντας τα. Επιστρέφω πριν τα Χριστούγεννα και ανησυχώ για το θέμα της αναπαραγωγής.Αν τα χωρίσω όταν γυρίσω θα μπορούν να ζευγαρώσουν την κατάλληλη εποχή ή απλά θα χουν συνηθίσει μαζί τόσο καιρό και δεν θα κάνουν τίποτα;
 
Φυσικά φίλε μου, αν ακολουθήσεις σωστά όσα χρειάζονται.
Έτσι και αλλιώς, τα περισσότερα καναρίνια στα εκτροφεία, την εποχή της συντήρησης είναι σε ομαδικές κλούβες.
 
Ωραία τη κατάληλη εποχή έρχεσαι για να ξεκινήσεις σιγά-σιγά την προετοιμασία.
 
και ποτε πρεπει να αρχισει η προετημασια πιο μηνα βαζουμε την φωλια Φλεβαρη ή Μαρτιο;
 
Ανάλογα τι εννοείς μιλάμε για 1-2 ζευγαράκια ή για πιο «επαγγελματική» προετοιμασία.
 
Στο τελος του Φλεβαρη καλα ειναι
Ουτε πολι νωρις ουτε πολι αργα
 
Ωραία τότε αρχή του Φλεβάρη χωρίζεις τα πουλιά βάζοντας τα σε ζευγαρώστρα με σύρμα ενδιάμεσα και ταυτόχρονα ξεκινάς να τους χορηγείς πράσινη τροφή και αυγοτροφή αυξάνοντας τη χορήγηση τους σταδιακά μέχρι που να τη δίνεις σε καθημερινή βάση ειδικά την αυγοτροφή μπορείς και δύο φορές την ημέρα.
Καλό είναι να τους δίνεις πρόσθετα ασβέστιο για την παραγωγή του αυγού και μην πάθη καμιά δυστοκία και βιταμίνη Ε για το πύρωμα, υπόψη ο αρσενικός θέλει 15 μέρες περισσότερες από τη θηλύκια για να είναι γερά πυρωμένο.
Τα υπόλοιπα είναι θέμα διάρκειας ηλιοφάνειας κατά βάση και θερμοκρασίας.
 
Η προετοιμασία, σχετίζεται άμεσα, με τον χώρο που θα γίνει
η αναπαραγωγή.Αυτό, γιατί η αναπαραγωγική διαδικασία εξαρτάται
σχεδόν ΑΠΟΛΥΤΑ απο δυό βασικούς παράγοντες.
1) Ημερήσιος φωτισμός (διάρκεια ημέρας)
2) Θερμοκρασία περιβάλλοντος
Ετσι,όταν έχουμε ένα ζευγαράκι που θα αναπαραχθεί σε
εξωτερικό χώρο,υπολογίζουμε να έχουμε σωστά προετοιμασμένα
τα πουλάκια μας τον Μάιο. Τότε η διάρκεια ημερήσιου φωτισμού πλησιάζει
τις 14 ώρες και η θερμοκρασία είναι ιδανική για μια ομαλή επόαση.:)
-Ολα αυτά βέβαια μπορεί να ανατραπούν σε εσωτερικό χώρο.
Εκεί οι συνθήκες μπορεί να είναι ελεγχόμενες, "πλαστές"
 
Τέλος Μάρτη αρχές του Απρίλη νομίζω θα είσαι εντάξει ανάλογα και τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν στην περιοχή σου.
 
Back
Top