Φροντίδα Ανησυχες καρδερινες

κλαιρη

PB New Member
Εγγραφή
29 Σεπ 2008
Μηνύματα
33
Πόλη
Αθήνα
Οι καρδερινες μου οταν αρχιζει να σουρουπωνει γινονται πολυ ανυσηχες και κανουν σαν να θελουν να βγουν απο το κλουβι, οταν σκοτεινιασει αρκετα τις σκεπαζω με ενα πανι και ησηχαζουν. Γιατι συμβαινει αυτο; 😕
 
μια δικι μου ιδεα🙄... Μηπως θελουν να παν σε καποιο ψηλο δεντρο να κοιμιθουνε για να ειναι ασφαλει οπως θα εκαναν στη φυση;
 
Kαι τι να κανω να τις αφησω ελευθερες; δες συζητηση που εχει γινει και θα καταλαβης μου ειπαν ολοι να τα κρατησω γιατι ειναι ημερα τωρα. Τα πουλια τα εχω βρει στην αυλη μου μεσα σε φωλια νεοσοι τα μεγαλωσα εγω τα ταιζα καθε τεσσερις ωρες σαν μαμμα μου δινουν φιλια στο στομα τωρα
 
αν τα εχεις σε μικρο κλουβι μπορει να μαλωνουν για για την θεση που θα κοιμιθουνε. Δες μηπως ειναι αυτο
 
Μήπως το κλουβί είναι μικρό; Εγώ θα σου πρότεινα να τους έβαζες όσο πιο μεγάλο γίνεται και να μην ξεχνάμε ότι είναι 1η γενιά, καρδερίνες βέβαια δεν έχω κάποιος που ασχολείται με την εκτροφή τους θα μπορούσε να σε καθοδηγήσει καλύτερα.
 
Μηπως τις εχεις εξω και πλησιαζει καποιος εχθρος πχ γατα, κουκουβαγια. Η παλι ισως κατι να τις εχει φοβισει στο παρελθον εκεινη την χρονικη στιγμη και νιωθουν ανασφαλεια. Μπορει να ειναι οποιοσδηποτε αλλος λογος. Το μονο που μπορεις να κανεις για να τις βοηθησεις ειναι να τις παρατηρησεις. κατσε καπου πιο μακρια για να μην τις αγχωνεις εσυ η για να εισαι σιγουρος οτι δεν τρομαξαν απο σενα. Παρακολουθησε τες μηπως μαλωνουν για τις κουρνιες η οτιδηποτε αλλο!
 
Ixame olokliro post gia aftes tis karderines. Giati iseles na ksereis poso sigura einai na epizoune afta ta poulia meza stin fisi.

Edo to blepeis tora mono sou. Afta ta poulia exoune akoma ton enstinkto tou agrio pouli. Otan nixtonei aftous logo to enstinkto pedane meza stin klouba gia na psaksoune mia thesi gia tin nixta pou einai asfalos. Stin fisi aftous gia na min bori na piasei sto ipno ena apo tous ektrous, pane se asfalos thesis na kimounte. Dika sou meza stin klouba exoune diskolies na broune mia tetio thesi, kai gia afto petane pera-dose. Kai an tous ksero kala, sto telos kremountai kapou sta kakela.
 
Βάλε πυκνά ψεύτικα φυτά στο μπροστινό μέρος του κλουβιού για να μπορούν να "κρύβονται" από πίσω. Έτσι νοιώθουν ασφάλεια τη νύχτα. Συχνά μαλώνουν για να πιάσουν τη θέση πίσω από την ποτίστρα για το βράδυ!
 
Kαι τι να κανω να τις αφησω ελευθερες; δες συζητηση που εχει γινει και θα καταλαβης μου ειπαν ολοι να τα κρατησω γιατι ειναι ημερα τωρα. Τα πουλια τα εχω βρει στην αυλη μου μεσα σε φωλια νεοσοι τα μεγαλωσα εγω τα ταιζα καθε τεσσερις ωρες σαν μαμμα μου δινουν φιλια στο στομα τωρα
Το οτι σου ειπαν να τις κρατησεις γιατι ειναι ηρεμες τωρα, γιατι σε εμαθαν, γιατι τρωνε απο το χερι σου, δεν σημαινει οτι δεν εχεις το δικαιωμα...ή δεν ειναι στην κριση σου να τις αφησεις. Ο καθενας απο εμας θα σου πει το μακρυ του και το κοντο του. Εσυ και μονον εσυ ξερεις και νιωθεις τι ειναι σωστοτερο γιαυτες. Ειναι αγρια πουλια και οσος χρονος και να περασει τα αγρια ενστικτα τους δεν θα αλοτριωθουν.
Το ευκολο ειναι τις κρατησεις παρολαυτα... Και να προσπαθεις διαρκως να τις κανεις να νιωσουν ελευθερες και στο περιβαλλον τους(ματαια παντα η φυση τους και δικαιως θα τους λεει πως ο χωρος τους...η φυσικη τους κατασταση ειναι εκει εξω.. Μακρυα απο καγκελα... Ταιστρες, ποτιστρες, ξυλακια, κουνουπιερες και οτι αλλο). Το δυσκολο ειναι να τις αφησεις να φυγουν... Να κανεις οτι χρειαζεται ωστε να γυρισουν εκει που ανηκουν.
Δεν θα ηθελα να σκεφτεσαι-προβληματιζεσαι πως να τις ηρεμισεις να κοιμηθουν.. Να κουρνιασουν... Θα ηθελα να σκεφτεσαι-προβληματιζεσαι μονο πως θα τις κανεις να φυγουν απο σενα.
 
Ο μοναδικος προβληματισμος μου ειναι αν τα πουλια θα ζησουν μονα τους και οχι αν μπορω να τα αφησω . Εγω θα χαρω να τα δω ελευθερα! 🙂
 
Ο μοναδικος προβληματισμος μου ειναι αν τα πουλια θα ζησουν μονα τους και οχι αν μπορω να τα αφησω . Εγω θα χαρω να τα δω ελευθερα! 🙂

Κατα την αποψη μου ειναι μεγαλο το ρισκο. Εαν νομιζεις οτι αξιζει ειναι στο χερι σου να το κανεις. Εσυ ξερεις καλυτερα απο τον καθεναν μας ποσο εξαρτημενα ειναι απο εσενα οποτε εσυ μπορεις να μετρησεις τα συν και τα πλην αυτης της ενεργειας. Τις αποψεις μας γραψαμε απλως και πιστευω οτι οσο περναει καιρος τοσο πιο δυσκολο μου ακουγεται να τα καταφερουν.
 
Back
Top